„Kancelář bez papíru“ se v ČR zatím neprosazuje

1. 2. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Ačkoli je tu vize „bezpapírové kanceláře“ s námi již dlouho, papír stále zůstává nedílnou součástí každodenního firemního provozu. A podle průzkumu společnosti Epson tak (minimálně v ČR) ještě nějakou dobu zůstane.

Podle nezávislého průzkumu provedeného mezi více než 2 400 zaměstnanci v regionu EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika), který zadala společnost Epson, považuje 76 % respondentů tisk za důležitý, protože jim pomáhá pracovat efektivně, a převážná většina (75 %) považuje „kancelář bez papíru za nereálnou“.

Tisk za klíčový pro fungování svého pracovního odvětví považuje 77 % českých respondentů, přičemž prozradili, že tisknou v průměru 26 stránek denně. Nejoblíbenějšími položkami pro tisk jsou přitom smlouvy a faktury a za nimi těsně následují reporty a brožury.

„Z průzkumu jasně vyplývá, že – navzdory pokroku v digitalizaci a tomu, že téměř třetina podniků (28 %) v současnosti dává přednost digitalizaci dokumentů před uchováváním papírových kopií záznamů – lidé stále rádi pracují s papírem a při určitých typech činností dávají před monitorem přednost papíru,“ uvedl Marcel Divín, branch office manager Epson CZ&SK.

Způsob, jakým tisk využíváme, se mění. Téměř polovina výtisků se stává buď bezprostředně odpadem (21 %) nebo je určeno ke krátkodobému použití (28 %). To ovšem nevypovídá o nižší hodnotě tisku – téměř třetina zaměstnanců (30 %) uvedla, že by se jejich produktivita snížila, kdyby nemohli tisknout – je to ovšem faktor, na který zaměstnanci myslí: 95 % z nich se domnívá, že ochrana životního prostředí je důležitá.

„Skutečnost je taková, že společnosti potřebují tisk, aby jejich zaměstnanci mohli pracovat efektivně, ale když pečlivě zváží, jaké technologii dát přednost, mohou těžit z větší produktivity a zároveň také z ekologických výhod,“ zdůraznil Marcel Divín. „Tím, že dají přednost inkoustovým tiskárnám před srovnatelnými produkty s laserovou technologií, mohou dosáhnout např. dvojnásobného počtu výtisků, přitom vyprodukovat o 95 % méně odpadů a zásadně snížit spotřebu energie. Tohoto faktu si stále ještě není vědomo alarmujících 63 % společností v České Republice.”

Je to jasná příležitost pro společnosti v České Republice – 43 % z nich v současnosti nevyužívá IT strategickým způsobem, a tak přicházejí o možnost značně uspořit na nákladech na tisk a omezit dopad tisku na životní prostředí.

„Nové technologie samozřejmě mění způsob, jak lidé pracují. U Epsonu to můžeme pozorovat na příkladu naší nositelné elektroniky a technologií, které využívají naše projektory. Pokud jde ale o čtení, skenování, editování a sdílení dokumentů jako jsou zprávy, emaily či přílohy, dávají zaměstnanci v kancelářích – od poválečné generace až po generaci odkojenou internetem – přednost hmotné, tištěné verzi,” dodal Marcel Divín. „Společnostem by jedině prospělo, kdyby si to uvědomily a využily příležitostí, které jim pomohou dosáhnout lepších výsledků a vylepšit ekologické renomé, používáním pečlivě vybraných technologií, které jim pomohou tohoto cíle dosáhnout.“

Podobné články

Klára Janečková (OKI): Osobní přístup je stále důležitý

12. 12. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Klára Janečková je v české pobočce OKI Europe obchodní manažerkou zaměřenou na sektor open channel, tedy převážně na resellery bez smluvního vztahu s OKI. Zároveň pomáhá rozvíjet tento sektor i v dalších evropských zemích. V letošním roce se stala součástí obchodního týmu OKI, který vede Jan Denkstein a o resellery v něm pečují obchodníci Miroslav Pávek, Jiří Sojka a Pavel Míka. Čtěte více

Celosvětové dodávky tiskáren a multifunkcí vzrostly o 3,8 %

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej tiskáren a multifunkcí se ve třetím čtvrtletí 2024 podle průzkumu společnosti IDC vzpamatoval a dosáhl meziročního růstu o 3,8 % na přibližně 20,3 milionu dodaných kusů. Po pěti po sobě jdoucích kvartálech jde o první známky pozitivních změn. Vzrostla i hodnota dodávek, a to o 1,1 % na 9,4 miliardy USD. Čtěte více

Prodej tiskáren a multifunkcí ve druhém čtvrtletí roku 2024 klesl o 1,5 %

23. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky tiskových zařízení se ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 1,5 % na necelých 19,2 milionu kusů. Podle nových údajů společnosti IDC se rovněž meziročně snížila i celosvětová hodnota dodávek všech zařízení, a to o 6,6 % na 8,9 miliardy USD. Čtěte více

Celosvětový prodej tiskáren v prvním čtvrtletí roku 2024 klesl

10. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky tiskových periferií se v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně snížily o 17,6 % na 18,8 milionu kusů. Hodnota dodávek se v tomto čtvrtletí rovněž meziročně snížila, a to o 15,6 % na 9,3 miliardy USD. Čtěte více