Jak může privátní síť 5G naplno rozvinout přísliby AI v průmyslu?
Privátní systémy 5G nabízejí sjednocené síťové funkce a aplikační konektivitu blíže ke koncovým uživatelům díky implementacím virtualizovaných a cloudově nativních rádiových přístupových sítí (RAN) a jádra 5G (5GC) propojených rozhraními založenými na otevřených standardech. Privátní sítě 5G nabízí nízkou latenci, vysokou datovou propustnost a rozšířené pokrytí, stejně jako vyšší spolehlivost, soukromí i bezpečnost, jak to výrobci potřebují. Při použití rozšiřitelné nativně cloudové aplikační platformy lze do aplikací a provozu začlenit funkce umělé inteligence a strojového učení (AI/ML), které změní všechny aspekty podnikání.
Privátní 5G však není statickou technologií. Bude se muset dále vyvíjet, rozšiřovat a posouvat novými směry podle toho, jak se budou vyvíjet potřeby podniků. Případy použití, které rozšiřují datová centra, umožňují hybridní a multicloudové strategie, průmyslové využití edge computingu, budování chytrých měst a mnoho dalšího, se stále vyvíjejí. V reakci na tuto výzvu vytvořily společnosti Intel a Red Hat nativně cloudové a edge computing podporující řešení privátních sítí 5G pro průmyslové a multivertikální nasazení, které je nákladově efektivní a snáze se implementuje. Výrobci tak mohou jednodušeji využít obrovské příležitosti k zisku, které představují softwarově definované provozy a továrny podporované umělou inteligencí.
Toto referenční řešení se skládá ze softwaru Intel FlexRAN, poskytujícího privátní bezdrátové připojení na nově uvedené platformě Intel Edge Platform, a Red Hat OpenShiftu. Toto již prověřené řešení lze rozšířit nebo přizpůsobit pomocí inovací třetích stran z partnerských ekosystémů obou společností, které patří k nejvýznamnějším v oboru. S využitím platformy Intel Edge Platform a ve spolupráci se svým ekosystémem partnerů vytváří na tomto privátním bezdrátovém řešení Red Hat ověřená a certifikovaná řešení pro poskytovatele služeb, kteří mohou na platformách a technologiích Red Hat dosáhnout lepších obchodních výsledků. Řešení je vhodné i pro vývojáře, neubírá na špičkovém výpočetním výkonu pro aplikace a pracovní zátěže s umělou inteligencí.
Red Hat OpenShift poskytuje jednotnou nativně cloudovou platformu pro úlohy privátních sítí 5G. Je rozšiřitelný a poskytuje připojení i aplikace s flexibilní architekturou, kterou lze sestavit do mnohem menšího formátu a vytvořit tak podnikovou privátní bezdrátovou síť pro zařízení na okraji sítě.
A jak to vypadá v praxi?
Po nasazení může privátní síť 5G poskytnout konektivitu, nástroje a aplikace potřebné k zavedení AI do továrních hal, protože běží na modernizované, automatizované, škálovatelné a plně řízené nativně cloudové platformě s pokročilými možnostmi zabezpečení. Možnosti použití zahrnují například prediktivní údržbu, mobilní senzory pro získávání dat, připojená zařízení s AI se zvýšenou agilitou a mnoho dalších. Podívejme se na reálný příklad privátního 5G pro Minsait, divizi společnosti Indra, která uvedla na trh společné řešení Red Hatu a Intelu a již zaznamenala přínosy z mnoha případů konkrétních nasazení s využitím edge computingu a AI, příkladem:
- Detekce divoké zvěře a požárů na větrných farmách: Toto řešení pomáhá chránit divokou zvěř na větrných farmách a zároveň výrazně snižuje provozní náklady. Díky umělé inteligenci dokáže detekovat chráněné ptáky a v reálném čase činit kvalifikovaná rozhodnutí pro zabránění kolizím. Další funkcí je včasná a spolehlivá detekce požárů nebo událostí v okolí pomocí umělého vidění.
- Logistika a správa majetku s využitím interiérových dronů: Umožňuje vytvořit nový, propojený, flexibilní a všestranný systém logistiky a správy majetku. Tento systém, jehož základem je využití průmyslových dronů, je inteligentní a schopný spolupracovat ve vnitřním prostředí, bezpečně po boku lidí. Řešení umožňuje vyhledávání majetku i správu a sledování zásob s možností rozšíření o nové funkce. Umožňuje také, aby flotila inteligentních mobilních zařízení fungovala nepřetržitě a autonomně bez nutnosti zásahu ze strany provozovatele systému.
- Řízení reakce na ropné skvrny: Nasazení privátních sítí 5G v ropných rafineriích nebo na plošinách v moři a v přístavech pomáhá zajistit lepší údržbu těchto vzdálených zařízení a zajistit bezpečnostní funkce v kritických infrastrukturách, které jsou podporovány kamerami a algoritmy umělé inteligence, včetně možnosti zapojení dronů či robotů. Řešení může také pomoci odhalit únik ropy při vstupu do přístavu pomocí inteligentních algoritmů a sběru dat ze senzorů, radarů a infračervených kamer rozmístěných podél přístavní oblasti. Tím se snižují možná nebezpečí i riziko nehod.
Autorka: Kelly Switt, senior director a vedoucí globálního obchodního rozvoje v oblasti Intelligent Edge ve společnosti Red Hat