Jak může kapalinové chlazení vyřešit klíčové problémy rozvoje datových center?

19. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
A proč je kapalinové chlazení vhodné i v období úsporných opatření ve spotřebě vody? Narůstající požadavky na inovace datových center, snížení spotřeby energie a emisí uhlíku nebo zabránění výpadku a ztrátě dat. Jedna věc je pro ně klíčová, a tou je efektivní chlazení.

Právě chlazení pomocí kapaliny v porovnání s klasickým „vzduchem“ přináší řadu nesporných výhod – ať už jde o úsporu energie, nižší provozní náklady či tišší provoz nebo vyšší spolehlivost serverů.

Recyklace vody

Ohřátá voda může být dále využita v té samé budově, např. pro vytápění. Vodu využívanou pro chlazení datového centra, ať už jde o ponorné vany nebo přímé chlazení, lze v některých případech dále zužitkovat.

Lepší regulace teploty

Kapalinové chlazení umožňuje lepší regulaci teploty, nižší provozní teplota pak zlepšuje výkonnost čipů. Nové technologické trendy vedou k zapojování více zařízení v těsné blízkosti u sebe, což vede k velkému nárůstu teploty. Chlazení vzduchem je v tomto případě nedostatečné. Naopak chladicí kapalinu lze vést i do míst, kam se větráky z důvodu vysokého zahuštění rozvaděčů nedostanou. Tak lépe odvádí teplotu a zajišťuje plynulé fungování datového centra. Kapalinové chlazení dokáže v závislosti na typu pohltit 70–95 % veškerého procesory vytvářeného tepla, takže neproniká do okolí.

Nižší spotřeba elektrické energie

Využití kapalinového chlazení dokáže snížit spotřebu elektrické energie až o 15 %. Elektrická energie je klíčovým prvkem celého IT sektoru, bez ní se dlouhodobě neobejde. Je ale zároveň i jejím nejpalčivější místem. Náročným z pohledu energie je jak chod samotných procesorů a dalších IT zařízení, tak právě i chladicí technologie. Růst spotřeby energie je přímo úměrný růstu provozních nákladů. S kapalinovým chlazením odpadá potřeba větráků a ventilátorů. Dochází tak k úspoře u energií až o 15 % a zároveň ke snížení zdravotního rizika spojeného s nadměrným hlukem.

Úspora místa

Chlazení tekutinou šetří místo, a umožňuje tak umístění IT zařízení a rozvaděčů prakticky kdekoliv. Přidáváním nových zařízení do rozvaděčů dochází k jejich zhušťování, to následně vyžaduje efektivnější ochlazování. Při klasickém chlazení vzduchem je prostor rozdělen na „studené“ a „teplé“ uličky v závislosti na tom, jaký typ vzduchu jimi prochází. Toto uspořádání musí být dodrženo, aby nedocházelo k přehřívání, takže požadavky na celkový obsazený prostor jsou vyšší. V případě kapalinového chlazení není podobné rozvržení nutné, potřeba je pouze potrubní systém, který chlazení zajistí.  IT zařízení a rozvaděče lze zároveň umístit prakticky kdekoliv, což se v době, kdy má každý ušetřený metr význam, hodí.

Ochrana v drsném prostředí

Kapalinový chladící systém rozvaděč chrání před znečištěním. Kam v továrně či jiném, ne úplně čistém, provozu umístit IT zařízení, je často složitá otázka. IT technologie jsou při sebemenším znečištění náchylné k poškození. Často tak vyvstává otázka, kam umístit IT zařízení ve výrobním závodě nebo jiném, na znečištění náchylném provozu. Ve „špinavém“ prostředí se zvyšuje riziko, že se něco pokazí a spolehlivost procesorů se sníží. Možností je umístit veškerá IT zařízení do samostatných uzavřených a dobře odizolovaných budov či místností, ne vždy je ale něco podobného možné. Při použití kapalinového chladícího systému je jím rozvaděč z vnější strany chráněn a minimalizuje se tak riziko průniku cizorodých látek. Výhodou je i absence větráků, které zvyšují riziko šíření prachových a dalších znečišťujících částic do ovzduší.

Výhody kapalinového chlazení:

  • eliminuje zdravotní rizika spojená s nadměrným hlukem;
  • snižuje riziko přehřátí datového centra;
  • pohlcuje 70–95 % veškerého procesory vytvářeného tepla;
  • odpadní teplo může být použito pro vytápění budovy;
  • chrání zařízení před vnějším znečištěním;
  • snižuje spotřebu elektrické energie až o 15 %;
  • reguluje spotřebu vody v rámci chladicího zařízení;
  • šetří místo.

Více informací naleznete zde.

Štítky: 
Datová centra, Servery, APC by Schneider Electric

Podobné články

Celosvětové tržby z prodeje serverů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 91 %

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle studie společnosti IDC dosáhl trh se servery v posledním čtvrtletí roku 2024 rekordních tržeb ve výši 77,3 miliardy dolarů. Sledované období vykázalo druhé nejvyšší tempo růstu od roku 2019. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

HPE podporuje rozvoj agentní AI specializovanou jednotnou inteligentní datovou vrstvou

26. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila jednotnou datovou vrstvu pro umělou inteligenci, hlubší spolupráci se společností NVIDIA a významná vylepšení v celém svém portfoliu podnikových datových úložišť. Podniky budou moci rychleji získávat poznatky z dat díky snadnému přístupu, vestavěné inteligenci a společnému řízení multicloudových dat od různých poskytovatelů. Čtěte více

SoftBank za 6,5 miliardy USD kupuje čipovou společnost Ampere

21. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftBank)
Japonská skupina SoftBank Group oznámila, že za 6,5 miliardy dolarů koupí společnost Ampere Computing, která se zabývá vývojem serverový čipů založený na architektuře ARM. Čipy společnosti Ampere se mimo jiné využívají také pro AI výpočty.q Čtěte více