Inovace vs. riziko: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací

26. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Rozvíjející se technologie, jako je generativní umělá inteligence, nutí organizace inovovat. Své sítě proto musí transformovat tak, aniž by ohrozily bezpečnost. Podle jednoho z průzkumů však až 64 % podnikových IT lídrů věří, že obavy o zajištění kybernetické bezpečnosti negativně ovlivňují ochotu jejich podniků investovat do inovativních technologií.

Takový výsledek však možná není překvapující, protože 91 % z nich považuje novou technologii za nebezpečnou a dokonce přiznává, že již kvůli ní zažilo narušení bezpečnosti. Děje se tak v době, kdy IT lídři musí být schopni přijímat inovace, jako je generativní umělá inteligence, aby urychlili klíčovou transformaci podniku – tvrdí to 89 % z nich a dodává, že z důvodu změny to budou nuceni řešit v nadcházejících 12 měsících.

Průzkum provedený mezi 2 100 IT lídry z 21 zemí zkoumal, jak organizace v současné době přistupují k vzájemnému vztahu mezi inovacemi a rizikem. Zpráva rovněž vysvětluje roli, kterou musí vedoucí pracovníci v oblasti IT a sítí plnit při usnadňování bezpečnějších inovací.

Vzestup inovací

Většina IT lídrů (95 %) uvedla, že digitalizace je důležitá k získání nových zdrojů příjmů podniku v následujících 12 měsících. Ve skutečnosti jak IT, tak samotný podnik tlačí na zavádění nových technologií, které mohou podpořit inovace z hlediska toho, jak podnik funguje a co nabízí. Ve snaze zvýšit inovace se organizace obrací k novým technologiím. V současné době používají nebo plánují zavést technologie, jako je 5G (91 %), AI a strojové učení (89 %), případně IoT a chytré senzory (88 %).

Přestože k tomuto tlaku dochází, pouze 45 % IT lídrů líčí svou organizaci jako inovativní a dokonce jen 44 % z nich ji považuje za bezpečnou.

Řízení rostoucího rizika

Rovněž roste rozdíl mezi požadavky na technologie a schopnostmi IT týmů to vše zvládat - 66 % IT lídrů má obavy o schopnost organizace držet krok s nejnovějšími technologiemi a digitálními požadavky a 55 % z nich říká, že jejich IT týmy jsou již nyní vytíženy na maximum.

Spojením tohoto nárůstu využívání technologií s nedostatečnými zdroji a širšími trendy v oblasti práce na dálku, hybridního cloudu a distribuovaných datových center, organizace čelí většímu riziku než kdykoliv jindy.

„Obchodní potřeby podniků se změnily a týmy stále častěji nasazují nové technologie, aby je splnily. Bezpečnostní opatření, která mohou podpořit zavádění nových technologií se musí vyvíjet s nimi,“ řekl Scott Calzia, viceprezident marketingu společnosti HPE Aruba Networking, a dodal: „Lidé v IT si musí uvědomit, že umělá inteligence v síti může podpořit jejich týmy v tom, aby byly efektivnější, ulehčily jim pracné administrativní úkoly a podpořily bezpečnostní strategii tím, že získají integrovanou ochranu.“

Role sítě

Podle průzkumu je při transformaci stále více uznávaná role sítí - zejména spojení mezi sítí, bezpečností a inovacemi. Až 64 % IT lídrů věří, že síť může posílit efektivitu kybernetické bezpečnosti a 61 % z nich věří, že může podpořit větší inovace. IT lídři přitom investují odpovídajícím způsobem - organizace začínají prosazovat síťová bezpečnostní řešení včetně Security Service Edge (SSE) nebo podobného zabezpečení typu edge-to-cloud (89 %), řízení přístupu k síti založeného na zásadách (88 %) či bezpečnosti Secure Access Service Edge (SASE) (87 %).

Praxe však ukazuje, že podniky stále potřebují pomoci s propojením těchto investic, aby si uvědomily výhody – pouze 47 % IT lídrů věří, že jejich současná síť může poskytovat nebo podporovat flexibilní podnikové zabezpečení, a ještě méně vidí její roli v podpoře nových technologií (37 %).

„I přestože tlak na inovace nepolevuje, IT lídři potřebují najít bezpečný a efektivní způsob, jak překonat dilema v případě rizik. To vyžaduje jednotný přístup SASE (SSE + SD-WAN), který spojí všechny různé síťové technologie a umožní využívat síť schopnou podporovat bezpečné inovace. Vzhledem k převaze hybridní práce je nezbytným silným základem zabezpečení sítě, obsahující Zero Trust principy, což je dobrý výchozí bod pro následné investice do SASE, SSE a NAC,“ uzavřel Scott Calzia.

Štítky: 
Technologie, Ze světa firem, Bezpečnost, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

IT firmy hledají rovnováhu mezi AI inovacemi a klíčovými technologiemi

24. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Strategické investice do AI, posilování kyberbezpečnosti, akceptace ESG nebo spolupráce napříč prodejními kanály. Podle více než 1 000 IT profesionálů z 60 zemí jsou právě toto klíčové trendy, které v roce 2024 formují oblast IT resellerů, systémových integrátorů a poskytovatelů IT služeb. Čtěte více

Klíčové technologické trendy pro rok 2024 nejen v oblasti hostingu

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Minimalizace dopadu digitálního odvětví na životní prostředí, důležitost robustních zálohovacích řešení anebo vzestup generativní umělé inteligence. To a mnohé další bude hrát důležitou roli v oblasti technologických trendů pro rok 2024. Čtěte více

Trendy v bezpečnostních technologiích v roce 2024 podle společnosti Axis

4. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
„Tempo technologického vývoje, kterého jsme svědky za posledních 12 měsíců, je mimořádné. Často dokonce i pro odborníky, kteří se v odvětví technologií pohybují celé dekády. Nad dalším možným směrem vývoje se zamýšlí Johan Paulsson, CTO výrobce bezpečnostních kamer Axis Communications. Čtěte více

Rok 2024 podle Dellu: Demokratizace AI, rozšíření moderního edge a princip zero trust

26. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel, a které zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech. Čtěte více