HP bez hlavy
Láska velkého, vlivného a podle všech indicií a výsledků velmi šikovného muže, který HP opět postavil na nohy, dával společnosti vizi a opět po dlouhé době ji přivedl k prosperitě a držel ji nad vodou v zatím pro ICT sektor nejhorších krizových letech, způsobila, že musel opustit společnost, kterou vedl. A to na vlastní žádost, jak se v takových případech oficiálně říká.
I když nešlo o žádný intimní románek, podle zúčastněných, šlo „o pár tisíc dolarů”, přesto podle etického kodexu, stanoveného zakladateli společnosti, Billem Hewlettem a Davem Pacardem, prostě intimní vztahy na pracovistě nepatří. O to více je to komplikované, protože se vše odehrává v prudérní Americe, kde menšiny určují dění věšinám a cokoli kolem sexu je tak strašně tabu, až nás z toho mrazí v zádech.
A na to doplatil i velmi schopný člověk, který se zapletl s o tři roky mladší modelkou, která byla najata do společnosti jako hosteska. Tlak veřejnosti a prudérní zákony zhatily možnost mít dále skvělého šéfa na svém místě. Když k tomu přidáme i to, že opačné pohlaví, Jodie Fisherová, obvinila šéfa HP ze sexuálního obtěžování, bylo zaděláno na průšvih. Pár večeří s podle všech dostupných fotografií krásnou dívkou stálo špičkového manažera křeslo. I když Jodie pak skromně špitla, že ji převapilo, že kvůli ní Mark Hurd přišel o práci. „To nebylo mým cílem,” dodala pak ještě opět velmi skromně padesátiletá svobodná matka.
Můžeme si domýšlet, co bylo a nebylo, zda ruka na koleně, jakoby náhodně položená v restauraci určitě vyšší cenové skupiny, než jsme zvyklí navštěvovat, stála za to, aby Mark Hurd falšoval účty, aby utajil vztah s Jodie. Bylo to při jeho platu zapotřebí?
Dnes už bývalý šéf HP i tak ale odchází s rancem peněz přes rameno: jako odstupné si nese 12,2 milionu dolarů a 16 milionu dolarů v akciích. Podle všeho můžou akcie klesnout, ale základní hmotný balík Hurdovi asi nikdo hned tak nevezme. Možná jen Jodie, se kterou se mimosoudně vyrovná. I tak mu ale zbyde určitě ranec.
Škoda, že naivní (spíše vypočítavé) americké krásky dělají, jako by ani netušily, že mohou způsobit takovou kolizi, jakou třeba odstoupení Hurda je.
On to byl totiž podle všeho velmi šikovný chlap. Dokázal postavit HP na nohy a přestát v době největší krize. Je zajímavé, že pochvalně se o něm vyjádřil i Larry Ellison, který je tak zahleděný sám do sebe, že snad ještě nikoho, samozřejmě kromě sebe, nikdy nepochválil. To osobně já považuji za skvělou charakteristiku Hurda.
Takže, podle všeho kočička si užila románek, člověk, který opět vtiskl vizi nadnárodní obrovské společnosti a který si s ní (podle jejích slov) ani nic neužil (tím myslím s Jodie), odchází sám na vlastní žádost za porušení morálního kodexu HP nesoucího název „Standard od Business Conduct”. Amerika by totiž jeho další setrvání ve funkci nevydýchala a možná, že tamní feministky by třeba kvůli tomu zbořily most přes Golden Gate v San Franciscu... Kdoví? Tak strašlivého provinění se dle Američanů Hurd dopustil...
Nejlépe placený manažer, který vydělal loni přes 33 milionu dolarů, nenechal HP padnout, i když ji vyčistil o desetinu zaměstnanců a zaměstancům přistřihl křídla sníženém platů o pět procent, zaměstnance firem, které přešly pod křídla HP rovněž srovnal „do latě”, aby příliš finančně nevyčnívali nad průměr ve společnosti HP, tedy za sebou zavírá dveře.
Otázkou zůstává, kdo přijde po něm. Takoví lidé, jako je Hurd, se totiž nerodí často. A tak několik večeří šéfa společnosti za pár šlupek, ve srovnání s jeho platem, přivedlo společnost do stavu, kdy jí není příliš jisté, co bude a kdo bude a kdy bude. Do doby, než se headhunterům a šéfům HR agentur a HR pracovníkům HP podaří zlanařit člověka, schopného vést tak velkou společnost s vizí a s nápady (existuje vůbec takový?), byla vedením společnosti pověřena dosavadní finanční ředitelka, Cathie Lesjak.