Hackeři hledají jednodušší cestu než ransomware

7. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Hackerské skupiny stále častěji používají jednoduchou metodu, kdy svým obětem přímo vyhrožují krádeží dat nebo prodejem/zveřejněním již ukradených dat, místo aby volily cestu „klasického“ ransomwarového útoku, kdy data zašifrují a požadují výkupné za zpřístupnění počítače nebo odšifrování dat.

Expertní tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve 2. čtvrtletí letošního roku.Nejčastější hrozbou se ve druhém čtvrtletí letošního roku stala technika označovaná jako „data theft extortion“ s podílem 30 % na celkovém počtu odhalených případů útoků.

Zatímco ransomwarové útoky jsou zpravidla zaměřeny na dočasné ochromení firmy a jejího IT prostředí, „data theft extortion“ se může v mnohem větším měřítku soustředit i na jednotlivce. Není přitom výjimkou, že hackeři oba přístupy kombinují a během jednoho útoku hodlají získat dvojí příjem: od firmy i vytipovaných jednotlivců.

Intenzita „data theft extortion“ se ve druhém čtvrtletí oproti předchozímu období zvýšila o čtvrtinu. Podle Cisco Talos souvisí zvýšená „popularita“ této techniky i s tím, že firmy ve větší míře nasazují pokročilejší bezpečnostní řešení na svoji ochranu.

Ransomware přesto zůstává druhou nejčastější hrozbou, když se na celkovém počtu útoků podílel ve druhém čtvrtletí 17 %. K dalším častým formám útoků ve druhém čtvrtletí patřilo využití web shells (software, který umožňuje hackerovi na dálku ovládat napadený systém) a komoditního malwaru, který je většinou zaměřen na shromažďovaní dat (údaje z klávesnice, snímky obrazovky, odposlech mikrofonu apod.) z napadeného počítače.

Hackerské útoky ve druhém čtvrtletí 2023 nejčastěji směřovaly do segmentu zdravotnictví (22 % registrovaných ohrožení), který následují finanční instituce.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více