GPS trackery jako chytré řešení ochrany vozidel

26. 4. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Alternetivo)
Stále se rozvíjející fenomén IoT v současné době nabízí více a více možností, jak získat kontrolu nad hmotnými i nehmotnými věcmi prostřednictvím datových sítí. Nejrůznější IoT senzory již můžeme využít prakticky ve všech oblastech života – ať jde o měření nebezpečných látek v ovzduší, zajištění osvětlení v objektech či zabezpečení hmotných věcí zajištěním jejich trvalého dohledu, kontrolou jejich polohy apod.

Ve všech případech čidla poskytují velmi přesné informace uživateli prostřednictvím notifikace a vše tak lze velmi jednoduše sledovat prostřednictvím telefonu či počítače.

IoT v ochraně vozidel

A právě na zabezpečení majetku se zaměříme na následujících řádcích více. Zařízení fungující na principu prevence krádeže jsou velmi žádaná a navíc je okruh potenciálních klientů velmi široký. Konkrétně se budeme věnovat ochraně movitého majetku, a konkrétně pak motorových vozidel. Funkci kontroly v tomto případě zajistí GPS trackery. Tato nenápadná zařízení jsou v základu vybavena systémem GPS, který zajišťuje zaznamenávání polohy daného vozidla. K této základní funkci nabízejí různí výrobci další přídavné a v mnohých případech užitečné funkce, jako je například snímač pohybu (akcelerometr) nebo teplotní senzor.

Využité technologie

Trackery využívají jednu ze síťových IoT technologií LoRa (long-range) nebo NB-IoT (narrowband IoT). LoRa, je rádiová technologie vyvinutá za účelem přenosu informací na velkou vzdálenost využívající princip přenosu rádiových vln pomocí rozprostřeného spektra. Pracuje v nelicencovaném pásmu a data jsou přes LoRa gateway zasílána koncovému zákazníkovi prostřednictvím internetu (mobilní nebo pevnou sítí). Zařízení využívající LoRa technologie v sobě mají obvykle integrovanou anténu. NB-IoT je technologie založená na efektivním přenosu dat ze zařízení prostřednictvím mobilní sítě. Zákazníkovi jsou data opět zasílána internetem. NB-IoT lze tedy spustit na komunikační infrastruktuře mobilních operátorů, a to úpravou softwaru, po níž je v síti LTE na komunikaci trackeru s koncovým zařízením vyčleněno úzké pásmo. Z toho důvodu zařízení pracující na principu NB-IoT technologie obsahují SIM kartu.

Přestože trackery obsahují vlastní baterii, dokáží chytře využít energie poskytnuté baterií vozidla, které mají za úkol monitorovat. Ve vozidle se umisťují do interiéru a připojují se právě k jeho baterii. I při vypnutém motoru tracker využívá baterie vozidla, avšak ve chvíli, kdy detekuje její nízké napětí, začne využívat svůj vlastní zdroj. Tím pádem je schopný zjišťovat neustále veškeré požadované informace. Při vypnutém motoru jsou to informace jednak o geografické pozici vozidla (prostřednictvím GPS), jednak o jeho poloze v prostoru (prostřednictvím akcelerometru). Po zapnutí motoru se tracker přepne do pasivního režimu a neodesílá data o změně polohy v prostoru, zasílá pouze geografické informace. Druh a četnost notifikací si může majitel volit sám dle svých preferencí. Některé informace může jen pasivně přijímat do aplikace a na jejich vývoj se podívat, až se mu to bude hodit. Možnosti nastavení jsou velmi široké.

Praxe

V praxi to může vypadat následovně. Například majitel motocyklu se rozhodne zabezpečit svoje vozidlo pomocí trackeru Gemtek Automotive Tracker fungujícího na technologii LoRa. Dle návodu se tracker instaluje k baterii vozidla a prostřednictvím poskytovatele se připojí k adekvátní IoT síti. V momentě, kdy dojde k nečekanému pohybu vozidla (může to být jak pád, tak přesun na jiné místo), do jeho mobilního zařízení mu přijde notifikace se specifikací události a díky GPS lokátoru má majitel přehled o tom, kde se zařízení momentálně nachází. V případě krádeže je pak tedy možné velmi rychle odhalit zloděje a získat odcizenou věc zpět.

Podobným způsobem může zajistit např. firma své dodávky, přepravní společnost kamiony, sběratel automobilů jednotlivé části své sbírky apod.

Příklad cenového modelu:

1 x Gemtek Automotive GPS Tracker - 1 079 Kč
1 x Připojení do LoRa sítě Českých Radiokomunikací (1 zpráva/15 minut) – 44 Kč/měsíc
1 x Maxifi IOT (aplikační server, jedno připojené čidlo) – 20 Kč/měsíc

Štítky: 

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více