Firmy ohrožuje špatné zabezpečení třetích stran

13. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Společnosti stále více investují do své kybernetické bezpečnosti bez ohledu na návratnost těchto investic (63 % v roce 2017 v porovnání s 56 % v roce 2016). Na druhou stranu průzkum společností Kaspersky Lab a B2B International zjistil, že průměrné náklady spojené s kyberbezpečnostním incidentem neustále stoupají.
Foto: Pixabay.com

Podle zprávy „IT Security: cost-center or strategic investment?“ jsou nejnákladnější kybernetické útoky u firem všech velikostí způsobeny důsledkem selhání třetích stran. Proto by firmy neměly investovat pouze do vlastní bezpečnosti, ale měly by se zajímat i o zabezpečení svých obchodních partnerů.

Aktuální studie poukazuje na slibné vývojové trendy v oblasti důležitosti IT bezpečnosti. Firmy po celém světě ji začínají vnímat jako strategickou investici. Díky tomu se navyšuje i část IT rozpočtů věnovaná bezpečnosti, která ve velkých korporacích dosahuje téměř jedné čtvrtiny (23 %). Tento trend je stejný napříč firmami všech velikostí, včetně velmi malých firem s omezenými rozpočty. Ačkoliv se tak může zdát, že bezpečnost ukrajuje stále větší část IT rozpočtů, ty se samy o sobě neustále zmenšují. Důkazem toho jsou celkové IT bezpečnostní rozpočty, které se v tomto roce oproti loňským 25,5 milionům dolarů snížily na 13,7 milionu dolarů.

Tento fakt může pro firmy představovat vážný problém. Náklady na obnovení provozuschopnosti po bezpečnostním incidentu se totiž oproti IT bezpečnostním rozpočtům zvyšují. V tomto roce musely malé a střední firmy vynaložit za zotavení se z bezpečnostního incidentu v průměru 87,7 tisíc dolarů (oproti 86 500 dolarům v roce 2016). Ještě výraznější navýšení zaznamenaly velké korporace, u nichž se letos náklady vyšplhaly na 992 000 dolarů oproti 861 000 dolarů v loňském roce.

Navyšování vlastního rozpočtu na IT zabezpečení je ale jen jednou částí řešení. Nejvyšší ztráty totiž vznikají z útoků na třetí strany. Malé a střední podniky musely vynaložit 140 000 dolarů v důsledku jediného takového incidentu. Velké firmy kvůli narušení bezpečnosti svých dodavatelů, kteří měli přístup k jejich datům, ztratily bezmála dva miliony dolarů.

Jakmile firma poskytne jiné společnosti přístup ke svým datům a infrastruktuře, může chyba na jedné straně poškodit obě aktéry. Tato skutečnost nabývá na významu především kvůli tomu, že stále více zemí zavádí novou legislativu. Firmy mají na jejím základě poskytovat informace o tom, jak zabezpečují a sdílejí osobní údaje.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více