Finanční sektor vykazuje nadprůměrný dopad ransomwaru

21. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle průzkumu společnosti Sophos bylo ransomwarem vloni zasaženo 34 % organizací ze sektoru finančních služeb, přičemž 51 % z nich potvrzuje, že při nejvýznamnějším útoku se kyberzločincům podařilo zašifrovat jejich data. Průměrný účet za nápravu útoku přitom činil 2,1 milionu USD.

Průměrná částka 2,1 milionu USD za nápravu škod po útoku zahrnuje prostoje, strávený čas, náklady na zařízení a síť, ztracené příležitosti, zaplacené výkupné a další.

Organizace v oblasti finančních služeb si v boji proti ransomwaru vedou poměrně dobře, pravděpodobně díky vysoké úrovni připravenosti na katastrofy a schopnosti obnovit data ze záloh. Přesto je finanční dopad ransomwaru v tomto sektoru značně nadprůměrný.

Hlavní zjištění průzkumu:

  • Pouze čtvrtina (25 %) respondentů, jejichž data byla zašifrována, zaplatila výkupné, což je druhá nejnižší míra plateb ze všech sledovaných odvětví (celosvětový průměr činí 32 %; energetika, ropa/plyn a veřejné služby 43 %).
  • 62 % zašifrovaných dat bylo obnoveno ze záloh, oproti globálnímu průměru ve výši 57 %.
  • Hlavním cílem útoků je vydírání - 8 % respondentů uvedlo, že i když jejich data nebyla zašifrována, bylo za ně požadováno výkupné.
  • Finanční sektor je jediné odvětví, ve kterém byla všechna zašifrovaná data vrácena zpět.
  • Průměrná platba výkupného ve výši 69 369 USD je druhá nejnižší a 100 tisíc USD pod celosvětovým průměrem, který činí 170 404 USD.
  • Organizace ve finančním sektoru však vykazují třetí nejvyšší celkové náklady na obnovu po útocích ransomwaru (2,1 milionu dolarů), pravděpodobně kvůli vysokému množství uchovávaných osobních/citlivých údajů (což vede k vysokým nákladům na oznamování narušení), vysokému tlaku na zachování funkčnosti služeb, regulačním pokutám a kritickému dopadu na poškození pověsti. Hůře si vedou už jenom organizace v sektoru vzdělávání (2,73 milionu dolarů) a v oblasti distribuce a dopravy (2,44 milionu dolarů).
  • 85 % organizací ze sektoru finančních služeb má nástroje a znalosti pro vyšetřování podezřelých aktivit, což je třetí nejvyšší hodnota a svědčí to o jejich vysoké úrovni přípravy na incidenty.
  • 91 % finančních organizací má plán obnovy po závažném incidentu se škodlivým softwarem.

Zpráva The State of Ransomware in Financial Services 2021 vychází z nezávislého průzkumu společnosti Sophos mezi 550 pracovníky s rozhodovací pravomocí v oblasti IT a přináší nové poznatky o současném stavu ransomwaru v sektoru finančních služeb. Poskytuje hluboký pohled na rozšířenost ransomwaru ve finančních službách, dopad těchto útoků na oběti, náklady na nápravu ransomwaru a také na to, jak si tento sektor stojí z hlediska budoucích očekávání a připravenosti na tyto útoky.

Štítky: 

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více