Ericsson v Praze představil možnosti komerčního využití 5G

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Společnost Ericsson se dlouhodobě soustředí na otázku komerčního využití mobilních sítí páté generace 5G. Na konferenci Barcelona UnBoxed, která proběhla v Praze, přiblížili její zástupci vybraná témata z letošního veletrhu Mobile World Congress (MWC) českému publiku.

Sítě 5G podle Ericssonu přinesou rozmanité možnosti využití nejen v procesu digitalizace průmyslu (tzv. Průmysl 4.0). Nasazení 5G do průmyslové výroby umožní výraznější rozšíření automatizace a robotizace. Očekává se rozvoj virtuální reality (VR) či rozšířené reality (AR) při plánování nové výstavby v urbanistických projektech nebo například při hraní her.

„V současné době spustilo 5G v komerčním prostoru již 5 zákazníků Ericssonu a my věříme, že jejich počet bude nadále narůstat,“ řekl Hans Mickelsson, ředitel pro digitální služby v regionu severní a střední Evropy.

Sítě 5G provází výrazně vyšší přenosové rychlosti než stávající LTE sítě. Sítě 5G zajišťují také datovou komunikaci s velmi malým zpožděním, což otevírá možnosti pro vznik celé řady nových aplikací. „V oblasti průmyslu jde o automatizaci výroby, ve zdravotnictví například o služby vzdálené ambulance. Zábavnímu a hernímu průmyslu 5G přinese možnost hrát v reálném čase s nízkou latencí. Využití má ale také v zemědělství, energetice nebo dopravě, kde jsou budoucností chytré křižovatky, které berou v potaz okolní hustotu dopravy nebo rozvoj autonomních automobilů bez řidiče,“ uvedl Jiří Rynt ze společnosti Ericsson.

Podmínkou pro plynulý a efektivní přechod na 5G je ovšem také postupné nasazování nových technologií mobilními operátory. Společnost Ericsson nabízí možnost dynamického sdílení spektra v radiové síti, které umožní operátorům využití stávajících LTE kmitočtů pro 5G (Ericsson Spectrum Sharing) či možnosti efektivní podpory 4G a 5G ve společném jádru sítě při využití technologie Dual-mode 5G Cloude Core.

Samostatným tématem je také analýza velkých dat (big data analysis) pro zlepšení zákaznické zkušenosti. Operátoři mohou využít automatické zpracování a interpretaci technických dat ze sítě, aby lépe porozuměli problémům uživatelů a mohli proaktivně navrhovat řešení.

Štítky: 

Podobné články

O2 nasazuje mobilní BTS schopné obnovit signál během hodiny

16. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
S rostoucí poptávkou po rychlém a spolehlivém mobilním signálu i v odlehlých oblastech nebo při mimořádných událostech se mobilní operátoři stále častěji obracejí k inovativním řešením. Společnost CETIN nedávno představila prototyp nové mobilní základnové stanice (BTS), která je ukryta v běžné dodávce. Čtěte více

5G-Advanced: Nová éra mobilních sítí s umělou inteligencí přichází

7. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HUawe)
Ve světě, kde rychlost a spolehlivost připojení hrají klíčovou roli, přináší nová technologie 5G-A značný posun vpřed. Tato vylepšená verze mobilních sítí, prezentovaná na kongresu MWC Shanghai, přichází s řadou inovací, které rozšiřují možnosti mobilních aplikací a služeb do éry umělé inteligence. Čtěte více

O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu. Čtěte více

STRONG: router AX3000

30. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: 100Mega Distribution)
Společnost STRONG uvedla na trh nový router, který kombinuje bezdrátové síťové technologie 5G a Wi-Fi 6. Mobilní připojení lze využít například jako záložní variantu pro případy, kdy dojde k výpadku hlavního zdroje signálu, nebo v místech, kde jiné připojení ani není k dispozici. Čtěte více