Elektrowin: V recyklaci je ČR na pátém místě v Evropě
Celková hmotnost vysbíraného elektroodpadu dosáhla 100 tisíc tun, tedy zhruba devítinásobek hmotnosti žižkovské televizní věže. Nejpilněji Češi recyklovali ledničky a mrazničky, kterých odevzdali více než 1,6 milionu kusů. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se tak umístili na pátém místě.
Každý Čech v průměru zrecykloval necelých 1,8 kilogramů chladících zařízení ročně. „Na prvním místě se umístili Švédové. Ti zrecyklují každoročně takřka 2,8 kilogramů. Druhé místo patří Norům, kteří odevzdávají 2,5 kilogramů ledniček a mrazniček ročně,“ upřesňuje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin, a dodává: „Na druhé straně žebříčku jsou Rumuni. Tam skončí většina použitých elektrospotřebičů na skládkách.“ Zajímavé je také srovnání míry recyklace v poměru s nákupem nových spotřebičů. „Ročně se u nás prodá přibližně 2,5 kilogramu chladících zařízení na osobu. Češi tak recyklují téměř 80 procent vyřazených ledniček,“ vysvětluje Tvrzník.
Mezi nejčastěji recyklovaná zařízení po ledničkách a mrazničkách patří velké spotřebiče, jako jsou pračky, myčky na nádobí nebo třeba sporáky. Těch od roku 2005 skončilo na sběrných místech téměř půl milionu, což představuje zhruba 30 tisíc tun. Malých spotřebičů, například fénů, vrtaček, mixérů či rychlovarných konvic kolektivní systém Elektrowin zpracoval 2,4 milionů kusů.
Ve velkých spotřebičích jsou nejčastěji zastoupeny kovy, které tvoří více než 73 procent jejich hmotnosti. Dalších 23 procent jsou plasty a zbylá 4 procenta zastupují materiály jako je sklo či beton. Recyklace umožňuje až 90 procent z těchto materiálů znovu využít, čímž ušetří velké množství energie i nerostných surovin. „Jenom za posledních 5 let jsme recyklací elektroodpadu ušetřili více než 10 miliónů tun železné rudy a 609 milionů kWh elektrické energie, která by jinak byla potřeba pro výrobu materiálů z nerostných surovin,“ uvádí Jaroslav Holakovský, předseda představenstva společnosti Elektrowin. „Zároveň bráníme úniku nebezpečných látek do přírody. Od roku 2005 se nám podařilo bezpečně zlikvidovat přes 400 tun nebezpečných materiálů, především freonů,“ dodává.
Vysloužilé elektrospotřebiče lze odevzdat na sběrných dvorech, ve smluvních prodejnách elektra, ale i ve škole nebo přímo na návsi či náměstí. Sběrných míst je v současnosti po České republice rozmístěno více než 7 800.
Jenom od ledna do konce listopadu letošního roku Češi do sběrné sítě Elektrowinu odevzdali 23 480 tun vyřazených elektrospotřebičů. Nejvíce elektroodpadu odevzdali obyvatelé Středočeského kraje (3 140 tun) a hlavního města Praha (2 900 tun). Na opačném konci žebříčku se umístili obyvatelé kraje Karlovarského (582 tun) a Libereckého (1 180 tun).