dTest: Drahé alkalické baterie se nevyplatí

16. 6. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: dTest)
Vyšší cena rovná se vyšší kvalita? V případě tužkových baterií není tento předpoklad na místě. Spotřebitelský časopis dTest zkoumal výdrž 13 modelů jednorázových alkalických článků dostupných v českých obchodech.
Foto: Freeimages

Výsledky měření ukázaly, že rozdíly ve výdrži jednotlivých modelů nejsou zdaleka tak velké jako rozdíly v jejich pořizovacích cenách.

Mezi alkalickými bateriemi od různých výrobců jsou značné cenové rozdíly. Za výrobky renomovaných značek zaplatíme i více než 30 korun za kus, zatímco pořizovací cena baterií privátních značek řetězců je až pětkrát nižší, necelých 6 korun za kus. Rozdíly v cenách baterií však neodpovídají rozdílům ve výdrži.

„Zkoušky ukázaly, že výkonnost jednotlivých výrobků střední třídy se neliší natolik, aby to ospravedlnilo vysoké pořizovací náklady některých z nich. Reklamní tvrzení o vysoké výdrži baterií předních značek je tudíž třeba brát s rezervou. Nejlevnější výrobky v testu předčily většinu těch dražších,“ řekl Jan Hrouda, redaktor časopisu dTest.

Laboratorní měření simulovala použití baterií ve dvou typických situacích. Test středně vysokého kontinuálního odběru proudu napodoboval použití baterií v hračce s elektromotorem, jako je třeba auto na dálkové ovládání. Druhá zkouška simulovala použití baterií ve fotoblesku, tedy opakovaný krátkodobý, ale poměrně velký odběr proudu. Výsledky ukázaly zajímavé srovnání, zejména s přihlédnutím k cenám hodnocených baterií.

Nejlépe si z testovaných výrobků vedl drahý model předního výrobce, Varta High Energy, který ve zkoušce kontinuální spotřeby vydržel 8 hodin a 20 minut. „Pokud ale přihlédneme k ceně, je jasné, že za vítěze testu se utrácet nevyplatí. Baterie privátních značek řetězců za ním nijak dramaticky nezaostávaly. Překonaly většinu výrobků známých firem, přitom jsou mnohem levnější,“ upozorňuje Jan Hrouda. Například v pořadí druhý model Aerocell z Lidlu měl výdrž 8 hodin a 11 minut, oproti bateriím Varta je však pětkrát levnější.
Baterie Philips Power Alkaline, které v testu skončily na posledním místě, vykázaly ve zkoušce kolísavé spotřeby poloviční výkon oproti modelům privátních značek řetězců. Stojí však téměř 4 x více.

Štítky: 

Podobné články

REMA Battery vloni vysbírala 579 tun odpadních baterií a akumulátorů

22. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: REMA Battery)
Společnost REMA Battery za loňský rok vysbírala 579 tun vysloužilých přenosných baterií a akumulátorů. To představuje 65,6 % hmotnosti baterií uvedených na trh. Kolektivní systém tak výrazně překonal povinnou míru zpětného odběru, kterou stanovuje česká legislativa. Míra recyklační účinnosti přitom dosáhla 82 %. Čtěte více

Češi do sběrné sítě REMA Battery vloni odevzdali rekordní množství baterií

19. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: REMA Battery)
Společnost REMA Battery loni překročila hranici 600 tun sebraných a k recyklaci určených vysloužilých přenosných baterií a akumulátorů, což je rekordní výsledek. Kolektivní systém dokázal objem sebraných baterií meziročně navýšit o třetinu. Míra zpětného odběru vysloužilých akumulátorů výrazně překonává hodnoty požadované legislativou v ČR. Čtěte více

Loni český trh poprvé ovládly Li-Pol baterie

31. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: BatteryShop.cz)
Češi začali ve větší míře pořizovat kvalitnější lithium-polymerové (Li-Pol) baterie, změna nastala po desetiletích. Podíl prodaných Li-Pol akumulátorů loni tvořil 59 % z celkové poptávky. Zájem rostl na úkor tradičních lithium-iontových (Li-Ion) článků. E-shop BatteryShop.cz vloni zaznamenal také výrazné zvýšení zájmu o baterie do notebooků i záložních zdrojů. Čtěte více

realme představilo smartphone s nejrychlejším nabíjením na světě

2. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: realme)
Připravovaný smartphone GT NEO 3 přinese nejrychlejší nabíjení na světě. Díky výkonu 150 W se telefon nabije z nuly na poloviční kapacitu během pět minut. Čtěte více