Do plánování firemní strategie je IT oddělení plně zapojeno v polovině českých organizací

22. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
V České republice je do plánování firemní strategie zapojeno 51 % interních IT oddělení, další přibližně třetina se zapojuje formou konzultací. Pouze 18 % IT oddělení není do strategických rozhodnutí zapojováno vůbec.

Pětina respondentů v průzkumu uvedla, že jejich IT oddělení je iniciativní a přichází s vlastními nápady na inovace produktů a služeb. Zhruba v polovině firem pak IT pomáhá lidem v byznysu rozvíjet jejich vlastní inovační koncepty.

Výsledky výzkumu zároveň odhalují rostoucí tlak na flexibilitu IT oddělení. Na netriviální požadavky byznysu (jako je třeba změna webu, nasazení nové aplikace nebo nástroje) dokáže 13 % IT oddělení reagovat v řádu dnů. Dalších 44 % pak reaguje v řádu jednoho až dvou týdnů, dvě pětiny v řádu měsíců.

„Výsledky výzkumu ukazují, že české organizace si uvědomují nutnost těsného propojení byznysu a technologií. Zároveň potřebují, aby jejich IT bylo schopno reagovat rychleji a drželo krok s potřebami ostatních částí firmy. Při investicích do infrastruktury by proto měly dbát na to, aby umožňovala automatizaci opakujících se činností. To osvobodí lidi v IT od rutinních úkonů a umožní, aby se věnovali rozvoji podnikání,“ řekl Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR.

Firemní IT oddělení českých organizací jsou ve většině případů schopna vyřešit všechny nebo téměř všechny požadavky byznysu – shodlo se na tom 53 % respondentů. Celkem 44 % uvedlo, že některá řešení, nástroje a aplikace si byznys nachází a zajišťuje sám.

České organizace zároveň dbají na to, aby měl byznys kontrolu nad rozpočtem věnovaným na technologie: jen v sedmi procentech organizací je IT rozpočet v samostatné kompetenci příslušného oddělení, ve zbylých 93 % případů může do IT investic v různé míře mluvit i byznys. Návratnost technologických investic zkoumají téměř dvě třetiny organizací – 44 % u většiny investic, 20 % alespoň u některých.

Výzkum proběhl na jaře 2016 mezi představiteli vrcholového vedení 45 firem a organizací v ČR. Pro společnost Cisco ho provedl magazín Inside.

Štítky: 
Investice, Ze světa firem, Cisco systems

Podobné články

Investice do ICT meziročně vzrostly o 44 miliard. Jaké další zajímavosti zveřejnil ČSU?

7. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Na pozicích odborníků v informačních a komunikačních technologiích (ICT) je v Česku zaměstnáno téměř 230 tisíc osob a v roce 2022 dosáhla jejich průměrná měsíční mzda 70 tisíc korun. Ve stejném roce studovalo na našich vysokých školách ICT obory 23,5 tisíce osob. Výdaje na výzkum a vývoj v oblasti ICT přesahovaly 31,5 miliardy a z Česka bylo vyvezeno ICT zboží v hodnotě 333 miliard korun. Čtěte více

Investice do informačních a komunikačních technologií letos v Evropě vzrostou o čtyři procenta

4. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Investice do informačních a komunikačních technologií v Evropě v roce 2022 podle IDC navzdory inflačním tlakům, nedostatku zaměstnanců i válce na Ukrajině vzrostou na 1,1 bilionu USD. Do konce roku 2026 by se pak měla tato částka vyšplhat až na 1,4 bilionu USD. Čtěte více

Do Česka míří 28 miliard na podporu digitalizace

2. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AAVIT)
Jako součást pocovidové obnovy unijní ekonomiky bylo České republice z evropského Nástroje pro oživení a odolnost alokováno bezmála 180 miliard korun. Bezmála 28 miliard korun z této částky připadne na digitalizaci. O dotace na digitalizační procesy se mohou rozdělit soukromé firmy, státní podniky, orgány státní a veřejné správy i startupy. Čtěte více

České firmy plánují omezit dlouhodobé investice na kybernetické zabezpečení

8. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Ve světě považují kybernetická rizika za druhou největší hrozbu pro podnikání hned po pandemii. České firmy naopak často chtějí na zabezpečení IT systémů ušetřit. Neustálý nárůst ohlášených kybernetických útoků, hrozba ztráty klíčových dat či riziko úplného odstavení provozu se škodami v desítkách milionů korun prozatím ředitele tuzemských firem nepřiměla, aby riziku kybernetických útoků věnovali dostatečnou pozornost. Čtěte více