Den bezpečnějšího internetu 2013
Den bezpečnějšího internetu, iniciativa, která vznikla jako součást programu Safer Internet Evropské komise, má za cíl vytvořit z internetu bezpečnější a lepší místo (zejména) pro děti a mladé lidi. Den bezpečnějšího internetu organizuje síť INSAFE za podpory Mezinárodní asociace horkých linek INHOPE a jeho hlavním letošním tématem jsou online práva a zodpovědnost.
K celosvětové iniciativě se připojilo i české Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI), letos pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Mgr. Moniky Šimůnkové. Spolu se Dnem bezpečnějšího internetu probíhá i řada dalších akcí, konferencí a seminářů s cílem propagovat bezpečný a více zodpovědný přístup k užívání on-line technologií, mobilního internetu a sociálních sítí.
Komunikace prostřednictvím nejrůznějších internetových služeb hraje dnes u dětí a mladých lidí jednu z klíčových rolí dorozumívání se. Jen málokdo je však schopen porozumět potenciálním rizikům, které s sebou může aktivní komunikace ve světě internetu přinášet, což bohužel platí i o rodičích nebo učitelích.
Jen pro ilustraci uveďme několik čísel, která prozradil Patrick Müller ze společnosti Symantec:
- Obětí některé z forem internetového útoku se ročně stane více než 550 milionů uživatelů, což činí 1,5 milionu obětí každý den a 18 uživatelů každou vteřinu
- Průměrná finanční ztráta jedné oběti činí 197 USD
- 4 z 10ti uživatelů sociálních sítí se již stali obětí „kyberútoku“
- 3 z 10ti uživatelů nerozumí rizikům spojeným s „kyberzločinem“
U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu vychází také kniha „Bezpečnost dětí na internetu“ autorů Lenky Eckertové a Daniela Dočekala určená pro širokou veřejnost, která vznikla ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu.
Mezi další aktivity související se Dnem bezpečnějšího internetu patří např. soutěž pořádaná Národním centrem bezpečnějšího internetu nebo sada výchovných filmů NETstory.