D-Link: Interaktivní chytrá domácnost a IFTTT
Na fyzické úrovni ano, tzn. dvě zařízení se stejným přenosovým protokolem přenášejí data stejným způsobem. Na úrovni aplikační však zařízení různých výrobců kompatibilní obvykle nejsou. Do aplikace jednoho výrobce tak většinou nepřidáte zařízení jiného výrobce. Jak tedy vytvořit opravdu chytrou domácnost, když žádný z výrobců nevyrábí vše, co byste doma chtěli použít? Samozřejmě můžete používat zařízení od různých výrobců a k nim několik aplikací, které vzájemně nekomunikují a nespolupracují. Zdatnější a odvážnější se mohou pustit do vývoje vlastní aplikace, která všechna zařízení propojí. A ti chytří zvolí IFTTT.
Co je IFTTT?
IFTTT je zkratka pro „If This Then That“ (Když toto ak tamto). Jde o bezplatnou webovou aplikaci, která byla veřejnosti zpřístupněna už v září 2011. V červenci 2013 pak vznikla její mobilní verze pro iPhone, v dubnu 2014 pak pro iPad a Android. Aplikace IFTTT dnes podporuje více než 380 zařízení a slu-žeb (tzv. Services) a umožňuje je vzájemně propojit vytvořením pravidel (tzv. Applets, dříve označované jako Recipes). V každém pravidle se definuje Trigger (spouštěč, vstup, If This) a Action (akce, výstup, Then That), případně se zadávají hodnoty (Ingredients) těchto vstupů či výstupů. Ukázkou může být např. pravidlo „Když pohybové čidlo detekuje pohyb, pak zapni sirénu.“. IFTTT umožňuje vytvořit i upozornění formou SMS zprávy, push zprávy, pomocí telefonního hovoru či e-mailem (Gmail, Office 365). Takovým pravidlem může být např. „Když detektor detekuje vodu, pak pošli e-mail s textem TEČE PRAČKA na adresu pepa@opravar.cz.“.
Podpora IFTTT
IFTTT podporují zařízení pro chytrou domácnost od celé řady výrobců. Mezi ty běž-ně dostupné i u nás patří například výrobky firem D-Link (mydlink Home), Philips (Hue), Belkin (WeMo), Netgear (Arlo), Honeywell či Netatmo. Mezi produkty tak jsou elektrické zásuvky, spínače, žárovky, pohybová čidla, dveřní a okenní čidla, kamery, termostatické hlavice, termostaty, detektor vody, sirény atd. Podporovaná jsou také nositelná zařízení (fitness náramky a chytré hodinky Fitbis, Jawbone, Misfit, Withings) a chytré domácí spotřebiče od předních výrobců (Whirlpool, LG, Samsung, Bosch, Siemens), jako jsou ledničky, pračky, sušičky, kávovary, klimatizace apod. Velkým přínosem IFTTT je především podpora mnoha softwarových služeb a aplikací, jako je e-mail, kalendář, poznámky, sociální sítě (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram), firemní nástroje (MailChimp, SalesForce), cloudová úložiště (Google Drive, Dropbox), komunikační nástroje (Skype), předpověď počasí, lokalizační nástroje (Android, iOS), hudba, fotky a video (Spotify, iOS Fotky, Android Fotky, YouTube) či publikační nástroje (Blogger, WordPress). IFTTT tak umožňuje propojit a zautomatizovat opravdu různorodé činnosti a upozornit na celou řadu událostí.
Používání služby IFTTT je zdarma. Stačí si vytvořit účet na stránce www.ifttt.com nebo ve stažené aplikaci IFTTT, která je k dispozici pro operační systémy Android a iOS. Pak už můžete vybírat z mnoha již vytvořených appletů nebo začít vytvářet své vlastní. Propojení IFTTT s jinými službami je velmi jednoduché. Při prvním použití služby vás aplikace vyzve k zadání přihlašovacích údajů a vyžádá si autorizaci, tj. souhlas s propojením.
Má IFTTT nevýhody?
Nevýhodou IFTTT může být podpora pouze anglického jazyka a také omezení některých služeb, jako jsou SMS zprávy (mimo US maximálně deset měsíčně) nebo akce pomocí telefonního hovoru (pouze na US čísla). I přesto má IFTTT rozsáhlé možnosti použití, především díky velkému počtu podporovaných softwarových služeb a hardwarových zařízení typu IoT (internet of things). Navíc se jejich počet neustále zvyšuje. Přestože vznikly další konkurenční aplikace na podobném principu (např. Microsoft Flow), patří IFTTT k těm nejrozšířenějším a nejpoužívanějším.
Autor: Marek Vyklický, key account manager ve společnosti D-Link