Čtvrtina DDoS útoků vede ke ztrátě dat
Výsledky dřívější studie Kaspersky Lab ukazují, že DDoS útoky mohou vést u malých a středních podniků (SMB) k významným finančním ztrátám. DDoS je čtvrtým nejdražším typem napadení, kterému tyto firmy čelí. V průměru je totiž stojí více než 50 tisíc dolarů. Velké korporace investují značné sumy kvůli selhání třetích stran nebo kybernetické špionáži. Finanční ztráta způsobená DDoS útokem je u nich podprůměrná, jedná se o 417 tisíc dolarů, v porovnání s průměrnou ztrátou 620 tisíc dolarů při ostatních typech útoků. Malé firmy jsou následkem DDoS útoku náchylnější ke ztrátě dat. Tu nahlásilo 31 % z nich, zatímco u velkých podniků to bylo jen 22 %.
Údaje naznačují, že SMB podniky mají potíže s implementací účinných opatření ke zmírňování rizik DDoS útoků, a to často kvůli limitovaným zdrojům. Vzhledem k tomu, že za DDoS se skrývají různé technologie napadení, může být těžké pochopit a zavést metody ochrany. Nicméně zhruba polovina podniků se domnívá, že dodatečné výdaje na technologie prevence DDoS útoků za investování stojí.
DDoS útoky trvají několik hodin a mohou způsobit kompletní přerušení dodávek služeb. Devět procent z nich má dokonce za následek výpadek trvající od dvou dní až po týden. V sedmi procentech případů trval útok déle než několik týdnů. Škody se však netýkají jen prostojů. Podle respondentů se téměř třetina závažných DDoS útoků (32 %) současně kryla s průnikem do sítě. Ačkoliv je obtížné vysledovat dvě rozdílná napadení jednoho zdroje, průzkum poskytl data, která dokazují, že DDoS může vést k dodatečným škodám, včetně ztráty nebo krádeže citlivých dat.
Údaje vyplývají z analýzy Kaspersky Lab a B2B International uveřejněné ve zprávě Corporate IT Security Risks Survey. Průzkum probíhal ve 26 zemích světa, včetně České republiky.
Kompletní zpráva o následcích a vnímání DDoS útoků je k dispozici zde.