ČRa vysílá v Ultra HDTV

20. 5. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: ČRo)
České Radiokomunikace spolu s Českou televizí jako první v regionu střední a východní Evropy spustily testování formátu Ultra HDTV. Běží od 13. května z vysílače Praha-město.

Pro diváky to znamená možnost sledovat program v ještě kvalitnějším rozlišení, které zachytí i ty nejmenší detaily, a s lepším barevným podáním obrazu. Zlepšení oproti formátu Full HD je zhruba takové, jako když se porovnají fotky z fotoaparátu s rozlišením dva megapixely s fotoaparátem o rozlišení osmi megapixelů.

Primárním účelem testu je technický výzkum, ověření funkcí nových technologií a s tím spojené budoucí využití poznatků z experimentu. V České republice se zatím neprodávají televizní přijímače, které by uměly zobrazit 4K příjem v této kvalitě prostřednictvím terestrického vysílání. Součástí testů tak bude i spolupráce s výrobci televizí pro zajištění kompatibility.

„Předpokládá se, že letošní rok odstartuje ve světě éru 4K rozlišení. Nástup formátu Ultra HDTV je technologicky mnohem razantnější, než byl před časem nástup formátu HDTV. Přijímače, které umožní zobrazení v 4K rozlišení, by měly být již do tří let v přijatelné ceně běžně na trhu, do deseti let by pak měly být ve vybavení 70 - 80 % domácností. Jsme rádi, že se ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi můžeme v předstihu začít připravovat na tento další kvalitativní posun ve vývoji televizních technologií,“ řekl ředitel techniky České televize Ivo Ferkl.

Testovací vysílání Ultra HDTV probíhá z vysílače Praha-město na kanálu 50. Vysílání zatím obsahuje smyčku, kterou dodala Česká televize a má délku 1 minutu a 17 sekund. Cílem testu je zejména ověření nároků nové generace televizního vysílání v rozlišení 4K na kompletní přenosový řetězec – výroba obsahu, jeho odbavení, signálové zpracování, vysílání a příjem prostřednictvím příslušně vybavených televizních přijímačů a set-top-boxů.

Aktuálně je testováno rozlišení 4K s kódováním MPEG-4. Na druhou polovinu roku 2014 jsou plánovány testy nového kodeku HEVC, který by měl zvýšit efektivitu kódování o 30 % a později až o 50 %, čímž se sníží nároky přenosovou kapacitu v multiplexu DVB-T2. Řada testů by měla být dokončena do konce listopadu 2014.

Štítky: 

Podobné články

Změnil rok 2020 návyky televizních diváků? A jaká je budoucnost lineární televize?

21. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Atmedia)
Nejvyšší televizní sledovanost za posledních 10 let, nárůst zájmu o zpravodajství, filmy, seriály a dokumenty i zvýšení televizní sledovanosti u mladších věkových skupin až o 50 %. Takový byl ve zkratce rok 2020 pro televizi, která tak jasně ukázala, že je stále důležitou součástí našeho každodenního života. Čtěte více

LG překonalo hranici 10 milionů prodaných OLED televizorů

5. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: LG)
LG překonala milník 10 milionů prodaných kusů OLED televizorů, a to za posledních sedm let. OLED TV se tak zařadily mezi nejprodávanější produkty v kategorii TV. Čtěte více

Philips TV & Sound představil nálož novinek pro podzimní sezonu

3. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP Vision )
Společnost TP Vision odhalila nové produkty z oblasti audiovizuální zábavy. Představila nový televizor nejvyšší řady se zvukem od Bowers & Wilkins, sluchátka s aktivním potlačením hluku, nové soundbary včetně těch prémiových od značky Philips Fidelio a v neposlední řadě nový bezdrátový hudební systém, který všechny tyto produkty propojuje dohromady do jedné chytré domácnosti. Čtěte více

LG začíná nabízet OLED televizory s podporou G-Sync

10. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: LG)
Role televizorů se v posledních letech posouvá. Neslouží již jen k sledování filmů, seriálů nebo třeba sportovních přenosů, ale jejich využití se rozšířilo i do herní komunity. Z televizorů se tak stává běžná herní výbava, na což jejich výrobci reagují rozšiřováním jejich výbavy o nezbytné funkce a vlastnosti. Čtěte více