Co můžou okamžité platby přinést klientům a obchodníkům?

15. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trask Solutions)
Okamžité platby jsou novým standardem převodu finančních prostředků v tuzemsku i ve většině zemí eurozóny. To přináší nové možnosti a modely chování nejen v osobním životě, ale i v komerční sféře. Které to jsou?
Michal Hladík, head of payment transformation services v Trasku

Běžní spotřebitelé dnes při nákupu zboží z e-shopů nerozlišují, zda ho zaplatí kartou online, nebo převodem z účtu, protože svou objednávku dostanou stejně rychle v obou případech. V klidu můžou uskutečnit převod peněz třeba i v neděli. Na straně obchodníků, ale například i v odběratelsko-dodavatelských vztazích však roste potřeba dotáhnout řadu obchodních procesů tak, aby se okamžité platby dostaly na úroveň již široce využívaných plateb kartou.

Proč bychom nemohli okamžitým převodem zaplatit za nákup v supermarketu, na čerpací stanici, v taxíku nebo třeba doručovací službě? Nebo dokonce v restauraci v Chorvatsku?  

Mezi hlavní výhody instantních plateb pro obchodníky patří především rychlost přijetí finančních prostředků. U tradičních platebních metod, jako jsou bankovní převody a platby kartou, může totiž trvat i několik dnů, než se transakce dokončí. Další možnou výhodu představuje snížení nákladů na transakce, které jsou obvykle u instantních plateb nižší. Obchodníkům také nabízejí příležitost rozšířit možnosti plateb pro své zákazníky, a získat tak konkurenční náskok oproti ostatním. V neposlední řadě pak instantní platby snižují riziko nehrazení faktur a také zvyšují bezpečnost převodů díky dvoufaktorové autentizaci nebo biometrickému ověřování klienta. 

Velkým hráčem a konzumentem okamžitých plateb se mohou stát i pojišťovny. Ve světě už vznikají nové služby spojené s okamžitou výplatou nároku na plnění pojistných událostí. Představte si, kolik může nastat situací, kdy potřebujeme finanční krytí neočekávaných nákladů. Škody na majetku a nutnost okamžitých oprav, platba u lékaře na dovolené, veterinární vyšetření domácích mazlíčků, opravy vozidel po nehodě a mnohé další. Všude tam budou moci pojišťovny hradit naše pojistné nároky okamžitě a nám to pomůže vyřešit vzniklou situaci.   

Otevírá se tu tak celá řada příležitostí pro integrační úlohy v oblasti Open bankingu, ale i napříč ekonomickými a provozními systémy obchodníků a dalších komerčních subjektů. Informaci o došlé okamžité platbě je třeba předat v reálném čase z banky do ERP systému obchodníka, následně ji stejně rychle doručit až na konkrétní obchodní místo a do pokladního systému. Zaplaceno! A spotřebitel si odnáší nákup domů.

Otázkou ovšem zůstává, jak rychle se metoda okamžitých plateb rozšíří v běžných obchodech a jakou oblibu si získá mezi konečnými zákazníky. Důležitou roli zde bude hrát i motivace obchodníků takovou platební metodu nabídnout. Budou rychlejší banky v integraci nové platební metody do mobilních bankovnictví, obchodníci do svých věrnostních aplikací, nebo se objeví zcela noví hráči, kteří nabídnou celý ekosystém postavený na okamžitých platbách se zajímavým obchodním modelem?    

 Autor: Michal Hladík, head of payment transformation services v Trasku

Podobné články

Letošní platební trendy – tlak na bezpečnost, loajalitu i pohodlí

1. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Skip Pay)
Český zákazník se za poslední dva roky změnil k nepoznání. A spolu s ním se vyvíjí i ekosystém plateb, které mu obchodníci nabízí a které vyžaduje. Placení totiž nepřestává mít klíčovou roli během celého nákupního procesu – stále jde o moment, který v zákazníkovi nechává zásadní emoce, promítající se do dalšího potenciálního nákupu. Čtěte více

Pětina Čechů se stala v posledních třech letech obětí kyberútoku

11. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: UniCredit Bank)
Pětina Čechů v posledních třech letech zaznamenala pokus o kyberútok na svou osobu, ukázal nejnovější průzkum UniCredit Bank. Škoda, kterou kyberútočníci napáchají, se neustále zvyšuje spolu s tím, že kyberútoky jsou čím dál častější. Loni celková škoda na klientech všech bank přesáhla miliardu korun a přesáhne ji i letos, uvádí Česká bankovní asociace. Čtěte více

Fintech Skip Pay spojil síly s platební bránou GoPay

1. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Skip Pay)
Platební brána GoPay nově nabízí placení prostřednictvím odložených plateb Skip Pay. Zákazníci je nyní najdou na více než 33 000 českých e-shopech, tedy většině e-shopů v Česku. Odložená platba jim umožní rozdělit si nákup do tří bezúročných splátek nebo si celou platbu zdarma odložit až o 30 dní. Čtěte více

Netradiční platební metody táhnou

2. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Datart)
Proměňující se nákupní chování Čechů se promítá i do obliby různých platebních metod. Podle statistik maloobchodního prodejce elektroniky DATART výrazně roste popularita možnosti odložení nebo rozložení platby. Před začátkem prázdnin – v květnu a červnu – dosahovaly meziměsíční nárůsty nákupů využívajících jednu z těchto plateb téměř 90 %, v červenci pak vzrostl jejich počet meziročně o 150 %. Čtěte více