Chyby v e-mailech způsobí ročně až 30 % úniků firemních dat

23. 4. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Safetica Technologies)
Chyby v e-mailových zprávách jsou celkem častým jevem a společnostem mohou způsobit znatelné finanční ztráty. Jednou z nejčastějších příčin, kvůli které firmy přišly o citlivá data, je zadání nesprávného adresáta. Tento ačkoli drobný omyl může způsobit nenahraditelné škody a v některém případě i přivést firmu k bankrotu.

Výsledky vyplynuly z analýzy americké telekomunikační společnosti Verizon o hrozbách úniků citlivých dat. Na analýze se podílelo 70 organizací z 61 zemí, přičemž bylo zjištěno bezmála 80 tisíc bezpečnostních incidentů a došlo ke 2 122 únikům nebo narušením citlivých dat.

V roce 2013 byly chyby v e-mailech příčinou úniku citlivých firemních dat ve 25 % případů. Při meziročním srovnání, tedy v loňském roce šlo už o 29,4 %. Alarmující ovšem je, že pouze ve 40 % případů, kdy prostřednictvím e-mailové zprávy unikne citlivá informace, je viníkem chyba systému nebo technické selhání počítače.

„Elektronická pošta je coby hrozba nechtěných úniků dat známá dlouho, ale slouží často i jako nástroj pro cílené vynášení informací z firmy,” řekl Jakub Mahdal, CEO společnosti Safetica Technologies. “Citlivá data mohou uniknout ať už zlým úmyslem nebo z nedbalosti. Doporučuji firemní i osobní data ochránit proti tomu, aby se nedostala do špatných rukou, pomocí DLP řešení, které je nejenom snadno nastavitelné, ale vedle ochrany dat dokáže společnostem šetřit i peníze,“ dodal.

Za 60 % úniků stojí uživatelské pochybení. Celá třetina těchto omylů je způsobena zasláním citlivých dat na jinou e-mailovou adresu než odesílat původně zamýšlel. V dalších 17 % případů jde o situaci, kdy uživatel zašle důvěrná data na veřejný server, kde se tak okamžitě stávají veřejně dostupnými. Za zmínku určitě stojí i nepečlivá manipulace a likvidace osobních a údajů o zdravotním stavu člověka, která má za následek únik těchto dat ve 12 % případů. Zde se rovněž setkáváme s vynášením dat pomocí web-mailových serverů. Pokud má zaměstnanec v úmyslu odcizit data a přitom nechce, aby tato událost byla někde zaznamenána, nejčastěji tak udělá prostřednictvím web-mailu. Z pracovní stanice se přihlásí do své soukromé e-mailové schránky a přepošle pracovní data mimo firmu. Není výjimkou, že jde až o desítky e-mailů měsíčně s interními materiály. Zaznamenáno je také značné množství případů, kdy zaměstnanec po odchodu ze společnosti využil takových dat a na základě získaného know-how si založil vlastní firmu. Předchozímu zaměstnavateli tak způsobil mnohamilionové škody.

V této oblasti je možné velice často pozorovat také praktiky uživatelů, kteří sdílejí data pomocí webových úložišť typu úschovna nebo Uložto.cz. Přitom si neuvědomují, že k těmto datům se pomocí odkazu může kdokoliv dostat.

Štítky: 
Bezpečnost, Komunikace, Safetica Technologies

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více