České společnosti zálohují, ale netestují funkčnost obnovy dat

17. 5. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČRa)
Až 98 % českých firem provádí zálohu dat, ale jen 51 % jich alespoň nepravidelně testuje možnosti jejich obnovy. Pro 14 % českých firem, dotazovaných v průzkumu Českých Radiokomunikací (ČRa), je kritická doba bez fungování zásadních IT systémů již hodina. Čtyřhodinový výpadek systémů již firmám způsobí zásadní škody – týká se to 39 % firem.

Tolerance vůči výpadkům klesá v souvislosti s velikostí společnosti. Řízení kontinuity činností je více robustní v organizacích nad 250 zaměstnanců, a u organizací kde kritická doba výpadku procesu je méně než čtyři hodiny. Pouze pro 35 % firem je tzv. Business Continuity Management, tedy zajištění technického a procesního fungování firmy v krizových situacích, prioritou.

V souvislosti s rostoucími požadavky na bezpečnost a zálohování dat a interních systémů ve firmách připravily ČRa, ve spolupráci s poradenskou společností EY průzkum, který se týkal aplikace Business Continuity Managementu (BCM) v českých firmách. Jde o proces, který identifikuje potenciální dopady ztrát a jehož cílem je vytvořit takové postupy a prostředí, které umožní zajistit kontinuitu a obnovu klíčových procesů a činností organizace v případě jejich narušení nebo ztráty.

„Jako poskytovatele ICT služeb nás zajímalo, nakolik bylo zavedení zákona o kybernetické bezpečnosti impulsem ke změně přístupu českých firem k přípravě na krizové situace a jakými nástroji je řeší. Společnosti, zejména ty větší, jsou si vědomy rizik a postupně je začínají řešit. Stále však přetrvává rozdíl mezi deklarovaným důrazem na bezpečnost a reálnými kroky“, uvedl k výzkumu Martin Souček, manažer datových center v Českých Radiokomunikacích.

„Vezmeme-li v úvahu bezpečností situaci v Evropě, vetší riziko živelných katastrof zaznamenaných v posledních letech a neustále rostoucí sofistikovanost kybernetických útoků a dynamiku kybernetických rizik, tak se jedná o značné hazardování s dlouhodobým fungováním společností,“ doplnil David Kesl, partner oddělení IT poradenství společnosti EY v České republice.

Pětině dotázaných českých firem, v soukromé i státní sféře, pojem BCM nic neříká. Většina organizací – 79 % - krizové projekty a procesy řeší, pouze nepoužívá označení BCM. Z toho 75 % společností má zpracovaný plán obnovy, 65% analýzu rizik a 58% analýzu dopadu. Pouze 8% má BCM certifikováno.

Výzkum poukázal na reálný stav, kdy téměř třetina firem netestuje připravenost procesů a systémů na krizové situace. Jen 51% firem testuje obnovu zálohovaných dat. Třetina dotázaných firem nemá ani BCM dokumentaci, ani zodpovědnou osobu a neexistuje zde pozice krizového manažera.

Polovina organizací hodnotí výdaje vynaložené na BCM jako přiměřené, adekvátní. Jedna třetina organizací vnímá výdaje na BCM jako spíše podhodnocené a 16 % je vnímá dokonce jako silně podhodnocené.

Průzkum také nastínil trendy a budoucnost procesů BCM. Problematika BCM činností roste na významu a téměř polovina firem vidí v následujících 12 měsících vysokou prioritu pro řešení této oblasti. BCM rizika se postupně přesunou na třetí strany. Technologické zajištění pak směřuje ke cloudovému řešení a virtualizaci.

V průzkumu bylo dotázáno 106 středně velkých firem působících v České republice – o velikosti 100 – 500 zaměstnanců. Osloveni byli IT ředitelé a manažeři nebo lidé rozhodující o investicích do IT. Šlo o kvalitativní a kvantitativní metody dotazování. V oblasti kvalitativního výzkumu proběhlo deset individuálních rozhovorů.

Kompletní výsledky průzkumu naleznete v příloze článku.

PřílohaVelikost
PDF icon cra_bcm.pdf720.03 KB

Podobné články

Synology Experience Day Praha přilákalo na 300 účastníků

18. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Synology)
Společnost Synology uspořádala konferenci zaměřenou na představení svého nejnovějšího hardwaru, softwaru a služeb. Kromě problematiky ukládání a zálohování dat nebo videodohledu se celým programem prolínala i další zákaznicky atraktivní témata včetně umělé inteligence. Na téměř tři stovky partnerů čekal kromě přednášek i bohatý doprovodný program. Čtěte více

Společnosti Arrow a Scality rozšiřují distribuci kyberneticky odolných úložných řešení

13. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnost Arrow Electronics uzavřela novou distribuční smlouvu s firmou Scality, která se zabývá vývojem softwaru pro kyberneticky odolná úložiště v éře AI. Cílem je rozšířit v celém regionu EMEA přijetí řešení ARTESCA společnosti Scality, snadno použitelného softwaru bezpečného objektového úložiště pro nesmazatelné zálohy. Čtěte více

TD SYNNEX získává distribuční kontrakt na storage pro Veeam Object First

12. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX dále rozšiřuje spektrum řešení pro ukládání a zálohování dat. Díky nově uzavřené distribuční smlouvě se společností Object First nabízí partnerům on premise storage Ootbi (Out-of-the-box immutability), která je úzce integrována se zálohovací platformou Veeam a umožňuje rychlou a neměnnou obnovu dat. Čtěte více

TD SYNNEX nabízí cenově dostupné cloudové úložiště Wasabi

7. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX přináší partnerům nové řešení pro ukládání dat. Na základě distribuční smlouvy s Wasabi Technologies získávají partneři distributora přístup k Wasabi Cloud Storage, cenově dostupnému cloudovému úložišti s možností ukládat neměnné kopie dat. Čtěte více