Česká republika na 50. místě spamového žebříčku

17. 2. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos zveřejnila aktuální přehled zemí, které se nejvíce podílí na rozesílání nevyžádané pošty. Vítězem spamového šampionátu se stejně jako ve všech prvních třech čtvrtletích roku 2013 staly Spojené státy.

USA se v posledních měsících loňského roku podílely na celkovém objemu nevyžádané pošty 14,5 % a zcela „zaslouženě“ tak získaly první místo i za celý rok 2013. Špička je nicméně stále vyrovnanější a rozdíl mezi prvním a druhým místem se zmenšuje. Stříbrnou medaili v posledním čtvrtletí 2013 získala za podíl 8,2 procenta Čína, které ještě o čtvrt roku dříve patřilo až páté místo s podílem 4,6 procent. Asijský tygr je tak po nevydařeném druhém a třetím čtvrtletí (3. a 5. místo) v oblasti nevyžádané pošty opět druhým hlavním hráčem. Významně si polepšilo i Rusko, které se z 12. místa s pouhými třemi procenty probojovalo na bronzovou příčku s 5,5 procenty.

„Nejzřetelnějším poselstvím, které z žebříčků Dirty Dozen vyplývá, je, že problém „zombie počítačů“ chrlících ohromné množství spamu se týká opravdu celého světa. Na rozesílání nevyžádané pošty se podílí každý region,“ řekl Paul Ducklin, hlavní bezpečnostní analytik ve společnosti Sophos. „Vlastně jen s výjimkou Afriky.“

Spameři neposílají nevyžádanou poštu přímo, ale využívají k tomu autonomní softwarové agenty a roboty, tzv. botnety, nebo „armády zombie“, tedy počítače nakažené malwarem. Rozesílání navíc téměř vždy probíhá bez jakéhokoli vědomí majitelů infikovaných počítačů.

„Jednotlivé země se ve většině případů dostávají na žebříček Dirty Dozen z toho důvodu, že statisticky významný podíl jejich obyvatel je on-line a využívá počítače, které jsou aktivně infikované vzdáleně ovládaným malwarem. Díky tomu je vlastně spam jen symptomem – začátek problému. Zombie malware totiž ve skutečnosti znamená, že podvodníci již mají plný přístup k vašim počítačům. A vašim cílem je tyto nezvané návštěvníky vystrnadit,“ dodal Ducklin.

Z pohledu objemu rozeslaného spamu patří České republice 50. příčka s pouhými 0,24 procenty. Při přepočtu na jednu osobu je Česká republika dokonce až 56. s poměrem 0,5x vůči Spojeným státům. Při pohledu na nejbližší sousedy si navíc ČR nevede vůbec špatně – například Polsko je 40. s poměrem 0,7x a Německo 52. s poměrem 0,53x.

Štítky: 
Spam, Sophos

Podobné články

Novým trendem spamových zpráv se stává zneužití dvoufaktorové autentizace

17. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Jedním z hlavních trendů spamových e-mailů bude v roce 2023 zneužití dvoufaktorové autentizace. S nevyžádanou poštou se přitom setkává drtivá většina uživatelů, kteří v lepším případě tráví svůj pracovní čas filtrováním a mazáním spamů a v horším případě klikáním na nebezpečné odkazy či poskytováním citlivých údajů na základě falešných žádostí. Čtěte více

Spamu a phishingu v prvním čtvrtletí vévodily falešné pracovní nabídky

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníkům ze společnosti Kaspersky Lab se v prvním čtvrtletí tohoto roku podařilo odhalit velké množství propracovaných spamů, které vypadaly jako nabídky zaměstnání. Falešné zprávy od HR manažerů velkých korporátních firem totiž většinou budí mezi adresáty velký zájem. Zmíněné e-maily však pocházely od spammerů a obsahovaly zlodějský malware. Čtěte více

Infografika: Na Moravě se spamem bojují, v Čechách takových lidí ubývá

9. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Nejčastěji si Češi spojují spam s nevyžádanou poštou. V průzkumu z roku 2018 takto odpovědělo 65 % dotázaných. Jako e-maily s nebezpečnou přílohou chápe spam 18 % respondentů. Deset procent z nich pak spam vnímá jako e-maily, které jsou posílané hromadně mnoha adresátům. Čtěte více

Spam a phishing v roce 2017 – ve znamení Bitcoinu i fotbalu

6. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
V roce 2017 sledovali kyberzločinci aktuální světové dění a události, které se následně snažili využít k oklamání uživatelů. Podle reportu společnosti Kaspersky Lab mezi takové události patřilo například blížící se mistrovství světa ve fotbale nebo stoupající popularita Bitcoinu. Čtěte více