Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %

1. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSÚ)
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,7 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména výdaji na tvorbu hrubého kapitálu. Pozitivně přispěly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí.

Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 % a meziročně o 3,7 %.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) vzrostla ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,4 %. V mezičtvrtletním srovnání nejvíce přispělo k růstu HPH odvětví informačních a komunikačních činností (růst 2,4 %) a odvětví profesních, vědeckých, technických a administrativních činností (+3,5 %). Dařilo se také průmyslu (+0,3 %) a skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (+0,4 %). Pokles zaznamenalo stavebnictví (-1,1 %).

Na meziročním růstu HPH (+3,4 %) se nejvíce podílela skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství +1,4 p. b. (růst o 7,7 %). Zpracovatelský průmysl přispěl +0,2 p. b. (+0,8 %), stavebnictví +0,3 p. b. (+5,1 %), informační a komunikační činnosti +0,5 p. b. (+6,6 %) a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti +0,4 p. b. (+5,7 %).

Na straně poptávky byla ve 2. čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního růstu HDP změna stavu zásob. Pozitivně přispěla i tvorba hrubého fixního kapitálu. Meziroční růst HDP (+3,7 %) ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí +0,4 p. b., tvorba hrubého fixního kapitálu +1,6 p. b. a změna stavu zásob +2,2 p. b. Zahraniční poptávka měla negativní vliv - 0,6 p. b.

„Celkové výdaje na konečnou spotřebu klesly mezičtvrtletně o 0,2 %. Výdaje domácností se mezičtvrtletně snížily o 0,1 %. Pokles nastal především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby. K poklesu došlo i u výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí, které mezičtvrtletně klesly o 0,4 %,“ uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

V meziročním srovnání byl zaznamenán celkový růst výdajů na konečnou spotřebu o 0,7 %. Rostly jak výdaje domácností o 0,2 %, tak i výdaje vládních institucí o 1,8 %.

Tvorba hrubého fixního kapitálu mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 %, meziročně o 6,2 %. Rostly zejména investice do ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila +110,6 mld. Kč. Rostly především zásoby hotových výrobků a materiálu průmyslových podniků, čímž významně přispěly k růstu celkové tvorby hrubého kapitálu.

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty -25,8 mld. Kč, bylo tak o 77,3 mld. nižší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 1,2 % a meziročně o 1,8 %, kde vývoj ovlivnil růst vývozu služeb. Naopak k poklesu došlo u vývozu chemických látek, základních kovů a kovodělných výrobků. Dovoz rostl mezičtvrtletně o 1,8 % a meziročně o 2,7 % především zásluhou růstu dovozu ropy a zemního plynu.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více

Českou ekonomiku táhly výdaje na konečnou spotřebu

18. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí 2024 pokračovala v mírném mezičtvrtletním i meziročním růstu. Ve světle pokračujícího zvyšování reálné mzdy posílila spotřeba domácností. Klesala ale investiční aktivita. Čtěte více