Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %
Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 % a meziročně o 3,7 %.
Hrubá přidaná hodnota (HPH) vzrostla ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,4 %. V mezičtvrtletním srovnání nejvíce přispělo k růstu HPH odvětví informačních a komunikačních činností (růst 2,4 %) a odvětví profesních, vědeckých, technických a administrativních činností (+3,5 %). Dařilo se také průmyslu (+0,3 %) a skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (+0,4 %). Pokles zaznamenalo stavebnictví (-1,1 %).
Na meziročním růstu HPH (+3,4 %) se nejvíce podílela skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství +1,4 p. b. (růst o 7,7 %). Zpracovatelský průmysl přispěl +0,2 p. b. (+0,8 %), stavebnictví +0,3 p. b. (+5,1 %), informační a komunikační činnosti +0,5 p. b. (+6,6 %) a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti +0,4 p. b. (+5,7 %).
Na straně poptávky byla ve 2. čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního růstu HDP změna stavu zásob. Pozitivně přispěla i tvorba hrubého fixního kapitálu. Meziroční růst HDP (+3,7 %) ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí +0,4 p. b., tvorba hrubého fixního kapitálu +1,6 p. b. a změna stavu zásob +2,2 p. b. Zahraniční poptávka měla negativní vliv - 0,6 p. b.
„Celkové výdaje na konečnou spotřebu klesly mezičtvrtletně o 0,2 %. Výdaje domácností se mezičtvrtletně snížily o 0,1 %. Pokles nastal především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby. K poklesu došlo i u výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí, které mezičtvrtletně klesly o 0,4 %,“ uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
V meziročním srovnání byl zaznamenán celkový růst výdajů na konečnou spotřebu o 0,7 %. Rostly jak výdaje domácností o 0,2 %, tak i výdaje vládních institucí o 1,8 %.
Tvorba hrubého fixního kapitálu mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 %, meziročně o 6,2 %. Rostly zejména investice do ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila +110,6 mld. Kč. Rostly především zásoby hotových výrobků a materiálu průmyslových podniků, čímž významně přispěly k růstu celkové tvorby hrubého kapitálu.
Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty -25,8 mld. Kč, bylo tak o 77,3 mld. nižší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 1,2 % a meziročně o 1,8 %, kde vývoj ovlivnil růst vývozu služeb. Naopak k poklesu došlo u vývozu chemických látek, základních kovů a kovodělných výrobků. Dovoz rostl mezičtvrtletně o 1,8 % a meziročně o 2,7 % především zásluhou růstu dovozu ropy a zemního plynu.