Češi se cítí ohroženi při provádění finančních transakcí online

26. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Více než třetina (37 %) internetových uživatelů v Česku věří, že návštěva banky „u přepážky“ je bezpečnější než internetové bankovnictví. I přes veškeré obavy však většina lidí stále některé platby online provádí. Mnozí uživatelé přitom nezavedli ani základní bezpečnostní opatření.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může útočník získat přístup k online bankovnímu účtu, je vydávat se za majitele účtu. To lze provést získáním informací phishingem, kdy uživatelé nevědomky zadávají svá uživatelská jména a hesla na falešných webech. Dalším způsobem je zachycení uživatelského jména a hesla bankovním trojským koněm v době, kdy se uživatel přihlašuje na oficiálních stránkách. Těmto útokům jsou vystaveny počítače i mobilní zařízení.

Průzkum ukázal, že značná část českých uživatelů (38 %) se cítí při provádění online finančních transakcí ohrožena. Více než polovina (57 %) dotázaných uvedla, že platby offline jim připadají spolehlivější než ty online. Jen 37 % dotázaných uvedlo, že offline bankovnictví je bezpečnější.

I přes všechny obavy však většina internetových uživatelů provádí online platby: 87 % dotázaných z ČR používá pro online platby své desktopy nebo notebooky, 9 % používá tablet, 19 % platí pomocí svých chytrých telefonů a 8 % majitelů chytrých televizí připustilo, že využívají k platbám právě tato zařízení. Podle průzkumu rovněž více než jeden ze čtyř uživatelů nijak nechrání svá online finanční data.

„Je nezbytné, aby banky investovaly do technologií k zajištění bezpečného bankovního prostředí pro své zákazníky. Tento přístup ujistí zákazníky, kteří dávají přednost docházení na pobočky, že online a mobilní bankovnictví je bezpečné. Také bude sníženo riziko u nedbalých zákazníků, kteří by mohli ztratit důležitá finanční data,“ řekl analytik Kaspersky Lab Ross Hogan.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

Štítky: 
Bezpečnost, Platby, Kaspersky

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více