Češi podceňují ochranu svých chytrých domácností

13. 12. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Haunted House společnosti Sophos zaměřená na dlouhodobé posouzení bezpečnosti světa internetu věcí ukázala, že počet útoků se zvyšuje každý den. Aktivní síťové skenování odhalilo v České republice 306 otevřených internetových bran pro IoT komponenty.

Zařízení budoucnosti budou chytrá, nebo chcete-li inteligentní. Prostřednictvím internetu budou komunikovat s vnějším světem a nabídnou mnoho zábavy i ulehčení každodenních činností. Většina uživatelů dnes sice ví, jak moc důležité je zajistit bezpečnost počítačů a mobilních zařízení, v případě chytrých domácích zařízení o tom ale nic netuší nebo bere jejich ochranu na lehkou váhu. A to i přes fakt, že zařízení ze světa internetu věcí ovladatelná prostřednictvím webového rozhraní vlastně nejsou nic jiného, než malé počítače „okupující“ jejich síť.

Projekt „Haunted House“ aneb simulace chytré domácnosti

Až doposud nebyly k dispozici prakticky žádná relevantní data o vnějších útocích na IoT zařízení, proto společnost Sophos pověřila firmu Koramis, která se specializuje na oblast průmyslové automatizace, vybudováním honeypotu v podobě chytré domácí infrastruktury, tzv. „Strašidelného domu“. Na ploše 4 x 2,5 metrů navržené tak, aby připomínala byt, se nacházelo celkem 13 IoT zařízení a řídicích systémů od různých výrobců. Zařízení byla navzájem propojená a připojená k internetu – tedy přesně tak, jak je tomu ve stále se zvyšujícím počtu domácností.

Dvě z celkem tří testovacích fází měly za účel zaznamenávat charakter a počet pokusů o přístup k jednotlivým komponentám Strašidelného domu. První etapa probíhala po dobu šesti týdnů a na zařízeních byla nastavena vlastní bezpečná hesla. Druhá etapa trvala tři týdny, ale zařízení byla v továrním defaultním nastavení, což je opět pro internet věcí v domácím prostředí typické.

Za účelem zajištění vysoké vypovídající hodnoty bylo součástí projektu také aktivní internetové skenování typických otevřených IoT zařízení, a to prostřednictvím vyhledávačů SHODAN a Censys zaměřených na internet věcí. K dispozici je vizualizace výsledků této třetí etapy pomocí tzv. teplotních map pro Evropu i svět.

Alarmující výsledky

Pokusů o průnik do Strašidelného domu bylo zaznamenáno více, než společnost Sophos předpokládala. Během sledovaného období došlo k pokusu o kontakt s IoT zařízeními, která jsou umístěna v domě, z takřka všech zemí světa. Během první fáze, která proběhla na jaře roku 2017, bylo zaznamenáno přibližně 1 500 pokusů každý den. Ve druhé, podzimní, fázi bylo toto číslo již více než dvojnásobné – cca 3 800.

Obě testovací fáze se lišily také z pohledu geografického rozdělení pokusů o přístup. První dvě příčky sice patřily Číně a Spojeným státům americkým v obou etapách, ale třetí místo se v průběhu experimentu dramaticky změnilo. V první fázi získalo „bronzovou medaili“ Mexiko, které se o půl roku později nedostalo ani mezi první desítku. A třetí místo ve druhé fázi obsadila Brazílie, která na jaře skončila pátá (ve druhé etapě bylo páté Japonsko).

Pozoruhodné bylo zjištění, že během druhé fáze experiment za pouhé tři týdny identifikoval 27 přímých útoků. Lze tedy dospět k závěru, že při použití výchozích nastavení se každý den nejméně jeden nezvaný host pokusil Strašidelný dům navštívil. V systémech přitom nedošlo k žádným změnám, i když by to bylo možné.

306 otevřených bran v České republice

Aktivní síťové skenování odhalilo mnoho internetových bran pro IoT komponenty a jejich počet neustále roste. „V České republice se počet otevřených bran během pouhých dvou měsíců (od poloviny září do poloviny listopadu) zvýšil o 2,34 % na 306,“ upřesnil Patrick Müller, channel account executive pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Sophos a dodal: „Je to jen o něco málo méně, než je celosvětová míra růstu, která dosáhla hodnoty 3,1 %.“

Podrobný popis projektu „Haunted House“ a prezentace výsledků je k dispozici ke stažení na adrese www.sophos-events.com/smarthome.

Štítky: 

Podobné články

Jaroslav Zeman (Somfy): Chytré domácnosti a kanceláře zvyšují komfort a šetří náklady

2. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Somfy)
S Jaroslavem Zemanem, který působí jako managing director Somfy CZ & SK, jsme hovořili o trendech v segmentu chytrých domácností a kanceláří. V rozhovoru se dozvíte více o technologiích a trendech, které aktuálně rezonují, i o možnostech, které vám mohou tyto segmenty nabídnout. Čtěte více

Chytré bezpečnostní kamery: Když technologie hlídají váš domov

20. 3. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: TP-Link)
Představte si, že máte doma spolehlivého strážce, který nikdy nespí, vidí i ve tmě a okamžitě vás upozorní na cokoliv podezřelého. Přesně takovou službu dnes nabízejí moderní bezpečnostní kamery. Díky umělé inteligenci už dávno nejde jen o prosté nahrávání videa – současné systémy dokážou rozpoznat osoby, zvířata i vozidla, komunikovat na dálku nebo třeba upozornit na pláč dítěte. Čtěte více

Akce World of Samsung 2025 nastínila budoucnost života propojeného s umělou inteligencí

20. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Korejský výrobce v německém Frankfurtu uspořádal akci World of Samsung, na níž se prezentoval jako lídr v oblasti propojených systémů a zařízení. Na akci byly k vidění čerstvé inovace Samsungu s AI, ať už jde o televizory, audio přístroje, chytré domácnosti, digitální spotřebiče, herní systémy či mobilní zařízení. Čtěte více

Rychlý růst čeká TCL i v roce 2025. Jaké inovace budou klíčové?

3. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Společnost TCL, jedna z předních světových společností v oblasti spotřební elektroniky, pokračuje v inovacích a růstu. Frédéric Langin, obchodní ředitel společnosti TCL Europe, představuje způsob, jak se společnost přizpůsobuje vyvíjejícímu se trhu a pokračuje v uspokojování poptávky po dostupných technologiích a chytrých řešeních. Čtěte více