Budou CEO brzy osobně zodpovědní i za kyber-fyzickou bezpečnost firem?

9. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle Gartneru lze očekávat, že finanční dopady útoků na kyber-fyzické systémy s fatálními následky v příštích letech porostou, a tak se i odpovědnost za tyto incidenty posune z podnikové do osobní roviny a dotkne se až 75 % CEO a generálních ředitelů v podnicích.

Vzhledem k povaze kyber-fyzických systémů (CPSs, Cyber-Physical Systems) mohou vést útoky a incidenty ke zraněním osob, škodám na majetku nebo environmentálním haváriím. Analytici Gartneru předpovídají, že v nadcházejích letech prudce naroste počet incidentů, které se těchto systémů týkají – zejména kvůli malému zájmu o jejich bezpečnost a podinvestovanosti ochrany těchto aktiv.

Gartner definuje kyber-fyzické systémy jako takové, jež byly navrženy pro koordinaci snímání, výpočtů, ovládání, komunikace a analytiky pro potřeby interakce s fyzickým světem (včetně lidí). Zahrnují tak všechna připojená zařízení v oblasti IT, OT (provoz) a IoT (internet věcí), kde se bezpečnostní aspekty dotýkají kybernetického i fyzického prostředí – například klíčová infrastruktura či klinická prostředí v oblasti zdravotní péče.

Regulátoři a vlády budou nuceni rychle reagovat na rostoucí počet závažných incidentů souvisejících s neschopností zabezpečit kyber-fyzické systémy, a to povede k dramatickému nárůstu pravidel a regulací, které se jich dotýkají,“ vysvětlila Katel Thielemann, viceprezidentka a analytička Gartneru. „V USA již FBI, NSA a CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) zvýšily četnost a podrobnost zpráv o hrozbách týkajících se klíčových infrastrukturních systémů, z nichž většinu provozují soukromé subjekty. Brzy nastane situace, kdy se jejich CEO nebudou moci hájit nevědomostí nebo se ukrýt za pojistné smlouvy.

Gartner předpovídá, že finanční dopady útoků na kyber-fyzické systémy vedoucích až k obětem na životech, dosáhnou v roce 2023 výše 50 miliard dolarů. To znamená, že i když se nepokusíme vyčíslit hodnotu lidských životů, náklady, jež na organizace dopadnou v podobě kompenzací, soudních sporů, pojištění, regulatorních pokut a ztráty dobrého jména budou zásadní.

Lídři odpovědní za technologie by měli pomoci CEO pochopit, jaká rizika souvisejí s kyber-fyzickými systémy a proč je nutné věnovat jim pozornost a vyčlenit prostředky na jejich ochranu,“ vysvětlila Thielemannová a dodala: „Čím propojenější kyber-fyzické systémy jsou, tím větší je pravděpodobnost incidentu.

S dalším rozvojem provozních technologií, chytrých měst, připojených aut a autonomních vozidel budou mít incidenty v digitálním světem mnohem větší dopad na svět fyzický – rizika, hrozby a zranitelnosti nyní existují v obousměrném kyber-fyzickém spektru. Řada podniků si ale neuvědomuje, kolik kyber-fyzických zařízení již dnes využívají, ať už proto že dané (například historické) systémy připojili k podnikové síti lidé mimo IT oddělení, nebo v důsledku nových automatizačních a modernizačních iniciativ řízených přímo byznysem.

Firmy se musí zaměřit na řízení provozní odolnosti – ORM (Operational Resilience Management), kybernetická bezpečnost orientovaná na IT a informace již dnes nestačí,“ uzavřela Thielemannová.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více