Bude opravdu 5G takovou revolucí?
O sítích páté generace se hovoří již řadu let, do praxe se však postupně dostávají až nyní, kdy se začaly v některých oblastech spouštět potřebné mobilní sítě a dostupný začal být i hardware, reprezentovaný nejen mobilními telefony, ale i nejrůznějšími modemy, čidly a řadou dalších zařízení, která nám v dnešní době možná ani nemusejí dávat na první pohled smysl. Sítě páté generace nelze považovat za přímou konkurenci současných sítí 4G/LTE, ale spíše za jejich alternativu či rozšíření. V nejbližší době by neměly být stávající sítě nahrazovány sítěmi nové generace, ale měly by koexistovat vedle sebe. I připravovaná zařízení, typicky mobilní telefony, by měly být schopny kromě 5G sítí stále fungovat i v již existující infrastruktuře.
Hned na úvod se hodí zmínit, že ačkoli o 5G hovoříme jako o mobilních sítích, jejich využití bude ve skutečnosti podstatně širší a nebude se omezovat pouze na smartphony. Předpokládá se, že se stanou běžnou součástí infrastruktury průmyslových podniků, dopravních cest, měst, ale např. i bytů, domů či kanceláří. Využití tedy bude skutečně široké a bude zcela jistě velmi zajímavé sledovat, kam všude 5G sítě nakonec proniknou. V tomto ohledu tedy samozřejmě dává smysl, že 5G není označení pro jednu jedinou síť, pro jednu jedinou technologii – jde vlastně o souhrnné označení sdružující více rozdílných standardů, z nichž každý se bude hodit pro rozličné využití.
Současná situace
Spouštění 5G sítí je v tuto chvíli „v plenkách“, a raději než o praktickém nasazení bychom měli hovořit spíše o prvních testech a zkušebních provozech. Pokud byste si chtěli 5G přenosy vyzkoušet na vlastní kůži, budete muset vyrazit např. do Jižní Koreje nebo do USA, z bližších oblastí např. do Švýcarska, kde 5G síť spustil operátor Swisscom ve spolupráci s technologickým dodavatelem Ericsson. Mezi další infrastrukturní dodavatele patří vedle Ericssonu například Nokia, Cisco, VMware, Qualcomm nebo Huawei. Do rozjetého vlaku však dnes již pravděpodobně naskočila každá alespoň trochu významnější technologická firma. O výrobcích chytrých telefonů ani nemluvě, tam se s tím počítá automaticky.
V České republice se teprve přijímají potřebné kroky pro aukci kmitočtů na 5G pásma (mělo by jít o 700 MHz a 3,5 GHz), která s největší pravděpodobností proběhne letos na podzim. Reálné spuštění je tak v naší zemi otázkou několika dalších let, reálně to však nebude dřív než okolo roku 2022.
Např. Ericsson ve své zprávě Mobility Report předpokládá, že v roce 2023 bude přes 5G sítě probíhat 20 % celosvětového datového provozu. Podle stejné zprávy by pak mělo být na konci roku 2023 téměř 50 % všech mobilních připojení v Severní Americe uskutečněno v 5G sítích. Severovýchodní Asie následuje s 34 % a západní Evropa s 21 %.
Zajímavé statistiky přidává i společnost Cisco, která uvádí, že zatímco v roce 2022 bude průměrná rychlost mobilního připojení 28,5 Mb/s, což představuje trojnásobný nárůst oproti roku 2017, v případě 5G připojení půjde již o 170 Mb/s. Mobilní provoz dosáhne 930 exabytů ročně a zajímavé je, že 79 % takto přenesených dat bude tvořit video.
„S přechodem na 5G očekávají mobilní operátoři významné příležitosti k dosažení nových výnosů a velmi zajímavé případy nového využití. Odvětví však také přiznává, že 5G výrazně zvýší riziko z pohledu zabezpečení a zajištění spolehlivosti těchto sítí,“ uvedl Gunter Reiss, viceprezident A10 Networks. „Nové kritické aplikace, jako jsou autonomní vozidla, chytrá města a vzdálené sledování stavu pacientů, povedou k tomu, že spolehlivost sítě se pro bezpečí a ochranu lidí a firem stane životně důležitou. Dramatický nárůst rychlosti provozu a připojených zařízení totiž významně rozšíří vektory a škálu útoků kyberzločinců.“
Co 5G sítě slibují
Mezi hlavní přínosy sítí nové generace budou patřit rychlejší datové přenosy, které by mohly dosahovat až několika Gbps (spekuluje se i o hodnotách okolo 20 Gbps), nižší odezva (v řádu milisekund) a vyšší spolehlivost. Kromě nasazení v mobilních telefonech, kde se uplatní například při přenosu videa s vysokým rozlišením nebo při streamování her, mají zásadní potenciál ovlivnit i celou řadu dalších segmentů, jak poznamenal i Igor Hendrych, ředitel divize Business and Information Services Canon CZ: „Technologie 5G najde využití například v dalším rozmachu chytrých měst, ale sehraje také klíčovou roli při rozšiřování automaticky řízených automobilů nebo při využívání automaticky pilotovaných dronů například při stavbě a dalších výškových pracích bez nutnosti lešení. Rychlejší konektivita umožní kontinuální připojení, které přinese nové možnosti automobilům či robotům, jak zpětně komunikovat se svým okolím a ovlivnit tak například intenzitu pouličního osvětlení.“
Široká adopce se v následujících letech očekává také v oblasti dopravy, průmyslu nebo ve zdravotnictví. Velmi reálně by pak mohla technologie 5G proniknout i do segmentu internetu věcí (IoT), kde se však v současné chvíli využívají jiné přenosové technologie a je tak otázkou, nakolik bude právě 5G zajímavé pro již rozběhlé projekty a poskytovatele.
Podle průzkumu společnosti A10 Networks, provedeného mezi mobilními operátory, patří mezi hlavní motory pro rozšiřování 5G sítí: chytrá města (uvedlo 61 % dotázaných operátorů), průmyslová automatizace a inteligentní výroba (48 %), vysokorychlostní připojení (39 %), pevné bezdrátové připojení (37 %) a připojená vozidla (35 %).
Průkopníci
Pojďme se krátce podívat také na již oficiálně představený hardware. Mezi první želízka v ohni patří telefon Samsung Galaxy S10 5G, který se na vybrané evropské trhy podívá letos v létě. Kromě podpory 5G sítí telefon zaujme např. svým špičkovým displejem s vestavěnou čtečkou otisků prstů, fotoaparátem a řadou dalších moderních funkcí a vlastností. Svého reprezentanta v této oblasti má již i firma Huawei v podobě skládacího modelu Mate X. Ten kromě adopce 5G sítí patří mezi průkopníky zcela nové kategorie smartphonů s pohyblivou konstrukcí. K dalším zástupcům patří např. Xiaomi Mi Mix 3 nebo Motorola Z3 se speciálním přídavným modulem. A zmínit můžeme např. i HTC 5G Hub, všestranné zařízení s pětipalcovou obrazovkou a vestavěným Wi-Fi routerem, jehož úkolem je poskytnout svým uživatelům rychlé připojení až pro 20 zařízení. Díky vestavěnému akumulátoru s kapacitou 7 660 mAh je vhodné i na cestování.
Závěr
Na 5G sítě se můžeme dívat dvojím pohledem. V první řadě od nich můžeme očekávat další metodu pro rychlé a spolehlivé připojení k internetu, která přinese zcela nové možnosti do segmentů, jako jsou chytrá města, doprava, logistika, zdravotnictví a mnohé další.
A rozhodně nás nezklamou ani připravovaná zařízení pro běžné koncové uživatele – již řádky výše naznačují, že půjde o skutečně zajímavá a praktická řešení a že se tedy rozhodně máme na co těšit, protože věci jako přehrávání videa ve vysokém rozlišení, virtuální realita nebo streamování her na mobilních telefonech mohou dnes působit jen jako zajímavé aktivity pro zpestření každodenního života, ale je pravděpodobné, že se již brzy stanou zcela běžnou součástí každého zařízení.