Automatické dokončování psaného kódu a další funkce
Oddělení vývoje a výzkumu intenzivně experimentuje a vyhodnocuje AI nástroje pro vyšší efektivitu vývoje, které usnadňují a zrychlují programátorům práci s kódem.
V posledním půl roce jsme do vývojového prostředí zavedli například AI nástroje pro tzn. autocompleting code, které programátorům navrhují dokončování kódu přímo během samotného psaní tohoto kódu, zvládají reagovat na příkazy v přirozeném jazyce a vytváří návrhy kódování založené na specifickém kontextu projektu a coding conventions.
Důležitou oblastí je při experimentování a zavádění těchto nástrojů právní a bezpečnostní aspekt, protože tyto nástroje typicky fungují v cloudu, posílají uživatelská data do cloudu a ukládají uživatelská data ve svém data setu, které pak následně používají pro učení a rozšiřování schopností AI nástroje a přesnosti odpovědí.
Toto je samozřejmě velmi citlivé pro oblasti, které obsahují know how a duševní vlastnictví uživatele takového nástroje, typicky například zdrojový kód, proto je v tomto případě nutné používat takovou verzi nástrojů, která garantuje neukládání uživatelských dat a jejich následné nezpracovávání pro další učení těchto AI nástrojů.
Využití těchto AI nástrojů není samospásné a prozatím neumožňuje dělat zásahy v kódu i laikům a neprogramátorům, na druhou stranu pro zkušené programátory tyto AI nástroje programování zrychlují, zjednodušují a zpříjemňují, a to velmi výrazným způsobem.
Když zmíním typickou denní programovací aktivitu programátora (například šest hodin), pak AI nástroje mohou pro vhodné aktivity práci zjednodušit a zrychlit například na pouhé dvě hodiny.
Při používání AI nástrojů se – typicky programátoři – cítí více produktivní, mohou se zaměřovat na více uspokojující aktivity, programují rychleji, jsou výrazně rychlejší při psaní opakujících se částí a používají méně mentální kapacity pro tvorbu opakujících se částí kódu.
V neposlední řadě AI nástroje efektivně pomáhají při práci s programovacími jazyky, kde mají programátoři méně znalostí a zkušenosti.
Autor: Jakub Pavlák, RnD manager ve Y Softu