Apple představil přepracované MacBooky Pro s novými procesory
V souvislosti s novými MacBooky Pro, které byly řadou uživatelů již dlouho velmi netrpělivě očekávané, jako obvykle kolovala internetem celá řada spekulací. A dá se říci, že v mnoha ohledech nakonec docela přesných, protože jsme se dočkali hned dvou variant, nových procesorů odvozených od prvního armového APU M1, návratu několika rozhraní, a mnoha menších, více či méně příjemných vylepšení. Někdo by však na druhou stranu mohl postrádat dotykový TouchBar, od kterého Apple v současné generaci MacBooků pro upustil…
Nové čipy M1 Pro a M1 Max
Nové čipy Apple M1 Pro a M1 Max podle očekávání staví na již dříve představené variantě M1, ale přidávají další výpočetní a grafická jádra a některé další prvky, díky kterým opět dosahují o poznání vyššího výkonu, a to opět při zachování velmi dobré energetické efektivity, která je u přenosných zařízení velmi důležitá.
V případě výpočetního výkonu Apple u čipů M1 Pro a M1 Max shodně slibuje až 70% nárůst výkonu oproti původnímu M1. V případě grafického výkonu Apple hovoří o dvounásobném zvýšení výkonu u varianty M1 Pro a až o čtyřikrát větším výkonu u verze M1 Max.
Apple i u nových MacBooků spoléhá na tzv. sjednocenou (unified memory) paměť, která může dosahovat až 32 GB v kombinaci s čipem M1 Pro a až 64 GB ve spojení s čipem M1 Max. V případě M1 Pro lze dosáhnout datové propustnosti až 200 GB/s, u verze M1 Max pak může propustnost dosáhnout až 400 GB/s. Oproti původnímu M1 čipu tedy jde až o 6× nárůst. Apple zároveň díky vysoké energetické efektivitě slibuje, že stejný výkon bude k dispozici jak při práci na baterii, tak při připojení napájecího adaptéru. Další výhodou by měla být nativní podpora moderních multimediálních formátů v čele s ProRes a ProRes RAW, H.264 či HEVC, se kterým by si tak měly nové MacBooky rozumět velmi dobře.
Oba nové čipy jsou produkovány prostřednictvím 5nm výrobního procesu. Verze M1 Pro je složena z více než 33 miliard tranzistorů a disponuje 10 CPU jádry, z nichž osm je tzv. vysoce-výkonných a dvě jsou tzv. vysoce-efektivní. Grafická část pak může mít až 16 jader. M1 Max pak se svými přibližně 57 miliardami tranzistorů nabízí rovněž 10 CPU jader, ale navíc až 32 grafických jader. Na následující prohlášení se musíme dívat (přinejmenším prozatím) s rezervou a počkat si na reálné zkušenosti, ale Apple hlásí, že: „GPU v jeho nových čipech jsou výkonově srovnatelná s high-endovými grafickými čipy v kompaktních noteboocích, oproti kterým si však berou až o 40 W méně energie, a jsou na tom podobně jako nejvýkonnější notebookové PC grafiky při spotřebě menší až o 100 W.“
Mezi další klíčové vlastnosti patří podpora rozhraní Thunderbolt 4, možnost připojení více displejů, 16ti jádrový Neural Engine pro urychlení výpočtů strojového učení přímo na zařízení (a vylepšení obrazu vestavěné webové kamery) i silné hardwarové zabezpečení (Secure Enclave).
Nové MacBooky Pro
Základem nových MacBooků Pro, které jsou dostupné ve variantách se 14" a 16" displejem, jsou samozřejmě nové čipy M1 Pro a M1 Max, novinek a změn je však samozřejmě mnohem víc.
Menší model s úhlopříčkou obrazovky 14,2" bude v základních variantách k dispozici pouze s čipy M1 Pro, a to v konfiguracích 8 CPU jader + 14 GPU jader nebo 10 CPU jader + 16 GPU jader. Operační paměť má v obou případech 16 GB RAM a úložiště má kapacitu 512 GB nebo 1 TB. Náročnější uživatelé si však budou moci volitelně i do tohoto stroje nakonfigurovat osazení čipy M1 Max, až 64 GB RAM nebo až 8TB úložiště. Cena však v tomto případě z výchozích 58 990 Kč rychle poroste.
Liquid Retina XDR displej menšího z modelů nabízí nativní rozlišení 3 024 × 1 964 (254 pixelů na palec), pracuje s obnovovací frekvencí 120 Hz a zobrazí přes miliardu barev (barevný rozsah P3). Displej se ukrývá ve víku s výškou necelé 4 mm, typu micro LED a skládá se z více než 10 000 miniaturních LED diod. Trvalý jas 1 000 nitů se může krátkodobě ve špičce vyšplhat až na 1 600 nitů, což přijde vhod při práci s HDR obsahem. Kontrast dosahuje hodnoty 1 000 000 : 1 a nechybí podpora technologie True Tone pro vyvážení barev podle aktuálního okolního osvětlení.
Notebook dostal lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 70 Wh, který by měl poskytnout dostatek energie až pro 17 hodin přehrávání filmů v aplikaci Apple TV nebo až pro 11 hodin bezdrátového prohlížení webu. To vše se výrobci podařilo naskládat do těla s hmotností 1,6 kg. Za zmínku však určitě stojí, že díky menším rámečkům kolem obrazovky jsou rozměry jinak navzdory větší obrazovce podobné staršímu MacBooku s 13" displejem.
Nižší konfigurace se standardně dodávají s 67W USB‑C napájecím adaptérem, vyšší konfigurace (s 10jádrovým CPU) mají již v základu výkonnější 96W USB‑C adaptér.
Větší model s úhlopříčkou obrazovky 16,2" se rovněž dodává v celé řadě (uživatelsky během objednávky) dále konfigurovatelných konfigurací. V základní variantě přijde na 72 990 Kč a zákazník v ní dostane čip Apple M1 Pro (8 jader CPU + 16 jader GPU), 16 GB RAM a 512GB SSD.
Obrazovka typu Liquid Retina XDR displej pracuje v rozlišení 3 456 × 2 234 bodů (254 pixelů na palec). Další vlastnosti včetně 120Hz obnovovací frekvence jsou pak shodné s menší variantou. Shodná je i konektorová výbava a bezdrátové technologie, výdrž se však díky osazení většího akumulátoru s kapacitou 100 Wh vyšplhala až na 21 hodin při sledování filmů nebo 14 hodin prohlížení internetu. O napájení se v tomto případě stará rovnou 140W USB‑C adaptér.
Celá řada vlastností je pak pro oba modely shodná. Zmínit můžeme např. tzv. v displeji, který po vzoru iPhonů poskytuje prostou pro webovou kameru (v tomto případě však bohužel pouze pro ni, na rozdíl od zmiňovaných telefonů si sem cestu nenašla, alespoň pro zatím, technologie FaceID pro zabezpečení a automatické přihlášení uživatelů), uživatelům tak nezbývá nic jiného, než se smířit s používáním čtečky otisku prstu vestavěné do tlačítka vypínače.
Klávesnice disponuje podsvícením, kterému asistuje snímač okolního osvětlení, a Force Touch trackpad je schopný rozeznávat přítlak i vícedotyková gesta. V této souvislosti se hodí připomenout, že někde Apple rovněž bral, což je případ dotykového ovládacího panelu TouchBar, se kterým se již v nových MacBoocích nepočítá. Je však pravda, že se nikdy příliš nerozšířil, byl výsadou jen některých (veskrz) dražších modelů a že většině uživatelů pravděpodobně chybět nebude.
V oblasti portové výbavy se mohou uživatelé spolehnout na slot na kartu SDXC, HDMI (bohužel pouze ne zrovna nejnovějšího standardu 2.0), 3,5mm sluchátkový konektor, magnetický MagSafe 3 port pro napájení a trojici konektorů USB‑C, které podporují Thunderbolt 4 (až 40 Gb/s), USB 4 (až 40 Gb/s), DisplayPort a samozřejmě i nabíjení (ačkoli standardně dodávaný adaptér využívá „reinkarnované“ magnetické rozhraní MagSafe). Bezdrátově lze komunikovat prostřednictvím Wi‑Fi 6 802.11ax a Bluetooth 5.0.
Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že nové MacBooky Pro umožňují připojit až dva externí displeje s rozlišením 6K, obnovovací frekvencí 60 Hz a víc než miliardou barev (M1 Pro) nebo až tři externí displeje s rozlišením 6K a jeden externí displej s rozlišením až 4K, obnovovací frekvencí 60 Hz a víc než miliardou barev (M1 Max).
Vestavěná webová kamera se může pochlubit rozlišením 1 080p a obrazem, který bude automaticky vylepšován procesory M1 Pro a M1 Max. O ozvučení se postará soustava šesti reproduktorů s podporou Dolby Atmos nebo sluchátka, která lze připojit např. prostřednictvím 3,5mm audio konektoru s podporou vysokoimpedančních sluchátek. Nechybí ani podpora prostorového zvuku s dynamickým snímáním polohy hlavy při použití AirPodů 3. generace, AirPodů Pro a AirPodů Max. Nechybí ani trojice mikrofonů studiové kvality.
Do prodeje by se obě novinky měly dostat 26. října, ale pravděpodobně na to nepůjde příliš spoléhat, protože již nyní se objevují informace, že půjde o nedostatkové zboží a že již nyní byla některým zákazníkům oznámena dostupnost až v prosinci.