AMD oficiálně potvrdilo zájem o svého konkurenta Xilinx
Na transakci se již dohodly představenstva obou společností, jak je však u podobných „akcí“ obvyklé, budou ji jistě ještě muset schválit jednak akcionáři obou firem, a následně pak i regulační úřady.
Podílníci „Xilinxu“ po výměně získají na každou svou akcii 1,7234 akcie AMD (vzhledem ke kurzům v momentě uzavření transakce jde o ekvivalent 143 USD). Původním vlastníkům tak zbyde asi 74 % původní firmy, na držitele akcií společnosti Xilinx pak připadne asi 26 %.
Xilinx se zabývá zejména programovatelnými hradlovými poli, tedy čipy, jejichž činnost lze upravovat za pomoci softwaru až u zákazníka, tedy nikoli již při výrobě, ale následně. Jejich využití je skutečně široké a kromě datových center či HPC poslouží i při drátových a bezdrátových přenosech, při zpracování audia nebo videa, v lékařství, ve finančnictví, bezpečnosti a v neposlední řadě např. v autonomních vozidlech.
Obě společnosti zaměstnávají v součtu asi 13 000 lidí a tržní kapitalizace firmy by měla za předpokladu, že vše proběhne tak, jak je dohodnuto, vyšplhat až na 135 miliard USD. V čele firmy zůstane dosavadní ředitelka AMD Lisa Su. Dosavadní ředitel firmy Xilinx Victor Peng se stane členem vedení firmy a postaví se do čela FPGA divize (tedy té části firmy, která odpovídá původnímu byznysu „Xilinxu“).
Transakce by měla být podle plánu uzavřena do konce kalendářního roku 2021.