Amazon Web Services spouští AWS European Sovereign Cloud
Zákazníci budou mít další možnost volby, jak splnit své požadavky na rezidenci dat, provozní autonomii a odolnost. AWS European Sovereign Cloud spustí své služby spolu s prvním regionem AWS Regions, který bude v Německu, a bude k dispozici všem evropským zákazníkům.
Stejně jako u stávajících AWS Regions získají zákazníci kontrolu a jistotu, že AWS nebude přistupovat k datům zákazníků ani je používat k žádnému účelu bez jejich souhlasu, a také přístup k nejsilnějším kontrole suverenity mezi předními poskytovateli cloudových služeb. Kontrolu nad provozem a podporou AWS European Sovereign Cloud budou mít pouze zaměstnanci AWS s bydlištěm v EU, kteří se nacházejí v EU. Zákazníkům se zvýšenou potřebou rezidence dat umožní AWS European Sovereign Cloud uchovávat veškerá metadata, která vytvoří (jako jsou role, oprávnění, označení prostředků a konfigurace, které používají k provozu AWS) v EU, a bude obsahovat vlastní systémy účtování a měření spotřeby.
AWS European Sovereign Cloud bude suverénním již podle své koncepce a bude postaven na více než desetiletých zkušenostech společnosti AWS s provozem několika nezávislých cloudů pro nejkritičtější a nejomezenější pracovní zátěže. Zákazníci, kteří potřebují více možností, jak řešit přísné požadavky na izolaci a rezidenci dat v dané zemi, budou moci využít stávající nabídky, jako jsou AWS Outposts nebo AWS Dedicated Local Zones, a nasadit tak infrastrukturu AWS European Sovereign Cloud ve vybraných lokalitách. AWS Outposts jsou plně spravovaná řešení, která poskytují infrastrukturu a služby AWS prakticky v jakémkoli lokálním nebo okrajovém umístění a zajišťují konzistentní hybridní prostředí. Jsou určena pro workloady, které musí zůstat
v lokálním prostředí z důvodu latence, zpracování dat a požadavků na rezidenci dat, přičemž zákazníci chtějí, aby tyto workloady běžely bez problémů s ostatními pracovními zátěžemi v AWS. AWS Dedicated Local Zones AWS jsou typem infrastruktury vytvořené pro výhradní použití zákazníkem nebo komunitou a umístěné na místě určeném zákazníkem. Jsou navrženy tak, aby, ve větším měřítku, snižovaly provozní režii správy lokální infrastruktury a mohou být nakonfigurovány tak, aby splňovaly specifické regulační požadavky zákazníka.
Zákazníci AWS European Sovereign Cloud budou moci těžit ze stejné nízké latence a vysoké dostupnosti, jakou očekávají od stávajících AWS Regions, a z přístupu k nejrozsáhlejšímu a nejrozšířenějšímu cloudu na světě, který slouží k podpoře inovací. AWS European Sovereign Cloud bude nabízet několik Availability Zones, tedy infrastrukturu umístěnou v oddělených a odlišných geografických lokalitách, které jsou od sebe dostatečně vzdálené, aby výrazně snížily riziko, že jediná událost ovlivní kontinuitu provozu zákazníků, a zároveň dostatečně blízko, aby poskytovaly nízkou latenci pro aplikace s vysokou dostupností, které využívají více Availability Zones. Každá zóna dostupnosti má nezávislé napájení, chlazení a fyzické zabezpečení a je propojena redundantním
sítěmi s velmi nízkou latencí.
Zákazníci, AWS Partneři a regulační úrady vítají AWS European Sovereign Cloud
Organizace napříč Evropskou Uní jsou mezi miliony aktivních zákazníků používajících AWS ve více než 190 zemích po celém světě. AWS poskytuje nejširší nejkomplexnější kontrolní mechanismy pro dodržování předpisů, podporuje 143 bezpečnostních standardů a certifikací pro dodržení regulačních požadavků po celém světě. Pro plnění dalších požadavků na umístění dat, provozní autonomii a odolnost v Evropě spolupracuje AWS úzce s evropskými regulačními orgány a národními agenturami pro kybernetickou bezpečnost na vytvoření AWS European Sovereign Cloud platformy. Mnoho regulačních orgánů, zákazníků a partnerů AWS v Evropě vítá nový AWS European Sovereign Cloud.
„Suverenita dat a jejich lokalizace jsou nyní v popředí evropských i národních debat o bezpečnosti. Proto je oznámení společnosti AWS o nezávislém evropském cloudu skutečně správným rozhodnutím ve správný čas, které v konečném důsledku posílí i transatlantické partnerství,“ uvedl Tomáš Krejčí, náměstek ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v České
republice. „Jsme přesvědčeni, že poskytne veřejnému sektoru i silně regulovaným společnostem větší možnost volby ve strategii digitální suverenity. Zcela nezávislý cloud, který poskytuje odpovídající úroveň kybernetické bezpečnosti spolu se zajištěním plnění přísných požadavků na ochranu dat, bude vždy přínosem jak pro orgány veřejného sektoru, tak i pro občany.“