AWS nabízí nové nástroje pro tvorbu aplikací s využitím generativní AI

20. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Amazon Web Services)
Platforma Amazon Web Services představila inovace na podporu vývoje aplikací pomocí generativní umělé inteligence, a to včetně cloudové služby s názvem Bedrock pro vytváření generativních AI aplikací. Dalšími novinkami jsou čipy AWS Inferentia 2, nové instance pro rychlejší trénování modelů generativní AI a bezplatný přístup ke službě Amazon CodeWhisperer pro nezávislé vývojáře.

Amazon Bedrock: Snadné sestavení generativní AI aplikace

Amazon Bedrock je nová služba pro budování a škálování generativních AI aplikací. Do této kategorie patří aplikace, které dokáží generovat text, obrázky, zvuk nebo syntetická data jako reakci na uživatelskou výzvu. Vývojáři mohou použít službu Bedrock k vylepšení svého softwaru pomocí systému umělé inteligence, který dokáže generovat text. Bedrock poskytne přístup k nejmodernějším jazykovým modelům od Anthropic a AI21, dvou startupů vyvíjejících jazykové modely. AWS také nabídne přístup ke službě Stable Diffusion, což je model umělé inteligence pro generování obrázků od startupu Stability AI, který vyvíjí řadu open source generativních modelů umělé inteligence. AWS má k dispozici dva generativní jazykové modely. Titan Text generuje texty na základě výzvy, zatímco Text Embeddings generuje matematickou reprezentaci textu, kterou lze použít pro úkoly jako vyhledávání či překlad.

Služba Bedrock umožní uživatelům používat své modely bez rizika úniku jejich informací, které do modelu zadávají, do širšího fondu dat používaných k tréninku tohoto druhu aplikací. Jde o elegantní řešení jednoho z klíčových problémů, které firmy mají při vytváření svých vlastních produktů na poli generativního AI. Především firmy pracující s citlivými klientskými informacemi, jako jsou společnosti poskytující finanční služby nebo poskytovatelé zdravotní péče, se obávají o bezpečnost svých dat. Při interakci uživatelů s modelem je někdy možné, že citlivé finanční informace jako jsou finanční zprávy nebo obchodní plány proniknou do školících dat modelu a budou sdíleny s dalšími zákazníky. Služba Bedrock toto riziko odstranila a umožňuje tak firmám dále se rozvíjet.

Čipy AWS Inferentia 2: Snížení nákladů na provoz generativního AI

Rozsáhlé modely pro strojové učení vyžadují pro svůj provoz masivní výpočetní výkon. Čipy AWS Inferentia nabízí vysokou energetickou účinnost a nízké provozní náklady pro chod procesů souvisejících s generativním AI, jako jsou spouštění modelů a odpovídání na dotazy ve výrobě.

Rychlejší trénování modelů

Modely generativní umělé inteligence je třeba trénovat, aby nabízely správnou odpověď, obrázek, náhled či jiné zaměření, které daný model řeší. Nové instance založené na vlastních čipech AWS Trainium nabízí masivní síťové možnosti, které jsou klíčové pro rychlé a nákladově efektivní trénování těchto modelů. S čipy Trainium budou vývojáři schopni provádět trénink modelů rychleji a s nižšími náklady, což v konečném důsledku povede k většímu počtu služeb poháněných pomocí generativních AI modelů.

Bezplatný přístup ke službě Amazon CodeWhisperer

Služba Amazon CodeWhisperer je společník pro kódování využívající umělou inteligenci pro rychlejší a jednodušší psaní kódu, které může využít každý softwarový vývojář. Služba využívá generativní AI a díky tomu uživatelům poskytuje návrhy kódu v reálném čase na základě komentářů uživatele a jeho předchozího kódu. Nezávislí vývojáři mají přístup ke službě Amazon CodeWhisperer zdarma, bez jakýchkoliv omezení využití (placené úrovně jsou k dispozici také pro profesionální použití s funkcemi, jako je přidané zabezpečení na podnikové úrovni a možnosti správy).

Podobné články

Celosvětové příjmy z prodeje polovodičů v roce 2024 vzrostly o 18 %

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner dosáhly celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 celkem 626 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18,1 %. V roce 2025 se předpokládají příjmy ve výši 705 miliard USD. Čtěte více

V příštím roce bude AI nativně podporovat 43 % počítačů

14. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Společnost Gartner předpovídá, že počítače s nativní podporou AI se budou v roce 2025 na celkových prodejích podílet ze 43 % (oproti letošním 17 %). Pro velké firmy se notebooky s Al stanou jedinou volbou do roku 2026. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více
 Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services v Konica Minolta

Chytré kamery umí předejít útokům se zbraní. Útočníka odhalí i v davu

2. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Díky umělé inteligenci v kamerových systémech lze odhalit i skryté zbraně a zabránit tak potenciálnímu útoku. Jde o technologii, která může v současné rozbouřené době zachránit spoustu životů. V rozhovoru to uvedl Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services společnosti Konica Minolta. Čtěte více