All-in-one počítače – atraktivní alternativa k desktopu?
Segment all-in-one počítačů má svá nesporná specifika a často zůstává (možná i trochu neprávem) poněkud opomíjen. Výrobci zde rozhodně mají co nabídnout a jsou místa či situace, kde se jejich využití vysloveně nabízí. Alespoň několik málo takto koncipovaných modelů má dnes v nabídce snad každý důležitý dodavatel osobních počítačů, ačkoli je pravda, že při pohledu na hardwarové specifikace se nelze ubránit dojmu, že vývoj zde přece jen není tak rychlý a překotný jako třeba u notebooků.
Spojení notebooku a desktopu
Přitom právě s notebooky toho mají all-in-počítače nemálo společného. Velmi často využívají jejich úsporného a kompaktního hardwaru (procesory, paměti, disky, grafické čipy,…), kde se hraje o co největší úsporu prostoru a co nejnižší spotřebu, se kterou jde ruku v ruce pokud možno co nejnižší produkce odpadního tepla. Na druhou stranu podobně jako u současných notebooků moc nejde počítat s pozdější výměnou osazeného hardwaru, možnosti jsou zde omezenější než u klasických desktopů, a kromě RAM či SSD/HDD (a to ještě ne vždy) si toho uživatelé později již moc neupraví. S tím je tedy potřeba počítat již při nákupu. To samé analogicky platí i u obrazovky, která je samozřejmě pevnou a nedílnou součástí konstrukce. Ve výsledku je tedy nutné počítat i se složitější servisovatelností.
S desktopy pak mají počítače „vše v jednom“ společný úděl odsuzující je k instalaci na jednom místě s tím, že s častějšími přesuny se v tomto případě nedá příliš počítat. Výhodou oproti klasickému stolnímu počítači je na druhou stranu jejich kompaktnost, která šetří místo na pracovním stole či na jakémkoli jiném zamýšleném místě instalace, a většinou i jejich větší reprezentativnost (lze najít opravdu hezké modely). Příjemná je také podstatná redukce velkého množství nejrůznějších drátů a kabelů, které jsou nerozlučně spjaty s většinou desktopů…
Uplatnění
Kam se tedy typický all-in-one počítač hodí? Samozřejmě záleží na vkusu každého zákazníka, ale typicky jde např. o recepce, kanceláře, lékařské ordinace, nejrůznější obchody a služby, ale usadit se bez problémů mohou i v domácích kancelářích nebo třeba dětských pokojích (i když třeba na hraní moderních AAA her to asi úplně nebude…). Zkrátka všude tam, kde záleží na designu a prostorovém cítění, ale výkon je spíše druhořadý (ačkoli lze samozřejmě narazit na výjimky, zde je ale již potřeba nejen pečlivější výběr, ale zejména dostatek dostupných financí a ochota je do pořízení nového zařízení investovat). Základní, avšak všestranně vybavené modely, jejichž výbava ani provedení nebudou běžného uživatele výrazněji omezovat, lze pořídit i v cenových hladinách začínajících kolem 10 000 korun, což může být s přihlédnutím k tomu, že již není nutné pořizovat monitor, také zajímavým benefitem a faktorem při rozhodování…
Volba pro méně náročné
V cenově nejdostupnější třídě all-in-one počítačů má svá želízka v ohni celá řada známých výrobců včetně Aceru, Asusu, HP nebo Lenova.
Acer nabízí zajímavé přístroje ve svých řadách Aspire C22 a C24. Všechny nabízejí Full HD panely, a ve vybraných konfiguracích lze narazit i na SSD a relativně moderní procesory třídy Intel Ice Lake (Core desáté generace), v některých případech se ale dodávají i slabší procesory jako Intel Celeron či Intel Pentium. Potěší však všestranná výbava s porty USB 3.2 s tím, že v nabídce lze kromě modelů se systémem Windows 10 najít i zástupce dodávané s různými alternativními platformami.
Velmi zajímavé a elegantní modely lze najít v nabídce společnosti Asus – zmínit můžeme např. počítače řady Vivo, které jsou dostupné i v konfiguracích s procesory Intel Core i3 a i5 a kromě svého propracovaného designu zaujmou třeba také dodávanou klávesnicí a myší.
Řadu zajímavých zástupců má v této kategorii i HP. Kromě spotřebitelských modelů jako HP 200, HP 205 či HP 22 a HP 24 nabízí také byznysově orientovaný model HP ProOne. Kromě elegantního provedení a několika barevných variant v nabídce zaujmou i modely s procesory AMD.
Stranou pak rozhodně nezůstává ani Lenovo, u kterého lze opět vybírat z celé řady dostupných modelů i specifikací. K dispozici jsou opět jak modely orientované na spotřebitele, tak spíše do byznysové sféry. Poohlédnout se můžete např. po modelech IdeaCentre 3 (nebo 340) či již lépe vybavených zástupcích, jako jsou V530, V540 či V30a.
V cenově nejdostupnější kategorii se svými počítači bojují např. i MSI nebo Umax.
Všestranná střední třída
Ve střední třídě, která se cenově pohybuje na úrovni okolo 25 000 korun a výše také najdeme celou řadu zajímavých zařízení. Výbava je již všestrannější, uživatel již nutně nebude nijak výrazněji limitován ani výkonem procesoru či rychlostí a kapacitou úložiště. Rozšiřuje se i nabídka portů a dalších doplňků, jako jsou webové kamery, lepší reproduktory či mikrofony apod. Větší důraz by měl uživatel při výběru již dávat také na velikost a další parametry LCD panelu, obzvláště pokud má např. větší ambice při práci s grafikou či fotografiemi a využije i přesnější zobrazení barev. Ani zde však stále nelze spoléhat na nijak závratný grafický výkon, který je nejčastěji v režii integrovaných čipů nebo dedikovaných řešení nižší třídy.
U Aceru se můžeme podívat např. po modelech ze sérií Z24 nebo C24 a C27. Jsou totiž nejenom hezké, ale zaujmou i zajímavou výbavou, dobrými procesory, moduly Intel Optane a ve vybraných konfiguracích také dotykovou obrazovkou, která se rovněž může hodit. Zajímavým rozšířením nabídky jsou také modely „Chromebase“ se systémem ChromeOS.
Zapomínat bychom neměli ani na Dell. Domácím uživatelům nabízí nejen designově, ale i parametrově velmi zajímavé modely Inspiron 24 a Inspiron 27, které kladou důraz na domácí zábavu a multimédia, což podtrhují např. osazené kvalitní reproduktory. Firemním zákazníkům Dell nabízí např. modely Optiplex 22 a Optiplex 24, které kromě výkonu, výbavy a zabezpečení zaujmou mimo jiné i špičkovými možnostmi polohování obrazovky.
Fujitsu aktuálně nabízí modely Esprimo K5010 a K558. Produkty, které cílí např. na školy či úřady, zaujmou širokými možnostmi konfigurace (osadit lze i výkonný hardware), konektivitou či ergonomickým provedením (příjemné jsou např. snadno dostupné porty na přední straně) nebo zabezpečením. Zejména model K5010 pak potěší i zákazníky citlivé na estetické provedení.
Z nabídky HP můžeme vyzdvihnout model EliteOne 800 s úhlopříčkou 23,8" nebo 27". Vedle procesorů Intel Core desáté generace nabízí volitelnou grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2070 Super, a jde tak o zařízení vhodné i pro náročnější činnosti. Vedle antireflexní úpravy obrazovky zaujme i propracovaná ergonomie, komplexní konektivita a zabezpečení nebo reproduktory Bang & Olufsen.
Vrcholem nabídky společnosti Lenovo v segmentu all-in-one počítačů je model ThinkCentre M920z, ve kterém výrobce předvádí to nejlepší, co umí. O výkonu mluvit netřeba, ten je samozřejmě velmi slušný. Náročné zákazníky potěší i další vlastnosti jako TPM 2.0, ochrana USB portů, ochrana proti vniknutí do útrob PC, podpora Windows Hello v kombinaci s infračervenou kamerou, moderní porty USB-C nebo maximální odolnost a spolehlivost potvrzená hned osmi testy MIL-SPEC.
Pokud chcete (nabídnout) to nejlepší
Zde přichází na řadu Apple, který je mnohými považován v segmentu „počítačů vše v jednom“ za jakýsi etalon či vzor, protože jeho iMacy mají tradici, jsou oblíbené a populární a narazit na ně můžeme docela často na nejrůznějších místech (nejenom v amerických filmech či seriálech). Apple má zkrátka co nabídnout, na druhou stranu si za to však nechá náramně dobře zaplatit a je pravda, že i jeho nedávno inovovaný 27" iMac v ledasčem spíš bohužel jen dohání konkurenci, než že by nutně udával technologické trendy… Svým výkonem, zobrazovací kvalitou, zabezpečením ani možnostmi konektivity rozhodně nezklame, nutné je však počítat se systémem macOS, který je pro někoho výhodou, pro někoho právě naopak.
Vrcholným modelem Applu je však až iMac Pro, který oslní nejen svým designem a provedením, ale také neskutečnou výbavou (pojme až procesory Intel Xeon, grafiky Radeon Pro Vega 64X, 256 GB RAM nebo 4TB SSD úložiště), avšak i podobně neskutečnou cenou.
Za podobně troufalý pokus jako Apple iMac Pro můžeme označit i Microsoft Surface Studio 2. I v tomto případě hovoříme o originálním a patřičně drahém zařízení, které zaujme nejen svým estetickým provedením, ale také svou ergonomií a výbavou čítající např. polohovatelný dotykový 28" panel s rozlišením 4 500 × 3 000 bodů (poměr stran 3 : 2), přesné dotykové pero nebo dedikovanou grafiku Nvidia GeForce GTX 1070.
Konzervativnější alternativou k výše zmiňovaným produktům může být HP Envy 32, opět velmi elegantní zařízení s 31,5" panelem s rozlišením 4K (3840 × 2 160), grafikou Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q, špičkovou konektivitou včetně rozhraní jako USB-C, Thunderbolt 4 nebo drobnostmi jako podložka pro bezdrátové nabíjení mobilního telefonu a reproduktory Bang & Olufsen.