Tři čtvrtiny kybernetických útoků přichází skrze e-maily

3. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Kritická infrastruktura čelí alarmujícímu nárůstu kybernetických hrozeb, přičemž e-maily zůstávají hlavním vstupním bodem pro útočníky – až 75 % kybernetických útoků přichází skrze e-mailové zprávy. I přesto většina organizací riziko spojené s e-mailovou komunikací podceňuje. Až 80 % společností v kritické infrastruktuře se přitom stalo obětí phishingových útoků.

„Tradiční bezpečnostní řešení již na ochranu před moderními phishingovými útoky nestačí,“ varoval Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource, která je jedním z nejzkušenějších implementátorů řešení OPSWAT v České republice. „Organizace kritické infrastruktury potřebují implementovat sofistikované systémy detekce v reálném čase, které dokáží proaktivně zachytit phishingové pokusy dříve, než se dostanou k uživatelům. Jedině tak lze hrozby efektivně eliminovat – až 82 % úniků dat souvisejících s phishingem je totiž způsobeno lidskou chybou.“

Phishingové útoky se stávají stále sofistikovanějšími a jejich dopady mohou být devastující. Podle globálních analýz dosáhly průměrné náklady na jeden únik dat 4,88 milionu dolarů, přičemž odstranění následků phishingových útoků trvá v průměru 261 dní. Na tisíc zaměstnanců přitom připadá v průměru 5,7 úspěšných phishingových incidentů ročně.

Pro firmy a instituce je klíčové využívání komplexního řešení pro ochranu kritické infrastruktury před phishingovými útoky. Tato řešení zahrnují URL filtrování a blokování, skenování obsahu e-mailů a příloh, hloubkovou sanitizaci a rekonstrukci obsahu (CDR) a adaptivní sandbox v reálném čase. Například technologie CDR od OPSWAT analyzuje a rekonstruuje více než 180 typů souborů, čímž neutralizuje i ty nejsložitější hrozby skryté v přílohách.

„Implementace těchto pokročilých technologií je zásadní pro zvýšení kybernetické odolnosti kritické infrastruktury. S rostoucí sofistikovaností útoků je nezbytné, aby organizace neustále aktualizovaly své bezpečnostní strategie a využívaly nejmodernější nástroje pro detekci a prevenci phishingu,“ uzavřel Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource.

Informace vyplývají z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, a z výzkumu globální bezpečnostní firmy OPSWAT.

Podobné články

Jak subjekty kritické infrastruktury investují do bezpečnosti svých provozních technologií?

17. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Průmyslové řídicí systémy (ICS) a provozní technologie (OT) jsou zásadní pro sektor kritické infrastruktury. Efektivní zabezpečení zajišťuje prevenci před potenciálními katastrofickými incidenty, udržuje důvěru veřejnosti, ekonomickou stabilitu a národní bezpečnost. Společnost ComSource se nyní zaměřila na fakt, zdali výdaje provozovatelů na bezpečnost těchto systémů odpovídají jejich významu. Čtěte více

Rok 2024 přinesl raketový vzestup AI asistentů. Zatím je však používají jednotky procent uživatelů

25. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Umělá inteligence se stala hitem poslední doby. Stále používanějšími jsou zejména AI asistenti jako Copilot, ChatGPT nebo Gemini. Jejich rychlý vzestup a stále narůstající popularita naznačují, že by se mohly stát všudypřítomnými podobně jako třeba vyhledávače. Na konci roku je celosvětově používalo 7 % domácností v pevných sítích a 4 % uživatelů v mobilních sítích. Čtěte více

Využití dat pro hraní her roste. Za hodinu „cloud gamingu“ může uživatel spotřebovat až 22 GB dat

17. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Ačkoliv nejvíce dat stále spotřebovávají videa, hraní her se stává stále datově náročnější záležitostí. Na tok dat je již dnes často výrazně náročnější než streamování videí. S rozšířením „cloud gamingu“ může spotřeba dat narůst mnohonásobě. Čtěte více

Kybernetická bezpečnost v roce 2025: Deepfake, zneužití AI i útoky na kritickou infrastrukturu

13. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Česká společnost ComSource zveřejnila svou analýzu předpokládaných trendů v kybernetické bezpečnosti pro rok 2025. Mezi klíčové hrozby patří například zneužití umělé inteligence v kybernetické válce, zranitelnosti biometrického zabezpečení, útoky na chytrá zařízení či na kritikou infrastrukturu zejména ve zdravotnictví, ale i nové formy dezinformačních kampaní. Čtěte více