Proč budoucnost výrobního průmyslu spočívá v open source?

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Edge computing a umělá inteligence jsou hnací silou nevyhnutelné transformace výroby. Problémy ovlivňující trh a úlohu open source technologií definuje Francis Chow, viceprezident a generální manažer pro in-vehicle operační systémy a edge řešení ve společnosti Red Hat.

Odvětví usilovně pracuje na odstranění bariér mezi IT a provozními technologiemi (OT), tedy skutečnými stroji v tovární hale, protože jedině tak mohou podniky zvýšit efektivitu a inovace ve svých výrobních halách a přežít na stále více konkurenčním globálním trhu.

Autonomní procesy ve výrobě

Podle McKinsey má trh technologií pro inteligentní továrny potenciál dosáhnout do roku 2025 hodnoty až 3,7 bilionu dolarů. K využití tohoto potenciálu ale výrobci potřebují nahradit své tradiční softwarové a hardwarové systémy se specializovanými funkcemi platformou, která pokrývá širokou škálu úloh, využívá automatizační technologie, poskytuje pokročilé funkce zabezpečení a lze ji jednotným způsobem spravovat. Příkladem takové platformy je průmyslová edge platforma vyvíjená Red Hatem a Intelem, která mimo jiné pomáhá nasadit a provozovat funkce, jako je řízení výrobní haly v reálném čase, od cloudu až po okraj sítě a od velkých škálovatelných systémů po standardizovaná řešení, vždy stejným způsobem. To zjednodušuje vývoj, testování, a nakonec i nasazení a správu řešení. Jedině tak lze zlepšit celkovou efektivitu zařízení (Overall Equipment Efficiency, OEE).

Vývoj pokročilých distribuovaných řídicích systémů

Udržitelnost je na vrcholu zájmu a mnoho průmyslových podniků investuje do automatizace i řídicích a optimalizačních systémů, aby tuto transformaci podpořily. Taková řešení ale musí být flexibilní, otevřené a interoperabilní. Díky integraci s platformou edge computingu mohou systémy řízení procesů pracovat přesněji a efektivněji, což poskytuje nebývalou flexibilitu pro urychlení zpětné vazby inovací v kontinuálních výrobních procesech. Klíčový je zde moderní, inovativní přístup k návrhu a provozu distribuovaných řídicích systémů (Distributed Control Systems, DCS), jak jej nasazuje například firma Schneider Electric ve spolupráci se společnostmi Intel a Red Hat. Vždy ale musí být možné tyto systémy modernizovat, aniž by byla ohrožena základní funkčnost, aby bylo možné optimalizovat fyzická zařízení, procesy a systémy napříč celým řešením.

Konvergence umělé inteligence a technologií edge computingu

Rychlý vzestup AI pokračuje, a to zejména ve výrobě. Tento vývoj má obrovský potenciál v oblastech, jako bezpečnost práce, udržitelný design výrobků, prediktivní údržba a optimalizace dodavatelského řetězce. Open source technologie urychluje tempo inovací, protože se zaměřuje na ekosystémový přístup založený na spolupráci při vytváření a testování řešení a implementaci inovací. Tím také vzniká interoperabilita potřebná pro nasazení AI a digitálních dvojčat. V současné době podniky často nemají přístup k údajům ve svých systémech, protože jsou vázány na vertikálně integrovaná řešení od dodavatelů OT. Mohou implementovat „naroubované“ systémy počítačového vidění, ale nebudou moci plně využívat umělou inteligenci.

Využití dat na maximum

Rozšiřující se dodavatelské řetězce, chytrá zařízení, senzory a další technologie vytvořily v moderní výrobě obrovskou záplavu dat. Tento nárůst objemu dat přináší komplikace, ale také potenciál pro efektivní a udržitelné, na datech založené procesy. Výrobní systémy (Manufacturing Execution Systems, MES) výrazně zlepšují přehled o jednotlivých výrobních procesech. Když organizace nasadí svůj MES na Red Hat OpenShift – jako to udělala například společnost Critical Manufacturing – bude těžit z optimalizovaných pracovních postupů a konzistentního prostředí, ať už systém běží lokálně, nebo v cloudu. Open source technologie hrají zásadní roli také při zvyšování bezpečnosti systému a ochraně citlivých dat.

Privátní sítě pro lepší konektivitu

Privátní 5G a edge computing jsou dvě technologie, které spolu neoddělitelně souvisejí. Mnoho výrobců bude tyto sítě potřebovat pro zvládnutí obrovského nárůstu stroji generovaných dat, což umožní rychlejší rozhodování, bezpečnější a spolehlivější připojení, analýzu i nasazení AI. Prostřednictvím této bezdrátové sítě lze například připojit videokamery, roboty a dopravníky, přičemž každé zařízení slouží jako aplikace edge computingu s vestavěným modelem AI/ML, který pomáhá s odvozováním a rychlým rozhodováním.

Větší bezpečnost a standardizace

Pokud jde o rychlé přizpůsobení se potřebám podniku, musí být v popředí bezpečnost a standardizace platformy, aby byla zajištěna skutečná škálovatelnost. Ve studii S&P Global Report téměř polovina (47 %) pracovníků s rozhodovací pravomocí uvedla, že bezpečnost dat, sítí a fyzických i digitálních zařízení je pro ně při zavádění edge computingu jednou z největších výzev. Čím více zařízení organizace má, tím větší je útočná plocha pro kyberzločince. Proto je nezbytná větší standardizace prostřednictvím společné platformy, která poskytuje konzistentní a spolehlivé bezpečnostní funkce, které výrobcům umožňují ve velkém měřítku řídit ochranu jejich majetku a systémů. Ve výsledku to snižuje provozní složitost a zároveň přispívá k vyšší interoperabilitě.

Autor: Francis Chow, viceprezident a generální manažer pro in-vehicle operační systémy a edge řešení ve společnosti Red Hat

Podobné články

Konference Red Hat Summit 2024 přinesla řadu novinek z oblasti open source a AI

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Setkání společnosti Red Hat v Denveru v Coloradu se stalo jednou z největších světových událostí v oblasti open source a mimo jiné nabídlo i řadu zásadních oznámení v oblasti podnikového využití umělé inteligence nebo cloudově nativních technologií. Čtěte více

Red Hat na KubeConu Europe v Paříži ukáže řadu novinek

22. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Největší evropská událost v oblasti cloudově nativních technologií KubeCon + CloudNativeCon Europe 2024 otevřela v Paříži své brány. Ve dnech 19. až 22. března se zde sešli odborníci z předních světových komunit zaměřených open source a cloudově nativní technologie. Mnoha novinkami a dalšími aktivitami přispěla také společnost Red Hat. Čtěte více
Jan Wildeboer, EMEA Evangelist společnosti Red Hat

Open source stále na vzestupu

1. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Linux, open source a otevřené standardy sklízí úspěchy již více než 30 let. Zejména v oblasti IT o tom už nikdo nepochybuje. Žijeme ve světě, který využívá principy open source a svobodného softwaru ve stále více oblastech – od otevřených inovací po kooperativní vývoj překonávající hranice firem i zemí open source dominuje světu. Čtěte více

Trendy v open source: Automatizace IT řízená AI a moderní vývoj bezpečných aplikací

30. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat na své výroční vývojářské konferenci představila řadu novinek z oblasti open source. Nejdůležitějším společným tématem mnoha představených novinek je automatizace IT řízená umělou inteligencí a problematika vývoje moderních bezpečných aplikací. Čtěte více