O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu.

5G RedCap nebo-li 5G Reduced Capability či také 5G NR-Light, je technologie navržená tak, aby efektivně řešila případy mezi mobilním širokopásmovým připojením (eMBB), ultraspolehlivou komunikací s nízkou latencí (uRLLC) a masivní komunikací typu Machine Type Communication (mMTC).

Nasazení RedCap díky tomu umožní připojit do 5G sítě operátora O2 v budoucnu mnohem více zařízení a slibuje také vyšší datové rychlosti než u dosud využívané LTE Cat1, nižší latenci, a tedy i komunikaci prakticky v reálném čase, nebo díky vylepšené energetické účinnosti i sníženou spotřebu energie koncových zařízení, jakými jsou nositelná elekronika nebo mobilní senzory a další zařízení napájená z baterií. RedCap je technologie jednodušší než plnohodnotné 5G (proto „reduced“) a s tím souvisí i nižší náklady na komunikační moduly připojených zatížení.

„Je to pro nás důležitý milník v dalším zdokonalování a rozšiřování kvality a možností našich sítí. Díky využití technologie RedCap budeme moci se zákazníky dále rozvíjet projekty pro internet věcí. To je zásadní pro mnoho oblastí, jako jsou třeba nositelná zařízení, typicky chytré hodinky, nositelná zařízení pro telemedicínu nebo aplikace s virtuální nebo rozšířenou realitou,“ vysvětlil technologický ředitel O2 Jan Hruška a doplnil, že nasazení RedCap bude zásadní také pro videodohled, průmyslové senzory, chytré sítě a další automatizaci v průmyslu. Technologie RedCap významně zvyšuje efektivitu aplikací v privátních kampusových sítích.

„Celosvětově se odhaduje, že segment internetu věcí obsluhovaný celulárními sítěmi bude do konce roku 2028 tvořit až 60 % všech celulárních připojení IoT. Operátor O2 se snaží být vždy napřed, také proto se na tuto oblast intenzivně zaměřuje. Služby RedCap totiž přinášejí pro průmyslové využití zcela zásadní benefity, jako jsou třeba robustní bezdrátové připojení a bezproblémová podpora mobility prostřednictvím sítí 5G,“ doplnil Jan Hruška. 

Společnost O2 v červnu úspěšně dokončila interní testování této technologie a pokračuje v dalších přípravách na její komerční spuštění. Předpokládá, že rychle se rozvíjející ekosystém RedCap zařízení dostupný na globálním trhu umožní plošné nasazení již v průběhu příštího roku.

Podobné články

T-Mobile vytvořil rekord v přenosu dat vzduchem. Na 5G síti dosáhl rychlosti 11,6 Gb/s

28. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile Czech Republic dosáhl významného technologického milníku v oblasti mobilních komunikací. Za využití technologie tzv. mmWave v pásmu 26 GHz, zapůjčeném od Českého telekomunikačního úřadu pro experimentální účely, úspěšně otestoval maximální přenosové rychlosti 5G sítě a s 11,598 Gb/s v downlinku a 4,074 Gb/s v uplinku stanovil nový rekord v přenosu dat vzduchem. Čtěte více
Acer Connect M6E 5G mobile Wi-Fi

Společnost Acer představila nové síťové periferie na doma i na cesty

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Dvojice novinek společnosti Acer uživatelům usnadní připojování jejich zařízení k bezdrátovým sítím. Řešení Acer Connect M6E 5G přináší přístup k síti 5G až pro 20 zařízení současně. Acer Wave D7 Wi-Fi 7 dongle, pak díky třípásmové technologii poskytuje rychlost až 2 880 Mb/s a podporuje přepínání linek (MLO+) pro minimalizaci prodlevy sítě a vyrovnávání zátěže. Čtěte více
Steven Vindevogel, vedoucí divize Mobile Solutions Business Division Europe ve společnosti Panasonic Connect

Jaký bude rok 2025 z hlediska mobilních technologií a trendů zvyšujících produktivitu práce v terénu?

10. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Pokroky v mobilních technologiích a aplikacích nové generace neustále posilují terénní pracovníky, ať už se nachází kdekoli a čelí jakémukoli extrému. Steven Vindevogel ze společnosti Panasonic Connect se zamýšlí nad hlavnímu trendy technologickými novinkami spojenými s umělou inteligencí, které budou nejvíc přispívat k lepší produktivitě mobilních pracovníků v roce 2025. Čtěte více

5G Network Slicing umožní poskytovat mobilní připojení na míru

4. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Tradiční mobilní sítě často nedokážou efektivně reagovat na specifické potřeby jednotlivých aplikací a služeb. Jedna z funkcí 5G sítí, tzv. Network Slicing, přináší efektivní řešení. Umožňuje vytváření virtuálních sítí s přesně definovanými parametry pro různé aplikace, například pro cloudové hry, HD video streaming, nebo autonomní vozidla. Čtěte více