Více než 85 % úniků dat je způsobeno lidskou chybou. Zabezpečení je proto klíčovým úkolem většiny firem

17. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Algotech)
Více než 80 % firem se již setkalo s kybernetickým útokem. Nejen na to reaguje evropská směrnice NIS2 o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v Evropské unii, která je aktualizovanou verzí směrnice NIS z roku 2016. Změny nastanou s účinností nového zákona o kybernetické bezpečnosti.

Firmám chybí odborníci na kybernetickou bezpečnost a související problematiku. Petr Loužecký, CTO z firmy Algotech, varuje, že by firmy měly přípravu na nástup NIS2 zahájit co nejdříve, implementace může trvat i déle než půl roku.

Aktualizovaná směrnice o bezpečnosti sítí a informací NIS2 vstoupila v platnost již v roce 2023. Modernizovala stávající právní rámec, aby udržela krok s rostoucí digitalizací a vyvíjejícím se prostředím hrozeb v oblasti kybernetické bezpečnosti. Rozšířením oblasti působnosti pravidel kybernetické bezpečnosti na nová odvětví a subjekty dále zlepšuje odolnost a kapacity pro reakci na incidenty veřejných a soukromých subjektů, příslušných orgánů a EU jako celku.

Podniky určené jako provozovatelé základních služeb ve výše uvedených odvětvích budou muset přijmout vhodná bezpečnostní opatření a informovat příslušné vnitrostátní orgány o závažných incidentech. Klíčoví poskytovatelé digitálních služeb, jako jsou vyhledávače, služby cloud computingu a on-line tržiště, budou muset splňovat požadavky na bezpečnost a oznamování podle směrnice. V Česku se podle odhadů dotkne směrnice nejméně 6 000 soukromých i státních subjektů. Konkrétně vyžaduje, aby subjekty působící v kritických odvětvích, jako je energetika, doprava, zdravotnictví, digitální služby a řízené bezpečnostní služby (MSSP), zavedly efektivnější řízení rizik. NIS2 rovněž zavádí nová pravidla pro hlášení incidentů a systém sankcí a donucovacích prostředků.

Kybernetická rizika v číslech:

  • počet vyděračských e-mailů včetně odcizení dat meziročně vzrostl o 270 % (2020 vs. 2021);
  • 73 % e-mailových příloh obsahuje viry;
  • 28 % uživatelů navštěvuje škodlivé webové stránky;
  • 85 % úniků dat je způsobeno neúmyslnou chybou neproškolených zaměstnanců.

Phishing je druhým nejčastějším typem útoku

Phishingový útok se vyznačuje tím, že se útočník vydává za důvěryhodnou osobu (např. banku nebo osobu z vedení společnosti) a chce tak získat citlivá data. Často se jedná o falešný e-mail s požadavkem o zadání osobních údajů nebo podvodným odkazem, který spustí škodlivý kód.

Outsourcing NIS2 je levnější a bezpečnější

I vzhledem k nedostatku IT odborníků po celé Evropě je pro řadu firem příprava na novou směrnici vcelku obtížná. Podle Petra Loužeckého z Algotechu je ale pro firmy mnohem levnější a také jednodušší najmout si externího dodavatele služeb. Na tento typ poradenství je také možné čerpat dotace a ušetřit až 40 % výdajů.

Externí manažer kybernetické bezpečnosti

Využití služby manažera kybernetické bezpečnosti je pro řadu firem zajímavou alternativou. Zajistí poradenství v oblasti kybernetické bezpečnosti s ohledem na legislativu i reálné potřeby společnosti. Řídí proces implementace přijatých opatření včetně školení. Následně dodá pravidelné monitorování souladu s legislativou. Zvyšuje povědomí o kybernetické bezpečnosti a proškolí zaměstnance, zajišťuje také řízení rizik a poradenství v případě bezpečnostních incidentů od komunikace s úřady a vyšetřujícími po technické řešení.

Ověření simulovaným útokem dokáže najít slabá místa

Jednou z možností, jak odhalit slabá místa podnikové infrastruktury, je např. tzv. penetrační testování čili pentest. Jde o simulace hackerských útoků (tzv. ethical hacking), kdy se kombinují různé nástroje a scénáře, aby došlo k odhalení bezpečnostních zranitelností. Testy jsou vhodné pro státní správu i soukromý sektor všech odvětví.

Školení zaměstnanců může preventovat velkou míru rizik

Více než 85 % úniků dat je způsobeno lidskou chybou. Je proto klíčové proškolit také zaměstnance a zvýšit bezpečnost firemních dat tím jejich poučením o možných rizicích. Je dobré mít dlouhodobý plán vzdělávání a proškolit zaměstnance v kybernetické bezpečnosti a GDPR.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více