Dopad implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby

30. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně požadavku na zefektivnění a automatizaci operací, zvýšení flexibility výrobních linek a zvýšení výnosů, aby zůstal konkurenceschopný na globálním trhu. Jednou z možností, jak všem těmto výzvám čelit, je využívání konektivity privátních 5G sítí.

Výrobní závody v současnosti čelí mnoha výzvám, včetně nedostatku pracovních sil, přičemž v tomto sektoru se stále výrazně nedostává kvalifikovaných zaměstnanců. Přetrvávají problémy s dodavatelskými řetězci, včetně komplikací se získáváním zdrojů, nedodělky v globální logistice, tlaků na náklady a narůstajícím počtem kybernetických útoků. Pro výrobce je důležité zefektivnit zadávání zakázek, zajištění zdrojů a udržení marží, ale zároveň i to, aby se hlavním pilířem jejich podnikání stala udržitelnost.

I přes všechny tyto výzvy výrobní sektor a průmysl překonávají veškerá očekávání. Klíčem k udržení konkurenceschopnosti je technologie, protože výrobní závody prochází digitální transformací a investují do chytré výroby, včetně automatizace, analýzy dat a pokročilých řešená konektivity. Tyto technologie můžou zvýšit efektivitu, snížit náklady a zefektivnit provoz a zároveň zlepšit kvalitu produktů, protože mnoho organizací se snaží implementovat principy Průmyslu 4.0, aby vytvořily agilní a vzájemně propojené továrny.

Chytrá výroba optimalizuje procesy, zvyšuje produktivitu a umožňuje provádět rozhodování v reálném čase. A jednou z klíčových technologií, která umožňuje výrobním závodům zvládat tyto výzvy a přeměňovat rizika v příležitosti, jsou privátní sítě 5G.

Sektor výroby je průkopníkem ve využití privátních sítí 5G

Podle prognóz agentury ABI Research bude sektor výroby do roku 2030 využívat odhadem 49 milionů privátních sítí 5G po celém světě. Studie Omdia's Private LTE a 5G 2023 Networks Tracker zároveň zdůrazňují, že výroba je jednou z předních vertikál pro privátní sítě 5G, která představuje 23 % všech využití těchto sítí.

Je to proto, že privátní sítě 5G umožňují monitoring a řízení strojů v reálném čase, zlepšují provozní efektivitu a umožňují prediktivní údržbu. Díky snížené latenci a vyšší spolehlivosti mohou výrobní společnosti optimalizovat své procesy, zvýšit bezpečnost pracovníků a dosáhnout vyšší úrovně automatizace. Nedávný výzkum VDC ukazuje, že hlavními omezeními sítí, které aktuálně využívají výrobci, jsou bezpečnost, rychlost, výkon a spolehlivost – to vše lze zajistit nasazením privátních sítí 5G.

Privátní sítě 5G se ukazují být nejlepší volbou konektivity, pokud jde o její aplikaci ve výrobních prostředích. Jejich výjimečný výkon a schopnost usnadnit mobilitu v rozsáhlých a složitých prostředích, včetně rozdělených prostorů a vícepodlažních zařízení, z nich činí všestrannou a spolehlivou volbu.

Privátní sítě 5G umožňují více možností využití

Díky možnostem, které přináší privátní sítě 5G můžou výrobci podporovat různé způsoby využití, včetně autonomních mobilních robotů, kontroly kvality a bezpečnosti, dohledu, apod. Kromě toho může 5G podporovat řešení počítačového monitoringu používaného pro bezpečnostní kontrolu, jako je zajištění toho, aby zaměstnanci dodržovali pravidla bezpečnosti práce, a to vše bez nutnosti složitého nastavování kabelů. Výsledkem je vyšší provozní efektivita, snížená pracovní zátěž zařízení a snížené náklady na provoz zařízení díky menším požadavkům na výpočetní výkon.

Tato vylepšení povedou k častějšímu využívání privátních sítí 5G ve výrobě a v dodavatelských řetězcích. Privátní sítě 5G vytváří zcela nové síťové prostředí průmyslové podniky. Jejich vysoce kvalitní a bezpečná konektivita podporuje kritické výrobní operace a zvyšuje rychlost a efektivitu výroby. Doslova tedy startují novou éru lepší chytré výroby.

Autor: Thorsten Lutz, EU Solution Architect ve společnosti Panasonic Toughbook

Štítky: 
5G, Průmysl, Průmysl 4.0, Panasonic

Podobné články

O2 nasazuje mobilní BTS schopné obnovit signál během hodiny

16. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
S rostoucí poptávkou po rychlém a spolehlivém mobilním signálu i v odlehlých oblastech nebo při mimořádných událostech se mobilní operátoři stále častěji obracejí k inovativním řešením. Společnost CETIN nedávno představila prototyp nové mobilní základnové stanice (BTS), která je ukryta v běžné dodávce. Čtěte více

5G-Advanced: Nová éra mobilních sítí s umělou inteligencí přichází

7. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HUawe)
Ve světě, kde rychlost a spolehlivost připojení hrají klíčovou roli, přináší nová technologie 5G-A značný posun vpřed. Tato vylepšená verze mobilních sítí, prezentovaná na kongresu MWC Shanghai, přichází s řadou inovací, které rozšiřují možnosti mobilních aplikací a služeb do éry umělé inteligence. Čtěte více

O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu. Čtěte více

STRONG: router AX3000

30. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: 100Mega Distribution)
Společnost STRONG uvedla na trh nový router, který kombinuje bezdrátové síťové technologie 5G a Wi-Fi 6. Mobilní připojení lze využít například jako záložní variantu pro případy, kdy dojde k výpadku hlavního zdroje signálu, nebo v místech, kde jiné připojení ani není k dispozici. Čtěte více