Téměř dvě třetiny firem zaznamenaly v posledních dvou letech bezpečnostní incident

9. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Narušení bezpečnosti podnikové IT infrastruktury vede nejen ke ztrátě dat či výpadkům v provozu, ale má vážné negativní dopady na firemní reputaci. Více než 60 % firem, které se účastnily průzkumu Cisco Security Outcomes Report, zaznamenalo v uplynulých dvou letech závažný bezpečnostní incident. A ve 40 procentech měl incident na svědomí trvalé poškození pověsti značky.

Na průzkumu Cisco se podílelo přes 4 700 odborníků na bezpečnost a ochranu soukromí z 26 zemí. Cílem studie bylo vytipovat hlavní faktory, které zvyšují kybernetickou odolnost podniků, tedy zejména předvídat a identifikovat zdroje útoků, ale také útoky přestát a rychle se z nich zotavit.

V průzkumu 62 % dotázaných uvedlo, že jejich společnost v posledních dvou letech zažila bezpečnostní událost, která negativně ovlivnila její podnikání. K hlavním typům incidentů patřilo narušení sítě nebo dat (51,5 %), výpadky sítě (51,1 %), vyděračský útok (ransomware – 46,7 %) a DDoS útok (46,4 %). Napadení respondenti přitom uvádějí, že kvůli incidentu došlo v jejich společnosti k výpadkům v IT a komunikaci (62,2 %), k narušení dodavatelského řetězce (43 %), k zastavení interních operací (41,4 %) a k trvalému poškození obchodní značky (39,7 %).

Sedm faktorů pro bezpečnostní odolnost

Na základě podrobné analýzy odpovědí všech respondentů autoři Security Outcomes Report vytipovali sedm faktorů, které jsou důležité pro bezpečnostní odolnost firmy. Společnosti, v nichž faktory fungují, patřily mezi 10 % nejodolnější firem. Naopak podniky, které všech sedm nebo většinu faktorů postrádaly, se ocitly mezi 10 % nejméně odolných společností.

  • Organizace, kde jsou otázky bezpečnosti málo preferovány nejvyšším vedením, mají o 39 % horší skóre než firmy, kde se „šéfové“ o bezpečnost zajímají a podporují ji.
  • Firmy s vynikající „kulturou“ bezpečnosti jsou o 46 % odolnější než podniky, kde bezpečnostní zásady nejsou jasně definovány, vysvětleny a přijaty zaměstnanci.
  • Společnosti, které udržují interní personál a zdroje pro reakci na incidenty, jsou o 15 % odolnější. Dobré výsledky (zvýšení odolnosti o 11 %), ale přináší i zajištění externího štábu pro reakci na incidenty.
  • Podniky s IT infrastrukturou převážně on-premise nebo převážně v cloudu mají téměř totožné skóre odolnosti, které je příznivější než u firem v počátečních fázích přechodu z on-premise do hybridního cloudového prostředí.
  • Firmy s implementovaným Zero Trust modelem (multifaktorová autentizace, mikrosegmentace, orchestrace uživatelských pracovních postupů apod.) v IT infrastruktuře zaznamenaly 30% nárůst skóre odolnosti ve srovnání s podniky, které takový model neměly.
  • Pokročilé kapacity pro detekci hrozeb a reakci na hrozby (XDR=Extended detection and response) zvyšují bezpečnostní odolnost organizace o 45 %.
  • V prostředí masivní hybridní práce a rozšířené distribuce aplikací přes více cloudů různých poskytovatelů jsou tradiční modely zabezpečení nedostatečné. Přijetí principu SASE (Secure Access Service Edge), který kombinuje zabezpečení a WAN sítě do jedné platformy poskytující bezpečný přístup k veřejnému cloudu i k místním firemním aplikacím, posiluje odolnost proti kyberhrozbám o 27 %.

„Security Outcomes Report představuje studii toho, co v kybernetické bezpečnosti funguje a co naopak ne. Jejím cílem je identifikovat postupy, které prokazatelně vedou k dobrým výsledkům. Proto jsme se zaměřili na identifikaci klíčových faktorů, jež pomáhají zvýšit bezpečnostní odolnost podniku,“ uvedl viceprezident Cisco Jeetu Patel.

Kompletní informace k Security Outcomes Report naleznete zde.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více