Microsoft vypustil doposud nejvýznamnější aktualizaci Windows 11

22. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft, windowscentral.com, the Verge, cnbc.com)
Aktualizace Windows 11 2022 Update, kterou Microsoft začal v uplynulých dnech distribuovat mezi uživatele, přichází s celou řadou novinek pro firemní i domácí uživatele. Na změny narazíte napříč celým prostředím systému a týkají se nejen ovládání a možností nastavení a přizpůsobení, ale cílí také na zvýšení efektivity nebo vylepšení bezpečnosti.

Ačkoli operační systém Windows 11 přišel s řadou zajímavých změn a dobrých nápadů, na mnoha místech měl od svých počátků značné rezervy. Funkce, na které byli uživatelé u systému Windows dlouhodobě zvyklí a brali je jako naprostou samozřejmost, často buď zcela chyběly, nebo se přinejmenším chovaly jinak, než se předpokládalo. Řada uživatelů tak (stále) zůstává na předchozích verzích operačního systému, typicky Windows 10, někdy však i starších. Na druhou stranu se Microsoftu nedá upřít snaha Windows 11 neustále vylepšovat a nejrůznější neduhy postupně mizí a vytoužené funkce přibývají.

Další balíček vylepšení přichází právě teď prostřednictvím aktualizace Windows 11 2022 Update, která je dostupná prostřednictvím standardní systémové funkce Windows Update. Jestli však konečně půjde o důvod, kvůli které váhající uživatelé přejdou na nejnovější verzi Windows, ukáže až čas. Pojďme si tedy nejvýznamnější změny a novinky přiblížit.

Nejvýznamnější novinky veWindows 11 2022 Update

  • Změny v nabídce Start: V nabídce Start lze nově vytvářet složky s aplikacemi přetažením jedné ikony na druhou. Uživatelé si dále mohou v nabídce Start nově navolit, kolik zástupců aplikací se zde bude zobrazovat – na výběr je z jednoho, dvou nebo tří řádků.
  • Nový způsob organizování otevřených oken na ploše: Již dříve bylo možné otevřená okna rozmisťovat do předem připravených pozic. Tato funkce je navíc uživatelsky ještě přívětivější a funguje také s dotykovými displeji (kdy stačí okem programu či prstem přejet k horní hraně obrazovky).
  • Přetahování souborů na spodní systémový panel: Z plochy (nebo právě používaných aplikací) lze nyní (konečně znovu) volně přetahovat soubory na ikony programů v systémové liště a následně s nimi v daném softwaru, který se otevře do popředí, pracovat.
  • Aplikace pro editaci videa: Microsoft do základní výbavy Windows 11 zařadil aplikaci Clipchamp, kterou přibližně před rokem získal formou akvizice. Bezplatná verze umožňuje otáčet videa, stříhat je, aplikovat na klipy předpřipravené filtry, nabízí předem připravené obrázky a videa a nabízí export s možností přidání vodoznaku.
  • Rozšířený přístup k aplikacím pro Android: Jednou z největších inovací Windows 11 bylo zpřístupnění aplikací pro systém Android z nabídky katalogu Amazon Appstore. Tato funkce však prozatím není přístupná všude (aktuálně jde asi o 20 000 aplikací a 31 států), Microsoft však slibuje další rozšiřování dostupnosti této možnosti. ČR na seznamu prozatím chybí.
  • Funkce Smart App Control: speciální aplikace, která automaticky zamezuje otevírání potenciálně nebezpečných aplikací a souborů.
  • Kvalitnější videohovory: Nové počítače vybavené potřebným hardwarem s podporou AI nabídnout (např. v Microsoft Teams) redukci nežádoucích zvuků na pozadí během videohovorů. Přibyde i režim, kdy kamera sleduje hovořícího účastníka při pohybu po místnosti a některé další funkce.
  • Skryté titulky: funkce „Live Captions“ nabídne automatický přepis titulků z jakéhokoli zdroje obrazu či zvuku.
  • Zvýšená bezpečnost: Aktualizace také ve výchozím nastavení povoluje kontrolu integrity kódu (HVCI) a přidává seznam zranitelných ovladačů společnosti Microsoft.

Další drobnosti:

  • Rychlejší a přesnější vyhledávání: nástroj pro vyhledávání v systémové liště doručí výsledky rychleji a přesněji;
  • Hlasové ovládání: funkce Voice Access umožní počítač kompletně ovládat hlasem;
  • Vylepšené režimy „Nerušit“ a „Soustředění“: Během náročných pracovních aktivit upraví hlasitost upozornění, skryje počty notifikací v systémové liště a zredukuje další možná vyrušení pro práci. Jednoduše půjde nastavit také odpočívání, aby uživatelé nezapomínali na přestávky.
  • Přepracovaný Správce úloh
  • Vylepšený Průzkumník s lepším provázáním na úložiště OneDrive
  • Snadněji dostupný seznam Bluetooth zařízení
  • Nová dotyková gesta
  • Přesun některých položek z Ovládacích panelů do Nastavení
  • Drobné grafické změny v UI, zvýšení konzistence prostředí

Vylepšené hraní

Následující inovace ocení zejména hráči. Nový nástroj Windows Controller bar, který nahradil dřívější Xbox Game Bar, přináší mimo jiné efektivnější pohyb mezi hrami a lépe spolupracuje s vybranými podporovanými fyzickými herními ovladači.

Windows 11 po vzoru konzolí Xbox Series X a S přinesl podporu funkcí Auto HDR a Variable Refresh Rate (VRR), které lze nyní využít i při hraní „v okně“ (tedy nikoli ve „full screenu“). Více možností včetně lepší odezvy získají (při hraní v „okně“) také starší hry spoléhající na rozhraní DirectX10 a DirectX 11 získají více možností včetně podpory variabilní obnovovací frekvence pro plynulejší zobrazení.

Ekologie nesmí chybět

Pomůcka Windows Update pro stahování a instalaci aktualizací OS může svou činnost naplánovat na doby, kdy se v dané lokalitě čerpá energie ze zdrojů generujících nižší emise. Pro využití této funkce musí být PC připojeno ke zdroji energie, musí být zapnuto, připojeno k internetu a musí být propojené se zdrojem informací o zdrojích proudu v dané oblasti. Microsoft dále dodává, že aktualizoval výchozí nastavení režimů spánku a vypnuté obrazovky tak, aby dále zvyšoval efektivitu využití elektrické energie.

Co bude dál?

Již brzy přijdou i další změny – v říjnu by měla např. dorazit nová verze Průzkumníka s podporou záložek (po vzoru internetových prohlížečů). Následovat by mělo také výrazné vylepšení aplikace pro práci s fotografiemi.

Do budoucna se očekává také další vylepšování funkcí a možností hlavní systémové lišty a nabídky Start.

Štítky: 

Podobné články

Microsoft představil své první „cloudové“ PC, na kterém běží „streamovaná“ Windows

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil miniaturní zařízení Windows 365 Link, na kterém běží systém Windows 11 a další služby pouze prostřednictvím streamování z cloudu. Zařízení v ceně okolo 8 000 Kč bez daně se chová jako tenký klient a cílí primárně na firemní zákazníky. Čtěte více

Lenovo představilo Copilot+ počítače Yoga Slim 7x a ThinkPad T14s Gen 6

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo rozšiřuje své portfolio zařízení, softwaru a služeb optimalizovaných pro umělou inteligenci o dva nové notebooky pro běžné uživatele i firemní zákazníky – Lenovo Yoga Slim 7x a Lenovo ThinkPad T14s Gen 6. Jde o první notebooky nové generace s aplikací Copilot+ poháněné procesory Snapdragon X Elite. Čtěte více

Přicházejí počítače Surface optimalizované pro AI

20. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Microsoft nedávno rozšířil svou nabídku produktů pro firemní segment o dva nové modely: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Tato zařízení přinášejí řadu inovací a zlepšení, která mají pomoct firemním uživatelům zvýšit jejich produktivitu a zabezpečení. Čtěte více

Dokáže Qualcomm Snapdragon X Elite nastartovat „armová“ Windows?

1. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, platforma Windows se s procesory využívajícími architekturu ARM sbližuje již dlouhá léta. Stále se však čeká na „bod zlomu“, který by nastartoval šíření armových počítačů s Windows i mezi běžné uživatele. Stane se jím nedávno představená novinka Snapdragon X Elite od Qualcommu? Ambice na to určitě má… Čtěte více