Má originální software smysl?

21. 6. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Originální software, správné licence a dodržování sjednaných pravidel by měly být samozřejmostí pro všechny – pro běžné uživatele, firmy, školy, nemocnice, státní správu… Jenže realita je často jiná. Neoriginální software, ať už si pod tento pojem zahrneme cokoliv – od padělků po licenci pochybného původu, je často levnější, a navíc (teoreticky) funguje stejně jako originál. Takže na rovinu, proč vlastně používat originální software?

Při používání originálního softwaru výrobce zaručuje jeho správnou funkčnost, podporu a aktualizace. Pořizovací cena je vyšší než v případě stažení softwaru „obohaceného“ malwarem z warezových stránek nebo při pořízení pochybné licence z aukčního serveru, kterou má dalších tisíc lidí, ale zato není v rozporu se zákonem. Zvláštní, že to jako argument někomu stále nestačí… 

Který software mají piráti „nejraději“?

Microsoft Windows – nepřekvapivý „vítěz“ žebříčku pirátského softwaru jsou operační systémy od Microsoftu. Kdyby se měl uvést konkrétní operační systém, který se historicky nejčastěji padělal, zneužíval a nelegálně kopíroval, pak by i dnes, 21 let po svém prvním vydání, s velkým náskokem zvítězil systém Windows XP. Stále existují seedované torrenty Windows XP a řada lidí tento systém také pořád používá. 

Microsoft Office – dalším softwarem, který se ve velkém šíří pirátsky, je balík aplikací Microsoft Office. Microsoft Office 2003 a 2007 se vzhledem ke své velikosti dokonale vešly na obyčejné CD, které obsahovalo setup.exe spolu s nejdůležitějším souborem nazvaným serial.txt, kde bylo univerzální sériové číslo, jež komukoliv zajistilo bezplatné užívání populárních aplikací. Bývalo to druhé nejčastější CD po Windows XP ve výbavě každého piráta. Dodnes jde o jeden z nejvíce zneužívaných softwarů. 

Nero Burning ROM – Nero byl synonymem pro vypalování disků. Dnes už sice vypalovaní CD ztratilo svůj někdejší lesk a slávu a v nových PC a noteboocích už dávno není ani mechanika standardem, nicméně historicky patři Nero mezi nejvíce pirátěný software, který potřeboval každý, kdo chtěl vypalovat a šířit kvalitní kopie softwaru (a samozřejmě i legitimního obsahu). 

WinRAR – WinRAR je kompresní/extrakční software, který je jedním z prvních nástrojů, jež si uživatelé instalují do svých počítačů. Je poněkud zvláštní, že se WinRAR pirátí, jelikož jeho bezplatná trial verze (a později nagware/freeware) umožňuje používat neomezeně všechny jeho funkce kromě „Přidat informace o pravosti“, „Zobrazit soubor protokolu“ a „Odstranit soubor protokolu“ – což pravděpodobně běžný uživatel ani neví, k čemu by mu bylo. 

Adobe Suite – produkty od Adobe jsou profesionální nástroje na tvorbu a úpravu multimediálního obsahu. Photoshop, jeden z nejčastěji pirátěných programů od Adobe, je špičkový grafický editor, který má pokročilé funkce umožňující vytvářet profesionální grafiku. Paradoxně si jej většina uživatelů nelegálně pořizuje a složitě crackuje, aby v něm mohli ořezávat obrázky a zmenšovat fotografie. 

Antivirus – každý chce, aby byl jeho počítač řádně zabezpečen a chráněn proti kybernetickým hrozbám. Antivirus, nebo dnes asi lépe řečeno antimalware, řeší nepříjemnosti, jako jsou viry, červi, trojské koně, spyware, ransomware atd. 

Antivirové řešení je to první, co si uživatelé Windows instalují do svých počítačů. Existuje mnoho funkčních bezplatných variant, ale lidé mají tendenci pořizovat si prémiové produkty a z nějakého důvodu mají za to, že pirátit antivirus je nejlepší způsob, jak se chránit. 

Správná licence, žádný postih

Při koupi softwaru u autorizovaného prodejce získá kupující jistotu, že má správně licencovaný software, a tudíž se nevystavuje riziku postihu. Za správnost licence používaného softwaru zodpovídá uživatel, proto se nevyplatí vymýšlet různé „vylepšováky“, jak nasadit levnější licence, které v daném provozu nemají co dělat. 

Používání originálního softwaru poskytuje uživatelům možnost získávat aktualizace. Pokud se software aktualizuje, nedává to uživateli právo kopírovat, distribuovat nebo prodávat starou verzi. Upgrady zajišťují, že uživatel bude i nadále využívat spolehlivost a záruku kvality produktu.  

Dlouhodobá hodnota

Ačkoliv to zní jako omleté klišé, nákup originálního softwaru z důvěryhodného zdroje je nejlepším způsobem, jak z nákupu softwaru získat co největší hodnotu. Případné problémy, které mohou vzniknout instalací neoriginálního softwaru, mohou způsobit vážné komplikace a jejich řešení je nákladné a zdlouhavé.  

Rizika spojená s nelegálním softwarem

Nesprávná licence, která by neprošla auditem výrobce, může vést k postihu, stejně tak aktivace placeného softwaru zdarma pomocí cracků, patchů a různých keygenů je nelegální a může vyústit v problémy se zákonem. 

Závažné potíže může způsobit také používní zmíněných aktivačních nástrojů, často se totiž „dodávají“ s různým malwarem. 

Nástroje pro aktivaci distribuované online nebo offline mohou být upravené a obsahovat nevyžádané „přídavky“. Stránky, kde se dají různé modifikátory a aktivátory stáhnout, mohou spouštět nebezpečné skripty nebo mít malware připojený k hlavnímu souboru. Může dojít ke zhroucení systému, vyřazení programu z provozu nebo nasazení spywaru a ransomwaru: 

  • Ztráta dat je častým doprovodným jevem crackování softwaru, domnělý aktivátor softwaru může být ve skutečnosti něco jiného. Takový ransomware může napáchat obrovské škody a vážně ohrozit chod společnosti.  
  • Spyware a keyloggery sledují stisky kláves a odesílají je svým tvůrcům. Spyware v systému může způsobit kompromitaci online účtů a vést ke krádeži identity a sloužit jako vstupní bod pro další nebezpečné aktivity. 
  • Trojské koně mohou v systému instalovat další škodlivé programy, například zadní vrátka, měnit nastavení systému, zakazovat/povolovat porty, programy a nastavení, odesílat informace o souborech a datech atd. 

Pokud si někdo nemůže dovolit legální software nebo nechce podporovat „bohaté“ korporace, existují pro většinu placeného softwaru bezplatné alternativy, které jsou lepší volba než pirátské verze. Zkrátka nelegální, cracknutý software nepřinese kýžené úspory, ale řadu problémů, komplikací a nepříjemností. 

Štítky: 

Podobné články

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více

Generativní umělá inteligence zvyšuje produktivitu softwarového inženýrství o 70 %

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Studie společnosti Ness Digital Engineering odhalila, že implementace generativní AI nejenom, že zvyšuje produktivitu, ale také umožňuje vytvořit důkladně asistovaný kontext pro práci, což firmám umožňuje hladce globalizovat svou práci. To může vést nejenom k lepším obchodním výsledkům, ale také k úplné transformaci struktury celých organizací. Čtěte více

Progress představil nové vývojové nástroje umožňující integrovat generativní AI do jakékoli aplikace

18. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Progress představil nejnovější verze knihoven a nástrojů pro vývoj aplikací v prostředí .NET a JavaScriptu – Progress Telerik a Progress Kendo UI. Novinky přináší umělou inteligenci do rozhraní aplikací, vyšší produktivitu při vývoji, funkce pro přístupnost a řadu nových komponent uživatelského rozhraní, včetně komponenty Blazor Spreadsheet. Čtěte více

Softwaroví developeři místo vývoje řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací

3. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Softwaroví vývojáři tráví podle nejnovějšího průzkumu Cisco více než 57 % času tím, že řeší problémy s výkonem aplikací, místo aby se soustředili na tvorbu nového softwaru a věnovali se inovacím. Příčinou je fakt, že firmy nemají nasazeny vhodné nástroje, které by poskytovaly přehled o infrastruktuře a umožnily rychle identifikovat příčiny problémů s chodem aplikací. Čtěte více