Čtvrtina evropských firem podceňuje investice do IT bezpečnosti

7. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Každý desátý útok, který byl loni ve firmách zablokován produkty společnosti Kaspersky, mohl podle jejích expertů způsobit vážné narušení bezpečnosti. Přesto z nedávného průzkumu společnosti Kaspersky vyplývá, že 23 % manažerů evropských firem ví o tom, že jejich společnost nevynakládá dostatečné prostředky na prevenci před kybernetickými útoky.

Vzhledem k tomu, že takřka osm z deseti (79 %) evropských firem se někdy stalo obětí takového útoku, měli by odpovědní manažeři posílit ochranu a používat nejmodernější technologie k ochranu majetku a úspoře nákladů, které by bylo nutné vynaložit při narušení firemní bezpečnosti.

Kybernetické útoky cílené na firmy všech velikostí jsou stále nebezpečnější hrozbou a dělají vrásky na čele manažerům po celé Evropě. K dispozici jsou přitom sofistikovaná řešení, která jim mohou pomoci ochránit firemní majetek nebo alespoň snížit finanční dopady v případě, že by byl útok úspěšný. Paralelně s vývojem kybernetických hrozeb se totiž vyvíjejí i bezpečnostní řešení a služby, které mají nesporný přínos pro všechny uživatele. Přesto zpráva společnosti Kaspersky „Must-have cybersecurity insights for proactive business decisionmakers“ prokázala, že firmy a jejich vedoucí manažeři nedělají dost pro to, aby byli dostatečně ochráněni, protože nevědí jak.

Malware, nezkušený personál a chybějící ochrana nedávají manažerům spát

Více než 60 % z 1 500 dotazovaných manažerů uvedlo, že se obávají kybernetických útoků, a to zejména následujících typů:

  • Spyware: 64 %
  • Ransomware: 63 %
  • Malware: 63 %
  • Cílený útok (na organizaci nebo obor): 63 %
  • E-mail: 62 %

Více než polovina (53 %) manažerů se také obává, že zaměstnanci nedodržují bezpečnostní zásady a postupy. Pouze pětina (21 %) těmto schopnostem zaměstnanců naopak plně důvěřuje. Podle 64 % respondentů je sledování možných rizik nebo narušení bezpečnosti komplikovanější kvůli výrazně častějšímu používání osobních zařízení a cloudových služeb zaměstnanci při práci z domova.

„Náš průzkum jasně ukazuje, jaké problémy musí firmy bez ohledu na svoji velikost řešit, ať už jde o chyby zaměstnanců, e-mailové útoky nebo rostoucí složitost IT infrastruktury. Pomoc nabízejí sofistikovaná bezpečnostní řešení, která nabízejí více než jen ochranu koncových bodů, lepší informace o hrozbách (TI) a budování bezpečnostního povědomí zaměstnanců. Ideální je vybrat si služby jednoho partnera z oblasti kybernetické bezpečnosti, který nabízí jak technologii, tak odborné znalosti, abyste získali komplexní ochranu a měli přehled o všem, co se ve vaší síti děje. Firmy tak dokážou lépe reagovat na současné i budoucí kybernetické hrozby,“ uvedl Miroslav Kořen, generální ředitel společnosti Kaspersky pro region východní Evropy.

Zpráva prokazuje, že investice do externího zabezpečení IT se vyplatí a pomáhají předcházet závažným incidentům. Průzkum společnosti Kaspersky zjistil, že firmy, které si kybernetickou bezpečnost zajišťují externě, čelily téměř o 10 % menšímu počtu kybernetických incidentů než firmy, které se spoléhaly pouze na interní zdroje. V roce 2021 se proto firmy začaly více zajímat o externí pomoc. Další průzkum společnosti Kaspersky zjistil, že firmy všech velikostí se stále častěji obracejí na poskytovatele spravovaných služeb (MSP), aby si zajistily lepší ochranu v náročném prostředí. Rychlé zavádění nových technologií, nové pracovní postupy a stále větší složitost infrastruktury přiměly firmy k tomu, aby řešení bezpečnosti svěřily vysoce kvalifikovaným odborníkům mimo svoji organizaci.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více