Skoro 40 % firemních bezpečnostních technologií je podle analýzy Cisco zastaralých

17. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
V souvislosti s přechodem na hybridní uspořádání práce musí podniky řešit komplikace a zvýšené nároky spojené se zabezpečením rozptýlené pracovní síly. Zároveň se ale potýkají s personálními a rozpočtovými limity. Zpráva Cisco Security Outcomes Study přitom konstatuje, že téměř 40 % bezpečnostních technologií používaných ve firmách je zastaralých.

Na průzkumu Cisco Security Outcomes Study se podílelo více než 5 100 odborníků na bezpečnost a ochranu soukromí z 27 zemí. Jejím cílem bylo zjistit, jaká opatření jsou nejefektivnější na ochranu podniků proti aktuálním a novým hrozbám. Podle studie mohou firmy i přes finanční a personální omezení vyhovět zvýšeným bezpečnostním nárokům díky investicím do cloudových, integrovaných bezpečnostních technologií s vysokou mírou automatizace.

Respondenti se v rámci výzkumu podělili o přístupy k aktualizaci a integraci své bezpečnostní architektury, detekci a reakci na hrozby a zachovávání odolnosti v případě nečekané události.

Firmy s cloudovou architekturou technologie rychleji obnovují

  • Investice do strategie aktivní obnovy technologií jsou důležitější než kdy jindy, protože v průměru 39 % bezpečnostních technologií užívaných v podnicích je považováno za zastaralé. U podniků využívajících cloudové architektury je více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že své technologie obnovují, oproti těm, které jsou vybaveny zastaralejšími lokálními technologiemi.
  • U podniků s integrovanými technologiemi existuje sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že dosáhnou vysoké úrovně automatizace procesů. Mohou se navíc pochlubit o více než 40 % lepšími schopnostmi detekce hrozeb.
  • Více než 75 % programů provozu zabezpečení dokáže navzdory omezeným personálním možnostem dosáhnout solidních výsledků díky vysoké míře automatizace. Automatizace více než zdvojnásobuje výkonnost méně zkušených pracovníků a pomáhá podniku překonat nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Zpravodajství o hrozbách umožňuje dvakrát rychlejší recovery

  • Přínos cloudových bezpečnostních architektur se ukazuje jako zásadní. Subjekty, které disponují vyspělými implementacemi architektur založených na principu nulové důvěry nebo služeb bezpečného přístupu (SASE), o 35 % častěji uvádějí robustní zabezpečení než ty, které takové technologie teprve zavádí.
  • Subjekty, které využívají zpravodajství o hrozbách, postupují při nápravě škod způsobených bezpečnostními hrozbami dvakrát rychleji než ty, které zpravodajství o hrozbách nevyužívají.

Testování zachování kontinuity a schopnosti obnovy zvyšuje odolnost

  • Vzhledem k tomu, že se prostředí hrozeb neustále vyvíjí, je prvořadé pravidelně a různými způsoby testovat schopnosti zachování kontinuity provozu a obnovy po havárii, přičemž subjekty, které k této problematice přistupují aktivně, mají 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou odolné proti nečekaným událostem.
  • Nejlépe v tomto ohledu fungují subjekty, kde kontinuita provozu a obnova po havárii spadá do kompetence některého člena nejvyššího vedení a zajišťují je týmy kybernetické bezpečnosti.

Cisco Security Outcomes Study pomáhá na základě objektivních zjištění stanovit priority bezpečnostních strategií a technologií. „Díky investicím do cloudových, integrovaných bezpečnostních architektur s vysokou mírou automatizace mohou bezpečnostní pracovníci reagovat na hrozby rychleji a soustředit se na podporu obchodní činnosti podniku a zajišťování bezpečnosti uživatelů,“ dodala Shailaja Shankar, viceprezidentka a generální ředitelka bezpečnostní divize společnosti Cisco.

Kompletní informace k Security Outcomes Study naleznete zde.

Štítky: 

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více