Apple WWDC 2021: Novinky pro iPhony, iPady, Macy i hodinky
Konference opět probíhala online, a kromě úvodní prezentace, kde Apple představil souhrn těch nejdůležitějších novinek, se následně uskutečnila i celá řada dalších detailnějších, tematicky zaměřených přednášek určených již primárně pro vývojáře softwaru a služeb a další profesionály.
iOS 15 dorazí na podzim s řadou novinek
„iOS 15 přináší nové způsoby, jak zůstat v kontaktu se svými blízkými, i výkonné nástroje, které umožní uživatelům zůstat lépe soustředění na práci a efektivněji využívat všechny inteligentní funkce,“ slíbil Apple.
Vylepšené FaceTime hovory, SharePlay a tolerance „dalších systémů“
Videohovory jsou v dnešní době stále populárnější a důležitější a Apple proto zareagoval hned několika vylepšeními aplikace FaceTime. Uživatelé se mohou těšit např. na lepší a kvalitnější zvuk (díky podpoře technologie spatial audio by měl zvuk během videohovoru přicházet ze směru odpovídající pozici propojeného protějšku na obrazovce a nový režim mikrofonů by měl lépe oddělit samotnou komunikaci od nežádoucích okolních ruchů), portrétní režim (pro komunikaci s „rozmazaným pozadím“ za volajícími) či skupinové hovory s novým rozložením všech účastníků (pro současné zobrazení většího počtu „obličejů“).
Při využití nové funkce SharePlaypak mohou propojení účastníci synchronizovaně společně poslouchat hudbu, sledovat seriály či filmy nebo jen navzájem sdílet obrazovku svého zařízení. SharePlay bude fungovat napříč iPhony, iPady, Macy i Apple TV a každý z účastníků bude moci ovládat přehrávání (spustit jej a pozastavit, posunout se kupředu apod.).
Apple navíc přislíbil, že se k FaceTime videohovorům nově budou moci připojovat i uživatelé dalších operačních systémů. Majitelé iPhonů, iPadů či Maců budou moci jednoduše vytvořit odkaz na webovou stránku a ten nasdílet dalším uživatelům včetně těch, kteří používají např. Android či Windows. Americký výrobce navíc ujišťuje, že i v tomto případě je díky end-to-end šifrování zajištěna naprostá bezpečnost a soukromí.
iPhone vytvoří podmínky pro lepší soustředění
Režim „Soustředění“ umožní na základě předem připravených uživatelských schémat filtrovat notifikace a další oznámení od aplikací v závislosti na tom, na co se uživatel potřebuje v danou chvíli soustředit. Takže ve chvílích, kdy uživatel potřebuje pracovat, nebo je třeba na schůzce, může dostávat jen skutečně důležitá upozornění, a ve volném čase třeba všechna (nebo naopak jen ta mimopracovní). Tento režim by se měl při aktivaci na jednom zařízení (např. na telefonu) automaticky spustit i na dalších přístrojích (iPadu, Macu apod).
Jistých změn se dočkaly také notifikace – uživatelé se mohou těšit např. na přiřazené fotografie jednotlivých lidí, od kterých dané oznámení dorazilo, nebo na větší ikony aplikací pro jejich snadnější rozpoznání. Notifikace by měly být také za pomoci umělé inteligence řazeny od nejdůležitějších po ty méně důležité. Méně důležité notifikace by navíc mělo jít sdružovat tak, aby uživatele pokaždé nerušily a mohl si je prohlédnout až ve chvíli, kdy bude mít čas. Usnadněno by mělo být také dočasné vypnutí upozornění jen z určitých aplikací.
Další novinky ve zkratce
- Funkce Live Text (umožní za pomoci AI rozpoznat text na obrázku či fotce a dále s ním následně pracovat);
- Rozšíření funkcí a možností vyhledávání Spotlight;
- Vylepšené Safari (uživatelé se mohou těšit na jednodušší ovládání, nový způsob práce s otevřenými okny, možnost záložky organizovat do skupin nebo přizpůsobitelnou úvodní obrazovku);
- Posílené zabezpečení a soukromí;
- Vylepšení asistentky Siri;
- Vylepšené a přepracovaná aplikace Fotky, Mapy, Počasí, Poznámky či Peněženka;
- A mnohé další…
iPadOS 15 a důraz na produktivitu a efektivitu
„iPad obdrží intuitivnější multitasking, přepracovanou domovskou obrazovku s vylepšenými widgety, knihovnu aplikací, vylepšené poznámky, podporu Share Play, přepracované Safari nebo nové nástroje pro lepší soustředění,“ uvedl Apple.
Přestože řada novinek, které Apple v iPadOS 15 představil, sice jen dohání resty oproti starším verzím iOS (knihovna aplikací nebo třeba lepší práce s widgety, nebo je společná s nově představenou verzí iOS, narazíme i na několik unikátních vlastností charakteristických pouze pro iPady. Finální verze systému bude dostupná letos na podzim.
Vylepšený multitasking
Během prezentace věnované iPad OS si Apple hodně zakládal na přepracovaném multitaskingu, jehož nové menu výrazně usnadní práci jak s aplikacemi otevřenými vedle sebe, tak s aplikacemi otevřenými přes sebe. Vše bude rychlejší, intuitivnější a nebude to vyžadovat pamatování si současných, často relativně složitých nebo hůře ovladatelných gest. Lepší bude i práce s více otevřenými okny jedné a té samé aplikace. Výrazně vylepšeno by mělo být také ovládání systému prostřednictvím připojené fyzické klávesnice.
Widgety a knihovna aplikací
Uživatelé si budou moci nově widgety umisťovat kamkoli na plochu, nikoli jen do vyhrazeného prostoru po její straně. Zásadní informace a funkce či ovladače tak budou mít na očích na první pohled. Kromě nové práce s widgety Apple slibuje i řadu zcela nových.
Po vzoru iPhonů přichází i na iPady tzv. knihovna aplikací (App Library), ve které je možné sdružovat (a katalogizovat) aplikace, které uživatel nepoužívá až tak často a nechce je mít rozmístěné na plochách. Ikonu pro přístup do katalogu bude možné umístit přímo do spodní lišty (docku).
Rozšířené poznámky
Díky funkci Quick Note aktivované jednoduchým gestem se pořizování poznámek kdekoli v systému stane ještě jednodušší, díky zaznamenání odkazu se navíc vždy půjde snadno vrátit i na původní místo. Vylepšen bude také systém práce s poznámkami, s jejichž organizací nově pomohou např. tzv. tagy (štítky) a propracovanější práce s nimi. Inteligentnější bude i spolupráce na sdílených poznámkách (např. díky přehledu aktivit práce s nimi).
Sjednocené ovládání
Funkce Universal Control umožní za pomoci jedné sady myši a klávesnice současně ovládat iPad i Mac bez nutnosti cokoli nastavovat. Uživatelé takto budou moci dokonce snadno přenášet obsah z jednoho zařízení na druhé metodou „drag and drop“ (Apple uvádí, že hodit se to může např. v momentě, kdy potřebujete kresbu vytvořenou na tabletu přenést do prezentace připravované na stolním počítači…).
Jednoduchý vývoj aplikací
Nástroj Swift Playgrounds 4 v iPadOS 15 umožní přímo na iPadu vyvíjet aplikace pro iPhony i iPady a přímo odsud je také umisťovat na App Store.
Další novinky ve zkratce
- vylepšené možnosti FaceTime hovorů a podpora SharePlay;
- vylepšené Safari;
- rozšířené možnosti aplikací jako Fotky, Mapy apod.;
- nástroje pro lepší soustředění;
- aplikace Translate pro snadnější překlady mluvených i psaných konverzací;
- vylepšené zabezpečení;
- a řada dalších…
macOS Monterey a funkce nejen pro práci
„Monterey přináší nové cesty, jak komunikovat s přáteli, rodinou i kolegy z práce a zároveň přidává nástroje pro chytřejší práci napříč zařízeními i lepší soustředění,“ prohlásil Apple.
Doposud nejnovější verze systému macOS přichází s novými možnostmi, jak být v kontaktu, jak zvládnout víc a jak pracovat plynule a efektivněji ve spolupráci více Apple zařízení. Nová verze systému navíc přichází s celou řadou funkcí, které již známe z mobilních platforem výrobce, jako jsou rozšířené možnosti ve FaceTime, SharePlay nebo třeba výrazně rozšířené možnosti v prohlížeči Safari. Novinkou na Macu jsou také zkratky, již delší dobu známé rovněž z iPhonů a iPadů, nebo funkce pro lepší soustředění. Velmi zajímavě se jeví funkce Universal Control, o které jsme již hovořili v sekci věnované iPadu, nebo nativní podpora AirPlay, která umožní počítač využít jako externí zobrazovač např. pro iPhone.
Na kompletní přehled novinek se můžete podívat zde. Finální verze bude k dispozici na podzim.
Zase o něco chytřejší Apple Watch
„Systém watchOS ve své osmé verzi nabízí rozšířené možnosti práce s Apple Peněženkou, rozšíření schopností aplikace Apple Home, nové typy cvičení nebo vylepšenou aplikaci Dýchání,“ navnadil uživatele svých hodinek Apple.
Nejnovější generace Apple Watch výrazně posunuje možnosti aplikace Peněženka, která se z nástroje pro bezkontaktní placení již brzy vyvine také v nástroj, kde mohou uživatelé např. ukládat digitální klíčky ke svým vozidlům a později v letošním roce také nejrůznější přístupové karty pro vstup nejenom do svých obydlí, ale také např. kanceláří či hotelových pokojů. Zejména v USA by pak ještě letos mělo dojít i na možnost si sem uložit např. i řidičské oprávnění.
Ještě jednodušší a pohodlnější ovládání chytré domácnosti pak slibuje přepracovaná aplikace Apple Home. K tomu je nutné připočítat i několik nových fitness a zdravotních funkcí (kromě nových cvičení je to např. i monitoring dechu během spánku) nebo aplikace Mindfulness pro mentální relaxaci a práci s myslí.
Ani to však zdaleka nejsou všechny novinky, jejichž kompletní přehled získáte zde.
Stejně jako výše zmiňované systémy bude i watchOS 8 běžným způsobem dostupný letos na podzim.