Aktualizace operačního systému FortiOS přináší SASE a přístup do sítě na principu nulové důvěry

31. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Více než 300 nových funkcí v systému FortiOS 7.0 rozšiřuje schopnosti bezpečnostní architektury Fortinet Security Fabric poskytovat konzistentní úroveň zabezpečení ve všech sítích, koncových bodech a cloudech.

Řada novinek v systému FortiOS 7.0 je zaměřená na některé z největších bezpečnostních problémů dnešní doby souvisejících s prací z domova, zabezpečením okraje sítě a dalšími tématy.

„Většina dodavatelů se zaměřuje na určitou část zabezpečení, ale realita je taková, že tímto způsobem nelze držet krok s dnešním vývojem a složitostí bezpečnostních hrozeb. Nové inovace v systému FortiOS 7.0 jsou výsledkem snahy společnosti Fortinet poskytovat kyberbezpečnostní platformu, která pokrývá všechny potenciální směry útoku a umožňuje širokou, integrovanou a automatizovanou ochranu zařízení, dat a aplikací,“ uvedl John Maddison, výkonný viceprezident pro produkty a marketingový ředitel společnosti Fortinet.

FortiOS pohání všestrannou kyberbezpečnostní platformu na trhu

Prudký nárůst množství okrajů sítě – datová centra, WAN, LAN, LTE, roaming, výpočetní prostředky, provozní technologie, CASB, SASE, internet a v poslední době zejména domácí připojení – vede k tomu, že se síťový perimetr fakticky rozšířil a dostal do celé infrastruktury. Zabezpečení, které dokáže držet krok se změnami v síti a s dnešními požadavky na výkon a zároveň poskytovat komplexní přehled, data, analýzu, detekci a včasnou koordinovanou reakci na počítačové útoky, tak vyžaduje integrovaný platformní přístup.

Fortinet Security Fabric je nejvýkonnější kyberbezpečnostní platforma na trhu, která využívá operační systém FortiOS k zajištění konzistentního a flexibilního zabezpečení v celém chráněném prostoru. Fortinet nabízí více modelů spotřeby než kterýkoli jiný dodavatel – fyzický, virtuální, cloudový a formou služby u nejrozsáhlejšího portfolia produktů – zahrnující síťovou bezpečnost a SD-WAN, přepínání a bezdrátový přístup, řízení přístupu k síti, ověřování, zabezpečení v privátním i veřejném cloudu, zabezpečení koncových bodů a řešení pro ochranu proti pokročilým hrozbám založená na AI – vše postavené na témže operačním systému. Tím umožňuje podnikům a organizacím všech velikostí zabezpečit a zjednodušit IT infrastrukturu.

Novinky ve FortiOS 7.0

Přístup do sítě na principu nulové důvěry pro vzdálené připojení a řízení přístupu k aplikacím: FortiOS 7.0 umožňuje každému zákazníkovi FortiGate využívat a uplatňovat přístup do sítě na principu nulové důvěry (ZTNA) ihned „po vybalení“, bez dalších změn. Fortinet je tedy jediným dodavatelem, který poskytuje ZTNA na úrovni firewallu. Implementace ZTNA ve FortiOS 7.0 zlepšuje uživatelskou zkušenost díky lepší metodě vzdáleného přístupu, která nahrazuje tradiční VPN. Omezuje také prostor pro útok tím, že ověřuje uživatele a zařízení pro každou seanci a zároveň skrývá důležité podnikové aplikace před internetem. ZTNA od společnosti Fortinet dále zjednodušuje správu aplikováním totožných pravidel přístupu bez ohledu na to, kde se uživatel nachází a zda je připojen k firemní síti.

Všudypřítomné konzistentní zabezpečení díky SASE: Fortinet podnikům poskytuje flexibilitu potřebnou k tomu, aby umožnili svým zaměstnancům práci odkudkoli s konzistentním zabezpečením podnikové třídy zajišťované lokálně a nyní i prostřednictvím cloudové služby (SASE). Vzdálení uživatelé mimo firemní síť požívají stejnou úroveň ochrany bez ohledu na to, kde se nachází. SASE mohou využít i zákazníci, kteří preferují tzv. Thin Edge, tedy odlehčenou zjednodušenou pobočku.

Nové schopnosti automatické opravy SD-WAN: Řešení Fortinet Secure SD-WAN je nyní vybavené i schopností samoopravy díky adaptivní remediaci WAN. To zvyšuje kvalitu uživatelské zkušenosti při užívání vzdálených aplikací. Fortinet rovněž rozšiřuje pasivní monitorování SaaS a multicloudových aplikací, což rovněž zlepšuje uživatelskou zkušenost při práci odkudkoli.

Rozšíření připojení LTE o 5G: Fortinet rozšiřuje síťovou konektivitu a zabezpečení i za okraj WAN díky inovacím v oblasti 5G a LTE, které zvyšují výkon bezdrátové sítě a její odolnost. Různé možnosti bezdrátových WAN a LTE řešení umožňují organizacím dosáhnout bezpečné, škálovatelné a vysoce dostupné síťové konektivity kdekoli.

Optimalizovaný výkon a zabezpečení v multicloudových prostředích: Podniky dnes zápolí s řízením a optimalizací přístupu k aplikacím a celkového výkonu v multicloudových prostředích. S vydáním systému FortiOS 7.0 nyní adaptivní cloudové zabezpečení umožňuje centrální správu u hybridních cloudů s automatickým škálováním pro efektivní využití prostředků, dynamické vyvažování zátěže a přehled o uživatelské zkušenosti s aplikacemi – vše navrženo s cílem aktivně zlepšovat celkový výkon a bezpečnost v jednotlivých cloudech i celém multicloudovém prostředí. 

Zvýšení provozní efektivity síťového provozního centra (NOC) a bezpečnostního provozního centra (SOC): FortiOS 7.0 přináší nové a rozšířené schopnosti, které nabízí síťovým bezpečnostním týmům všech velikostí a odborné úrovně více možností, jak zlepšovat provozní efektivitu, včetně integrace nástrojů FortiManager/FortiAnalyzer s nejnovějším vydáním FortiSOAR jako kontejneru pro úplnou orchestraci firemních bezpečnostních procesů. Aktualizace systému také zjednodušuje správu SaaS a posiluje schopnost řešení Fortinet snížit komplexitu provozu do jediného prostředí pro správu v platformě FortiCloud. Podniky, které by chtěly posílit své provozní týmy špičkovými bezpečnostními odborníky společnosti Fortinet, mohou využít nabídku externí služby provozního centra zabezpečení (SOC-as-a-Service) a služby nejlepší praxe řízení provozu sítě (NOC Best Practice Service).

Zpravodajství o hrozbách od laboratoří FortiGuard – internetová ochrana optimalizovaná pro práci z domova: Portfolio bezpečnostních služeb FortiGuard zahrnuje široké spektrum pokročilých bezpečnostních schopností na ochranu obsahu, uživatelů, zařízení, přístupu k internetu a aplikací. V systému FortiOS 7.0 společnost Fortinet dále vylepšuje svoji bohatou nabídku možností ochrany internetového provozu. Jako první na trhu reaguje na nárůst objemu přenášeného video obsahu v souvislosti s rozmachem práce z domova a nabízí filtrování videa s ještě detailnějším nastavením ochrany.

Štítky: 
Bezpečnost, Fortinet

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více