Komplexní strategii kybernetické bezpečnosti má podle Microsoftu jen třetina českých firem

19. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Většina malých a středních podniků i velkých firem v České republice by nemusela být schopná čelit sofistikovanějším kybernetickým útokům. Ve studii, kterou zadal Microsoft společnosti IDC a která zkoumala přístup firem v regionu střední a východní Evropy k zabezpečení firemních IT systémů, 67 % českých firem přiznává, že komplexní bezpečnostní strategii zatím nemá.

Průzkum společností Microsoft a International Data Corporation (IDC) cílený na malé a střední podniky i velké společnosti s více než 250 zaměstnanci zjišťoval úroveň zabezpečení IT systémů firem v šesti zemích regionu CEE. Prioritou ve většině zkoumaných zemí se v důsledku událostí uplynulého roku stala ochrana vzdáleného přístupu do interních sítí (používá ji 79 % podniků). České firmy zatím nejčastěji stále používají ochranu koncových přístupových bodů (94,5 %), která byla ještě minulý rok dominantní i na většině ostatních trhů.

Potřeba nových bezpečnostních řešení ovšem neznamená, že by už v minulosti „populární“ kybernetické hrozby ustupovaly do pozadí. Nové pokusy o nasazení ransomware, malware nebo o phishing jen potvrzují, že strategie zabezpečení firemních dat a tzv. „digitálních aktiv“ musí být dostatečně robustní a zároveň umožňovat rychlou reakci na nově vznikající potřeby.

„Podle výsledků studie mají české firmy možná o něco lepší výchozí pozici v tom, že si své bezpečnostní nedostatky častěji uvědomují. Zatímco napříč zkoumanými zeměmi je se svým IT zabezpečením spokojeno 86 % firem, v Česku je takových společností 76 %. Teď už jen zbývá jednat,“ doporučil Petr Váša, manažer divize Microsoft 365, Microsoft Česká republika a Slovensko.

Dalším aktuálním trendem je přesun firemních dat do cloudových úložišť s možnostmi sdíleného přístupu. Používání cloudu je v řadě ohledů nejen praktičtější, ale zároveň umožňuje vyšší úroveň zabezpečení a rychlejší aktualizace bezpečnostních systémů. Do dvou let plánuje využívat cloud více než 85 % dotazovaných podniků z České republiky.

„V prostředí cloudových technologií doporučujeme využít konceptu Nulové důvěry (Zero Trust), kdy jednoduše řečeno ověřujete každou žádost o přístup k firemním datům uloženým v cloudu, identitu žadatele, podmínky, za kterých žádá, a následně umožníte přístup pouze k těm datům nebo aplikacím, které uživatel v danou chvíli skutečně potřebuje,“ přibližuje Petr Váša možnosti zabezpečení cloudových dat.

Průzkum také ukázal, že stále větší pozornost firmy věnují školení svých zaměstnanců, a to jak odborníků na IT, tak i řadových zaměstnanců. Podle odpovědí respondentů totiž mělo v uplynulém roce jen 16,5 % českých firem hotový podrobný vzdělávací program o IT bezpečnosti. Dvě třetiny tuzemských podniků pořádaly bezpečnostní školení ad hoc a 13 % firem vůbec. Ze zkoumaných zemí jsou české firmy v tomto ohledu až na samotném chvostu. Své rezervy si ale naštěstí uvědomují a 78 % z nich plánuje tréninkové programy pro zaměstnance v dohledné době nasadit.

„Z řady studií i z vlastní zkušenosti se nám potvrzuje, že právě koncoví uživatelé jsou nejzranitelnějším a nejrizikovějším článkem bezpečnosti. A stejně tak se ukazuje, že řada firem tomu nepřikládá dostatečnou důležitost a otázku neřeší komplexně. Zejména při aktuálně rostoucím trendu práce z domova je přitom klíčové, aby zaměstnanci měli k dispozici nejen odpovídající technické nástroje k ochraně, ale byli i školeni v tom, jak případné nebezpečí identifikovat a reagovat,“ uzavřel Váša.

Podrobnější informace jsou k dispozici zde.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více