Čtvrtina kybernetických útoků v prosinci cílila na hesla

19. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
V Česku zůstávají nejvážnější kybernetickou hrozbou trojské koně, prostřednictvím kterých útočníci cílí na uživatelská hesla uložená v prohlížecích. Experti proto doporučují hesla ukládat ve speciálních programech. V prosinci analytici zaznamenali i kampaň jednoho takového malwaru, která byla zaměřená na Českou republiku.

Konec roku bývá z hlediska kybernetických hrozeb nejklidnějším obdobím v roce. Přesto ale bezpečnostní analytici zachytili cílenou kampaň spyware mířenou na Českou republiku.

„Vánoce jsou z hlediska infekcí klidné, protože lidé nejsou v práci a odkládají elektronická zařízení, aby se mohli věnovat rodině. Je tedy méně pravděpodobné, že by otevřeli infikovanou přílohu v e-mailu. Proto jsou 24. a 25. prosince každoročně dny s nejmenším počtem detekcí malware,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v české pobočce Esetu.

Útočníci se ale pokusili využít období předvánočních nákupů a propašovat do schránek spam s trojským koněm Spy.Agent.AES. Tato hrozba stála za pětinou detekcí za celý minulý měsíc.

Útočná kampaň začala podle dat společnosti Eset 17. prosince. Škodlivý kód obsahoval e-mail, který útočníci vydávali za zprávu od zásilkové služby. Ačkoli byl psán v angličtině, je i podobný typ zprávy v adventu rizikový. Obzvláště vezeme-li v úvahu, že letos  82 % uživatelů nakoupilo v zahraničních obchodech, převážně z Číny.

„Útočníci zřejmě sázeli na to, že všichni budeme nakupovat dárky na internetu a jejich škodlivá zpráva zapadne mezi další, ať už vinou stresu nebo jen nepozornosti,“ uvedl Jirkal. „Spy.Agent.AES je malware, který dokáže odcizit hesla uživatele uložená v běžných prohlížečích. Hesla mají totiž na černém trhu obrovskou hodnotu, proto jsou útoky na ně v Česku dlouhodobě nejvážnější problém.“

Na hesla útočí i další trojské koně

Na hesla útočí i další malware, jmenovitě trojské koně Formbook a PSW.Fareit, které se dle telemetrických dat umístily mezi nejčastějšími detekcemi na druhé a třetí příčce.

„Naštěstí v říjnu začali útočníci upouštět od lokalizovaných spamů, malware se šířil spíše v anglicky psaných e-mailech. Díky tomu jsou pro české uživatele přeci jen podezřelejší. Nicméně například vývojáři Formbooku vydávali infikované zprávy za komunikace e-shopu, což pochopitelně před Vánoci může být velice funkční taktika,“ oznámil Jirkal.

Spyware ohrožoval uživatele celý rok 2020

V loňském roce analytici zaznamenali mírný pokles v detekcích tradičního malware ve spustitelných souborech a příklon ke skriptovacím jazykům v přílohách a dokumentech.

„V první řadě se daří malware předcházet. Bezpečnostní programy dokáží nebezpečný infekční vektor zablokovat daleko dříve, než můžeme být tvrdý malware vůbec nainstalován,“ řekl Jirkal.

Uživatelé v České republice byli v průběhu roku vystaveni několika vlnám útoků pomocí spyware, který krade hesla. Kampaně cílené přímo na Česko vrcholily v dubnu, květnu a červenci. Na podzim se zájem útočníků přesunul do dalších zemí. Malware se v minulém roce nejčastěji šířil prostřednictvím e-mailových příloh v anglickém i českém jazyce.

„Detekujeme také nárůst takzvaného grayware. Jde o obsah, který je sám o sobě nezávadný, ale často může nepřímo šířit malware. V České republice šlo především o reklamy, které odkazují zejména na pornografii a  vedou k infikaci počítače nebo jinému kybernetickému incidentu. Před grayware uživatele ochrání bezpečnostní program,“ dodal Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za prosinec 2020:

  1. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (20,02 %)
  2. Win32/Formbook trojan (2,96 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (1,94 %)
  4. Win32/Qhost trojanb (1,72 %)
  5. DOC/Agent.FO trojan (1,52 %)
  6. MSIL/NanoCore trojan (1,52 %)
  7. MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF worm (1,47 %)
  8. Win32/Agent.UMH trojan (1,31 %)
  9. Java/Adwind trojan (1,25 %)
  10. MSIL/Spy.Agent.CTW trojan (1,16 %)

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za celý rok 2020:

  1. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (26,91 %)
  2. MSIL/Spy.Agent.CTW trojan (4,25 %)
  3. Win32/Formbook trojan (3,27 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (3,00 %)
  5. Java/Adwind trojan (1,80 %)
  6. MSIL/NanoCore trojan (1,27 %)
  7. Win32/Rescoms trojan (1,18 %)
  8. Win32/HackTool.Equation trojan (0,96 %)
  9. DOC/Agent.FO trojan (0,89 %)
  10. MSIL/Bladabindi trojan (0,84 %)
Štítky: 

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více