Malware se nevyhýbá ani zařízením s macOS

9. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Zařízení poháněná operačním systémem macOS ohrožovaly potenciálně nechtěné aplikace. Nejčastější hrozbou byl scareware, který zmanipuluje uživatele pro nákup nepotřebné služby. Vyplývá to z globálních telemetrických dat Esetu za třetí čtvrtletí roku 2020.

Uživatelé zařízení s operačním systémem macOS často věří, že jejich zařízení jsou proti škodlivému kódu imunní. Bezpečnostní experti tento názor opakovaně vyvrací: „Jde o častý omyl. Protože operační systém macOS má jinou architekturu. Každá aplikace v něm funguje v odděleném sandboxu. Útočníci se díky tomu přes jeden program nedostanou k tolika údajům tak snadno jako v případě operačního systému Windows. Jinak funguje také monetizace kybernetických útoků. V případě zařízení s macOS probíhá prostřednictvím adwaru a dalších potenciálně nechtěných aplikací,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení české pobočky Esetu.

Škodlivé aplikace zpravidla stahují další malware

Nejčastěji se uživatelé zařízení s macOS v minulém čtvrtletí potýkali s adwarem (33 %), potenciálně nechtěnými aplikacemi (28 %) a s trojskými koni (28 %). Potenciálně nebezpečné aplikace nepředstavují přímou hrozbu pro uživatele, mohou nicméně obsahovat nástroje zneužitelné malwarem.

Nejčastěji detekovanou hrozbou byl v minulém čtvrtletí scareware Mackeeper. Scareware je typický tím, že uživateli ukáže fiktivní varování a nabídne řešení v podobě placené služby. Pokud si uživatel zakoupí aplikaci, kterou mu malware doporučí, platí přímo útočníkům.

„Jde o poměrně jednoduchý princip podvodu, který známe i z dalších operačních systémů. Klíčové je získat rychle důvěru uživatele a vyvolat v něm strach. A pak jen nabídnout zázračný produkt, který vše vyřeší. Bohužel Mackeeper je poměrně těžké ze zařízení odinstalovat. Uživatel musí ručně odstranit veškerá rozšíření a soubory. Konkrétně Mackeeper stál za čtvrtinou všech detekcí,“ popsal Jirkal.

Druhou nejčastější  hrozbou je Keygen, což je jednotné označení pro skupinu potenciálně nechtěných aplikací. V praxi jde o různé generátory klíčů pro nelegální kopie softwaru, které v sobě mohou mít přibalený malware.

„Podobně funguje většina malwaru pro macOS. Na první pohled  jde o zcela legitimní služby, které fungují dle očekávání uživatele. Program ale obsahuje malou komponentu, která například zobrazuje reklamu, přesměrovává uživatele na stránky s malwarem nebo například stahuje další aplikace,“ vysvětlil Jirkal.

Za necelou desetinou detekovaných incidentů stála potenciálně nechtěná aplikace GT32SupportGeeks. Tento malware stahuje další nechtěné aplikace a zneužívá je k monetizaci útoku prostřednictvím reklamy. Mimo to je také typický tím, že obsahuje modul pro ztížení detekce.

Nejčastější kybernetické hrozby pro zařízení s macOS za třetí kvartál roku 2020:

  1. OSX/Mackeeper PUA (26,6 %)
  2. OSX/Keygen PUsA (15,6 %)
  3. OSX/GT32SupportGeeks PUA (8,0 %)
  4. OSX/Bundlore adware (6,2 %)
  5. OSX/Pirrit adware (5,5 %)
  6. OSX/MaxOfferDeal adware (4,1 %)
  7. OSX/InstallCore adware (2,7 %)
  8. OSX/TrojanDownloader.Adload trojan (2,6 %)
  9. OSX/Genieo adware (2,4 %)
  10. OSX/VSearch adware (2,2 %)
Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více