Malware se nevyhýbá ani zařízením s macOS
Uživatelé zařízení s operačním systémem macOS často věří, že jejich zařízení jsou proti škodlivému kódu imunní. Bezpečnostní experti tento názor opakovaně vyvrací: „Jde o častý omyl. Protože operační systém macOS má jinou architekturu. Každá aplikace v něm funguje v odděleném sandboxu. Útočníci se díky tomu přes jeden program nedostanou k tolika údajům tak snadno jako v případě operačního systému Windows. Jinak funguje také monetizace kybernetických útoků. V případě zařízení s macOS probíhá prostřednictvím adwaru a dalších potenciálně nechtěných aplikací,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení české pobočky Esetu.
Škodlivé aplikace zpravidla stahují další malware
Nejčastěji se uživatelé zařízení s macOS v minulém čtvrtletí potýkali s adwarem (33 %), potenciálně nechtěnými aplikacemi (28 %) a s trojskými koni (28 %). Potenciálně nebezpečné aplikace nepředstavují přímou hrozbu pro uživatele, mohou nicméně obsahovat nástroje zneužitelné malwarem.
Nejčastěji detekovanou hrozbou byl v minulém čtvrtletí scareware Mackeeper. Scareware je typický tím, že uživateli ukáže fiktivní varování a nabídne řešení v podobě placené služby. Pokud si uživatel zakoupí aplikaci, kterou mu malware doporučí, platí přímo útočníkům.
„Jde o poměrně jednoduchý princip podvodu, který známe i z dalších operačních systémů. Klíčové je získat rychle důvěru uživatele a vyvolat v něm strach. A pak jen nabídnout zázračný produkt, který vše vyřeší. Bohužel Mackeeper je poměrně těžké ze zařízení odinstalovat. Uživatel musí ručně odstranit veškerá rozšíření a soubory. Konkrétně Mackeeper stál za čtvrtinou všech detekcí,“ popsal Jirkal.
Druhou nejčastější hrozbou je Keygen, což je jednotné označení pro skupinu potenciálně nechtěných aplikací. V praxi jde o různé generátory klíčů pro nelegální kopie softwaru, které v sobě mohou mít přibalený malware.
„Podobně funguje většina malwaru pro macOS. Na první pohled jde o zcela legitimní služby, které fungují dle očekávání uživatele. Program ale obsahuje malou komponentu, která například zobrazuje reklamu, přesměrovává uživatele na stránky s malwarem nebo například stahuje další aplikace,“ vysvětlil Jirkal.
Za necelou desetinou detekovaných incidentů stála potenciálně nechtěná aplikace GT32SupportGeeks. Tento malware stahuje další nechtěné aplikace a zneužívá je k monetizaci útoku prostřednictvím reklamy. Mimo to je také typický tím, že obsahuje modul pro ztížení detekce.
Nejčastější kybernetické hrozby pro zařízení s macOS za třetí kvartál roku 2020:
- OSX/Mackeeper PUA (26,6 %)
- OSX/Keygen PUsA (15,6 %)
- OSX/GT32SupportGeeks PUA (8,0 %)
- OSX/Bundlore adware (6,2 %)
- OSX/Pirrit adware (5,5 %)
- OSX/MaxOfferDeal adware (4,1 %)
- OSX/InstallCore adware (2,7 %)
- OSX/TrojanDownloader.Adload trojan (2,6 %)
- OSX/Genieo adware (2,4 %)
- OSX/VSearch adware (2,2 %)