Trend práce z domova posiluje poptávku po externích odbornících
S růstem využívání práce z domova se navíc stírá rozdíl mezi interními zaměstnanci a externisty, všechny je totiž potřeba řídit na dálku.
„Nedostatek IT expertů a specialistů s přesahem z IT do elektrotechniky panuje v ČR již několik let. Zaměstnavatelé dlouhodobě preferovali interní zaměstnance před kontraktory, tedy externisty pracujícími na kontrakt. Letošní rok však postoj firem proměnil. Kvůli nejistotě panující napříč celým trhem a ekonomikou jsou více otevřené externistům, kteří jim v oblasti lidských zdrojů umožňují vyšší míru flexibility,“ řekl Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar, která se věnuje konzultacím a budování týmů pro R&D. Kromě toho si zaměstnavatelé uvědomují i to, že díky současné zdravotní situaci je velmi obtížné zaučovat často nezkušené nováčky. Najmutí celého funkčního týmu na konkrétní produkt či časově omezené období tak začalo dávat větší smysl než kdy dříve. Díky většinové práci z domova, která již od jara v ČR vládne a stala se v mnoha oblastech standardem, se navíc stírá rozdíl mezi interními zaměstnanci a externisty, všechny je potřeba řídit na dálku.
Podobná situace je i v zámoří. Podle průzkumu americké společnosti Upwork plánují zvyšovat nebo udržovat stávající podíl nezávislých odborníků tři čtvrtiny náborových manažerů. Tři z pěti náborových manažerů dávají přednost spolupráci s nezávislými profesionály, aby mohli rychleji pracovat a počítají s tím, že v budoucnu bude jejich pracovní síla „vzdálenější“ než před pandemií. Polovina náborových manažerů také uvedla, že jim přímá spolupráce s nezávislými profesionály umožnila přístup k místně nedostupným dovednostem.
Podle statistik je v zámoří průměrná délka zapojení externích talentů přes čtyři měsíce. „V Acamaru rozlišujeme projekty krátkodobé, s typickou dobou trvání 2-4 měsíce, a dlouhodobé, které běžně trvají 12-18 měsíců, ale někdy třeba i tři roky,“ uvedl Pavlov. Krátkodobé projekty podle něj zahrnují weby, e-shopy, online katalogy či mobilní aplikace. Dlouhodobé jsou pro velké zákazníky, takže jsou složitější, mají vícevrstvé řízení a průběžné financování.
Kontraktoři preferují stabilitu zaměstnání
Kontraktoři jsou pro firmy často jediným způsobem, jak se rychle a nákladově efektivně dostat k vysoce kvalifikovaným talentům, které potřebují pro udržení konkurenceschopnosti. „Někdy je firmy potřebují na pomoc s řešením nějakého konkrétního důležitého problému, s nímž si neví interně rady, jindy zase chtějí uskutečnit jednorázový projekt, ale nejsou schopné převést na to dostatek zaměstnanců, kteří mají na starost každodenní provoz. Na rozdíl od zaměstnanců nemá vůči kontraktorům firma po ukončení projektu žádné povinnosti. Projekt za sebou po svém dokončení nezanechá nepotřebné zaměstnance s vysokou mzdou či odstupným,“ vysvětlil Illya Pavlov. Dle něj jsou externí pracovníci také nákladově velmi efektivní. Firma ušetří za zaměstnanecké výhody, náklady na hardware a software, proplácení dovolené, nemocenské a náklady na místo na pracovišti. Dokonce je možné najmout kontraktory jen na několik hodin týdně nebo na dodání konkrétního řešení. Firmy si pak mohou dovolit získat vysoce specializované odborníky s vysokou hodinovou sazbou a jsou takto schopny v kratším čase a s nižší investicí řešit složité projekty bez starostí a nákladů spojených s nabíráním expertů interně.
Situaci s hledáním IT odborníků však firmám v současnosti komplikuje skutečnost, že lidé kvůli nejistotě na trhu preferují spíš jistotu stávajícího zaměstnání. Dle průzkumu agentury Grafton Recruitment jsou dokonce ochotni přistoupit i na nižší mzdové ohodnocení, než na jaké byli zvyklí na volné noze. „V dnešní době často jde firmám především o to vůbec sehnat někoho dostatečně odborně zdatného v přiměřeném čase za přiměřených nákladů,“ shrnul Illya Pavlov.