Obětí kyberbezpečnostního incidentu ve veřejném cloudu se stalo 67 % českých organizací

17. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle globálního průzkumu The State of Cloud Security 2020, provedeného společností Sophos, zaznamenaly v uplynulém roce téměř tři čtvrtiny organizací bezpečnostní incident ve veřejném cloudu – včetně ransomwaru a dalšího malwaru, odcizení dat, kompromitovaných účtů a cryptojackingu.

U organizací provozujících multi-cloudová prostředí je přitom o více než 50 % pravděpodobnější, že zažijí bezpečnostní incident spojený s cloudem než u těch, které provozují pouze jediný cloud.

Nejmenší podíl bezpečnostních incidentů v cloudu zažívají Evropané, což ukazuje, že dodržování regulace GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) pomáhá chránit organizace před kompromitováním. Nejhorší situace je v Indii, kde bylo v loňském roce zasaženo kybernetickým útokem, který postihl data ve veřejném cloudu, 93 % organizací.

„Není překvapením, že ransomware je jedním z nejčastěji uváděných kyberzločinů ve veřejném cloudu. Nejúspěšnější ransomwarové útoky podle studie State of Ransomware 2020 zahrnují data ve veřejném cloudu a útočníci posouvají své metody k cílení na cloudová prostředí, aby ochromili nezbytnou infrastrukturu a zvýšili pravděpodobnost zaplacení výkupného,“ uvedl Chester Wisniewski, principal research scientist ve společnosti Sophos. „Nedávný nárůst intenzity práce na dálku poskytuje další motivaci vyřadit z provozu cloudovou infrastrukturu, na kterou se spoléháme více než kdy jindy. Je proto znepokojivé, že mnoho organizací stále nechápe jejich odpovědnost za zabezpečení dat a aplikací v cloudu. Zabezpečení cloudu je sdílenou zodpovědností a organizace potřebují pečlivě řídit a monitorovat cloudová prostředí, aby si udržely náskok před odhodlanými útočníky.“

Neúmyslně otevřené dveře, aneb jak útočníci pronikají dovnitř

Organizace nejvíce trápí nechtěné kompromitování dat. Nesprávná konfigurace byla zneužita v 66 % (ČR 67 %) z nahlášených útoků. Ve studii SophosLabs 2020 Threat Report se podrobně uvádí, že k většině incidentů vede nesprávná konfigurace, která je vzhledem ke složitosti řízení cloudu až příliš běžná.

Navíc 33 % organizací (shodně v globálním i českém měřítku) uvádí, že kyberzločinci získali přístup prostřednictvím odcizených přihlašovacích údajů poskytovatele cloudu. Navzdory tomu jen čtvrtina organizací uvádí správu přístupu ke cloudovým účtům jako hlavní oblast svých obav. Data z nástroje Sophos Cloud Optix na řízení a bezpečnostní monitoring cloudu dále odhalují, že 91 % z účtů má až příliš vysoké role v řízení identit a přístupu a 98 % jich má vypnutou vícefaktorovou autentizaci k účtům u svého poskytovatele cloudu.

Povzbudivý závěr

Téměř všichni respondenti (globálně 96 %, ČR 92 %) přiznávají obavy ohledně své současné úrovně zabezpečení cloudu, což povzbudivě ukazuje, že na bezpečnost pamatují a je pro ně důležitá. V souvislosti s tím jsou v globálním měřítku „datové úniky“ hlavní bezpečnostní obavou téměř poloviny (44 %, ČR 25 %) respondentů; a těsně druhá je se 41 % (ČR 27 %) identifikace a reakce na bezpečnostní incidenty. Bez ohledu na tyto pozitivní závěry pouze jeden ze čtyř respondentů považuje za hlavní problém nedostatek odborných znalostí svých zaměstnanců (25 %).

Z pohledu českých organizací mezi hlavní bezpečnostní obavy patří neschopnost spravovat více veřejných cloudových poskytovatelů současně, např. Azure a AWS (37 %), neschopnost dodržovat regulativy a nařízení (33 %) a neschopnost nasazovat bezpečnostní řešení v tempu vlastního vývoje (32 %). Problémy s nedostatkem odborných znalostí svých zaměstnanců přiznává 22 % českých organizací.

Štítky: 

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více