Od dubna jde operátora změnit rychleji a levněji
Nová právní úprava se vztahuje nejen na všechny nové smlouvy (uzavřené po 1. dubnu), ale rovněž i na všechny stávající.
Poskytovatelé služeb elektronických komunikací tak mají povinnost doplnit do účastnické smlouvy tzv. ověřovací kód účastníka pro přenesení telefonního čísla. Provedou to stejným způsobem, jakým dochází k jednostranné změně uzavřené smlouvy podle § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích. Ověřovací kód je nezbytností pro podání žádosti
o přenos čísla. S tou se zákazník bude moci obrátit na svého nového poskytovatele, který se už o vše potřebné postará (princip one-stop-shop). Na přenesení čísla mají poskytovatelé služeb nově nejvýše dva pracovní dny.
Novela zákona zároveň zavádí výraznější omezení smluvních pokut pro případ předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou, které se v případě fyzických osob (ať již spotřebitelů nebo podnikajících fyzických osob) mohou účtovat pouze, pokud smlouva skončí do tří měsíců od jejího uzavření. V takovém případě je smluvní pokuta omezena 5 % součtu měsíčních paušálů (nebo minimálního měsíčního plnění) zbývajících do konce sjednané doby, přičemž výše úhrady se počítá z částky placené v průběhu trvání smluvního vztahu.
Český telekomunikační úřad je připraven dodržování zákonných povinností kontrolovat. Ve smyslu § 118 odst. 14 písm. ab) zákona o elektronických komunikacích platí, že operátor se dopustí přestupku tím, že neuvede ve smlouvě všechny informace podle § 63 odst. 1, nebo informace budou v rozporu s tímto ustanovením. Přestupku se dopustí rovněž tehdy, pokud bude uplatňovat podmínky pro ukončení smlouvy na dobu určitou v rozporu s novelizovaným zněním zákona. Za uvedené přestupky lze uložit pokutu až 15 milionů Kč nebo do výše 5 % čistého obratu pachatele přestupku dosaženého za poslední ukončené účetní období, podle toho, která z těchto hodnot je vyšší.